Ciąża w terminie i po terminie

Podczas każdej wizyty u lekarza ginekologa zostaje zadanie podstawowe pytanie: kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka. U kobiet, które nie są w ciąży pozwala to ustalić, w którym momencie cyklu się znajduje. Natomiast u ciężarnych znajomość daty ostatniej miesiączki ułatwia obliczenie przybliżonego terminu porodu.

Opierając się na dacie rozpoczęcia ostatniego krwawienie, obliczamy termin porodu przy pomocy tak zwanej reguły Naegelego – dodajemy siedem dni i odejmujemy trzy miesiące do daty miesiączki. Przykładowo: jeżeli twoja ostatnia miesiączka rozpoczęła się 10 maja, to termin porodu przypada na 17 lutego.

W przypadku, kiedy twoje miesiączki są nieregularne, bierzemy pod uwagę termin porodu wyznaczony podczas badania ultrasonograficznego. Pomiędzy 6. a 14. tygodniem ciąży można wykonać pomiar tak zwanej długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), który określi nam wiek ciąży, z bardzo małym marginesem błędu, około trzech do pięciu dni. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: Jak obliczyć termin porodu? Położna wyjaśnia krok po kroku.

Wyjaśnijmy sobie teraz pojęcia: ciąża niedonoszona, donoszona i ciąża po terminie. Nomenklatura ta odnosi się do wieku ciąży, a więc do przebytych tygodni. Oficjalny podział wygląda następująco:

  • ciąża niedonoszona – zakończona porodem przed skończonym 37. tygodniem ciąży,
  • ciąża donoszona – inaczej, ciąża w terminie, zakończona między ukończonym 39. tygodniem ciąży a 40 tygodniem plus 6 dni,
  • ciąża przenoszona – ciąża po terminie to taka, która przeciąga się powyżej 42. tygodnia.

Polecam zajrzeć do artykułu Ile tygodni trwa ciąża? Wyjaśniamy najważniejsze terminy, w którym wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Dzisiaj interesują nas dwa zagadnienia, ciąża w terminie oraz ciąża przenoszona, gdyż to właśnie w tych dwóch przypadkach będziesz poszukiwać sposobów na naturalne przyspieszenie porodu.

Jak przyspieszyć poród skutecznie i bezpiecznie

Na samym początku bardzo, ale to bardzo ważna informacja – jeżeli twoje ciało nie będzie gotowe do porodu, to choćbyś stanęła na głowie, nie znajdziesz sposobu, aby wywołać go wcześniej. Większe prawdopodobieństwo powodzenia różnych praktyk mają ciężarne w ciąży po terminie. Pamiętaj również, aby domowe sposoby przyspieszenia porodu stosować tylko wtedy, gdy ciąża nie jest zagrożona.

Zapewne usłyszałaś już wiele rad od kobiet z rodziny i koleżanek. Każdej z nich pewnie pomogło coś innego – to jest normalne, każdy organizm jest inny. Są jednak metody, które sprawdzają się w większości przypadków, a jeżeli nie, to na pewno korzystanie z tych aktywności nie zaszkodzi, a wspomoże twój organizm na innych polach.

Istnieje podział na mechaniczne, farmakologiczne oraz naturalne przyspieszenie porodu. O dwóch pierwszych przeczytasz więcej w artykule: Jak wywołać poród? Położna wyjaśnia, co można zrobić, gdzie opisane są metody preindukcji oraz indukcji porodu w szpitalu, przy użyciu cewnika Foleya, prostaglandyn lub oksytocyny. Dzisiaj omówimy sobie domowe sposoby, które mogą pomóc wywołać oraz przyspieszyć już trwający poród. Należą do nich:

  • aktywność fizyczna,
  • współżycie,
  • stymulacja brodawek piersiowych,
  • immersja wodna,
  • herbata z liści malin,
  • olejek z wiesiołka,
  • olej rycynowy,
  • odpoczynek,
  • lewatywa.

Całkiem długa ta lista, prawda? Możesz wybrać i dowolnie łączyć ze sobą różne metody, które będą ci odpowiadać.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest potrzebna na każdym etapie naszego życia i wywiera jak najbardziej pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Już w trakcie ciąży zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, która pomoże utrzymać ciało w dobrej formie i przygotować je na nadchodzące zmiany.

W I trymestrze ciąży unikaj intensywnych ćwiczeń, aby nie ryzykować poronienia ciąży. Sugeruje się korzystanie z ćwiczeń oddechowych i korygujących postawę ciała, jak na przykład joga. W II trymestrze stawiaj na wzmocnienie ciała, zwłaszcza kręgosłupa. Pomoże ci to zapobiec dolegliwościom bólowym okolicy lędźwiowej, które mogą pojawić się ze względu na zmianę statyki ciała.

W III trymestrze twoim zadaniem jest przygotować ciało do porodu. Przede wszystkim trenuj techniki oddechu, które bardzo przydadzą ci się podczas porodu. Staraj się unikać pozycji leżących na plecach podczas ćwiczeń – korzystaj z tych w klęku podpartym.

Ćwiczenia przyspieszające poród mają za zadanie dotlenić twój organizm oraz rozruszać miednicę. Najprostszą aktywnością, którą możesz wykonać zawsze i wszędzie jest półgodzinny spacer w umiarkowanym tempie. W tym wypadku grawitacja dodatkowo cię wspomaga, kiedy obniża brzuszek, a główka dziecka naciska na szyjkę macicy. Jeżeli zwykły spacer cię nudzi, spróbuj nordic walking.

Polecaną aktywnością jest również wspomniana już przeze mnie joga. Łączy ona naukę prawidłowego oddychania oraz uelastycznienie i wzmocnienie organizmu. Nie wskakuj jednak na najwyższy poziom pozycji – nie są one łatwe nawet dla kobiet bez brzuszka. Poszukaj takich zajęć, które są prowadzone specjalnie dla kobiet w ciąży.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ćwicząca z piłką do ćwiczeń, a także porady, jak przyspieszyć poród krok po kroku
Jak przyspieszyć poród, czyli porady i informacje od doświadczonej położnej na temat bezpiecznych metod przyspieszania porodu

Korzystanie z basenu i pływanie poleca się szczególnie osobom, które cierpią na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Dodatkowo taka aktywność poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych, wzmacnia mięśnie całego ciała oraz redukuje stres.

Możesz próbować również pilatesu, który poprawia postawę ciała, poprawia przepływ krwi w organizmie i zmniejsza przeciążenia mięśni, stawów i więzadeł. Jeżeli masz taką możliwość, to wypróbuj piłkę gimnastyczną, ale skonsultuj się najpierw ze specjalistą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do twojego stanu. Sprawdź także ten artykuł: Jak przebiega poród naturalny – położna opowiada krok po kroku.

Seks i stymulacja brodawek

Te dwie kategorie powinny iść zawsze w parze. Stosunek płciowy wpływa pozytywnie na przyspieszenie porodu, między innymi, ze względu na hormony, obecne w spermie – prostaglandyny. To właśnie one mogą przyczynić się do pojawienia się skurczów macicy i rozwierania szyjki macicy.

Drugim hormonem mogącym przyspieszyć poród jest oksytocyna, wydzielana w twoim organizmie w trakcie seksu oraz podczas stymulacji brodawek. To ona odpowiada za czynność skurczową mięśnia macicy. W przypadku zbyt małego stężenia jej w organizmie, podaje się ją w szpitalu, we wlewie dożylnym celem indukcji porodu.

Immersja wodna

O wodzie wspominałam już w przypadku basenu, ale wanna i prysznic sprawdzają się równie dobrze w przypadku rozluźnienia mięśni i relaksacji. Zbliżający się poród na pewno przyprawia cię o sporą dawkę stresu, a ten na pewno nie wpływa dobrze na ciebie, dziecko i postęp porodu.

Zanurzenie się w wodzie sprawi, że poczujesz się lekko i cieplutko. Oba te odczucia wpływają pozytywnie na redukcję bólu, rozluźnienie, obniżenie stresu oraz wyrzut oksytocyny. Idealne rozwiązanie przed porodem, jak i w jego trakcie.

Jeżeli masz w domu tylko kabinę prysznicową, skorzystaj z niej jako miejsca na porządny masaż. Postaw sobie krzesełko pod prysznicem, rozsiądź się wygodnie i ustaw słuchawkę prysznica w ten sposób, aby kierowała wodę z większym ciśnieniem na twoje plecy a z mniejszym na twój brzuch.

Herbata i oleje

Stosowanie tych „babcinych” metod jest bardzo popularne wśród ciężarnych. Czy pomogą właśnie tobie? Musisz sama się przekonać. Na pewno nie spodziewaj się jakiejś szybkiej akcji porodowej po jednorazowym użyciu któregokolwiek z tych specyfików.

Napar z liści malin możesz pić już pod koniec 37. tygodnia ciąży. Herbatka ma właściwości rozluźniające, a zatem zwiększające stężenie oksytocyny w organizmie, a dodatkowo wpływa pozytywnie na mięsień macicy, wzmacniając go i przygotowując do porodu.

Olej z wiesiołka możesz suplementować pod postacią kapsułek dostępnych w aptece lub jako dodatek do różnych potraw. Przyczynia się do wzrostu stężenia hormonu prostaglandyny w organizmie, co może wywołać skurcze macicy i przyspieszyć rozwieranie się szyjki macicy. Wpływa również wspomagająco na trawienie, a to bardzo istotne zastosowanie, gdyż pod koniec ciąży możesz doświadczać problemów z wypróżnianiem.

Olej rycynowy ma wiele różnych zastosowań. Używa się go do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Pod postacią ciepłych okładów można go stosować na bóle głowy, brzucha czy pleców. Spożywając go wspomożesz pracę swojego układu pokarmowego, ponieważ działa on przeczyszczająco – skurcze jelit i prawidłowe wypróżnienia mogą nasilić skurcze macicy i przyspieszyć poród. Pamiętaj jednak, aby kupić olej rycynowy, a nie olejek, który jest mieszanką różnych olejów.

Lewatywa

Lewatywę możesz wykonać sama w domu lub możesz poprosić o nią w szpitalu – wykonuje się ją tylko na życzenie ciężarnych. W aptece możesz zakupić specjalny irygator pod postacią silikonowej gruszki lub całego zestawu do lewatywy. Bardzo często wybierana jest Enema – buteleczka wypełniona specjalną mieszanką płynów, przeznaczonych do lewatywy. Szerzej jest to opisane w artykule: Lewatywa przed porodem – położna wyjaśnia, po co ją wykonać.

Odpoczynek i relaks

To nie są żarty – relaksowanie się może przyspieszyć poród. Kiedy nadchodzi termin porodu, wzrasta stężenie hormonu stresu (kortyzolu) w twoim organizmie. Czym więcej myślisz o porodzie, czym bardziej przejmujesz się tym, że maluch nie chce wyjść, tym bardziej odkładasz wszystko w czasie.

Ostatnie dni przed porodem zaleca się spędzać na wypoczynku aktywnym lub biernym, nie ma znaczenia – ważne, aby sprawiał ci przyjemność i obniżał stres. Poszukaj jakichś wciągających książek, zrób sobie maraton ulubionych filmów, spotkaj się z rodziną i znajomymi – wszystko, byle nie myśleć o porodzie i się zrelaksować.

Odpoczynkiem mogą być również aktywności fizyczne wspomniane wyżej, takie jak pluskanie się w wodzie czy joga. Osobiście bardzo polecam medytacje i jogę, gdyż można znaleźć praktyki ukierunkowane właśnie na obniżenie stresu i relaks.

Co zrobić, żeby przyspieszyć rozwarcie?

Powyższe sugestie dotyczyły wywoływania porodu, a co zrobić w przypadku, gdy czynność skurczowa już się rozpoczęła, a rozwieranie się szyjki macicy idzie jak po gruzie? Metody są prawie identyczne.

Aktywność fizyczna może przyspieszyć rozwieranie się szyjki macicy. Spacery, jak już wspomniałam, mogą zbawiennie wpłynąć na rozwarcie, ponieważ działanie grawitacji pomaga obniżać się główce w kanale rodnym.

Tak samo działają wszystkie pozycje wertykalne – chodzi o to, aby cały czas się ruszać i ułatwić maluchowi wychodzenie na zewnątrz. Piłka gimnastyczna jest bardzo często wykorzystywana przez rodzące w Sali porodowej, a korzystanie z niej pozytywnie wpływa na przebieg porodu.

Immersja wodna wspaniale rozluźnia, a co za tym idzie, zwiększa rozwarcie szyjki macicy. Działa kojąco na mięśnie, relaksuje i odpręża. Jeżeli jest taka możliwość, możesz korzystać z wanny przez 1,5 godziny w trakcie porodu i sobie w niej odpocząć. Jeśli wyciszysz i odprężysz całe ciało, zadziałasz na zwiększenie się rozwarcia i przyspieszenie porodu. Prysznic działa równie wspaniale, dodatkowo masując bolesne partie ciała, takie jak podbrzusze i plecy.

Jako relaksację przy porodzie stosuje się również aromaterapię i muzykoterapię. Niektóre szpitale posiadają własne dyfuzory i olejki aromatyczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wzięła swój sprzęt i ulubiony aromat – taki zestaw przyda ci się jeszcze niejednokrotnie po porodzie. Pamiętaj, aby olejki były naturalne, bo tylko wtedy można liczyć na ich prozdrowotne właściwości.

Większość Sal porodowych zaopatrzona jest w sprzęt audio, który zapewnia repertuar pozytywnych piosenek lub melodii relaksujących. W rytm tych szybszych możesz sobie nawet zatańczyć lub wyciszyć się przy dźwiękach natury. Fenomenalnym pomysłem jest stworzenie swojej ulubionej playlisty jeszcze przed porodem i dostarczeniem jej na porodówkę.

Jak widzisz, możliwości jest wiele – wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają. A może te z was, które są już po porodzie podzielą się z nami tajemnicą, co wam pomogło przyspieszyć poród?

ikona podziel się Przekaż dalej