Poduszka do spania w ciąży – do czego służy?

W trakcie ciąży dochodzi do wielu zmian w naszym organizmie. Najbardziej widoczną jest rosnący z dnia na dzień brzuszek. Wraz z rosnącym brzuszkiem dochodzi do zmiany naszej postawy ciała. Zmienia się środek ciężkości oraz pogłębia się lordoza kręgosłupa. W związku z zachodzącymi zmianami, część kobiet w ciąży odczuwa bóle kręgosłupa. Kobiety doświadczają również pogorszenia się jakości snu. Poduszka do spania w ciąży ma służyć odciążeniu struktur naszego organizmu i pozwolić nam na lepsze wypoczywanie – po prostu ma zapewnić nam większy komfort.

Czy warto kupić poduszkę ciążową? Poduszka może być szczególnie przydatna dla kobiet w III trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest na tyle duży, że ciężej jest przybrać wygodną pozycję w trakcie snu. Zatem jeśli odczuwasz dyskomfort podczas leżenia, masz kłopoty ze snem, nie możesz doczekać się powrotu do spania na brzuchu lub chciałabyś móc wygodniej leżeć oraz spać na boku, to wydaje się, że warto w taką poduszkę zainwestować. W zależności od długości i kształtu poduszki, może być ona podparciem zarówno dla brzuszka, dla bioder, stóp, barków, głowy, a nawet pleców.

Rodzaje poduszek

Na rynku istnieje szeroki wybór poduszek. Wybrać możemy poduszki o różnych kształtach. Może to być rogal do spania – rożek, banan, wałek, a także poduszka w kształcie litery C lub U. Jaką poduszkę do spania w ciąży wybrać?

  • Wałek – to najbardziej podstawowa forma poduszki. Wałek możemy wykorzystać głównie do ułożenia go pomiędzy swoimi nogami w trakcie na boku, co pozwoli na odciążenie i stabilizację bioder. Jeśli poduszka jest wystarczająco długa, to użyć jej możemy również do podłożenia pod brzuszek. Istnieją również poduszki w formie wałka, których końcówki są lekko zakrzywione – przypominają banan i tak bywają również nazywane. Minusem poduszki typu wałek jest to, że nie będzie ona podpierała naszego kręgosłupa – możemy ją wykorzystać jedynie do podłożenia jej pod przód naszego ciała. Na rynku istnieją także poduszki w formie wałka, które są dosyć długie i miękkie - poduszka wąż. Dzięki temu, że poduszka wąż jest miękka, to ułożyć ją można w dowolnym kształcie. Producenci tych poduszek bardzo często wspominają o dodatkowej funkcji tej poduszki, jaką jest użycie jej w formie ochraniacza do łóżeczka dziecka. Tak, aby znajdywała się pomiędzy ciałkiem dziecka, a szczebelkami łóżeczka. Należy jednak wiedzieć, że nie powinno się stosować żadnych ochraniaczy do łóżeczka noworodka. Szczebelki w łóżeczku nie powinny być zabezpieczone żadnym materiałem. Ochraniacze do łóżeczek przyczyniają się do śmierci łóżeczkowej. W trakcie snu noworodek może przybliżyć twarz na tyle blisko do materiału, że może zaburzyć to jego oddychanie lub całkowicie je uniemożliwić. Noworodki nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby zawsze potrafić się odepchnąć czy przekręcić, aby odsunąć buzię od materiału, który jest przeszkodą w oddychaniu. Dlatego poduszki tej nie należy używać w celu zabezpieczenia łóżeczka noworodka. Co więcej, omawiając aspekty bezpieczeństwa dziecka, warto wspomnieć o tym, że po urodzeniu, fachowcy mówią stanowcze nie stosowaniu poduszki dla niemowląt poniżej 1 roku życia. Więcej na ten temat można dowiedzieć się pod tym linkiem, w eksperckiej publikacji.
  • Rogal – poduszkę w kształcie dużego rogala podłożyć możemy pod brzuszek leżąc na boku. Jeśli poduszka jest wystarczająco długa, to jeden koniec poduszki podłożyć możemy pod głowę, a drugi wsunąć między kolana. Środek poduszki będzie wtedy podtrzymywał brzuszek. Poduszka rogal występuje w różnych rozmiarach. Rogale w mniejszych rozmiarach wykorzystywane są głównie po porodzie, do karmienia noworodka. W tym celu wygodnie siadamy, poduszkę kładziemy w taki sposób, aby oplatała naszą talię od przodu, a następnie na poduszce układamy dziecko. Dzięki tej poduszce w trakcie karmienia nie musimy podtrzymywać całego ciężaru dziecka wyłącznie na naszych rękach, co zwiększa komfort.
  • Poduszka w kształcie litery C – ten typ poduszki jest podobny do poduszki w kształcie rogala. Poduszka w kształcie litery C jest jednak zdecydowanie dłuższa, a jej końce są bardziej zakrzywione, co pozwala na wygodniejsze podłożenie jednego końca pod głowę, a drugiego między nogi. Poduszka C dzięki swojemu kształtowi znacznie lepiej podtrzymuje brzuszek ciążowy niż poduszka w kształcie wałka. Poduszki tej można również używać również podczas karmienia piersią – poprzez owinięcie jej wokół swojej talii.
  • Poduszka w kształcie litery U – to poduszka, a raczej poducha (ze względu na swoją wielkość). Jeśli stworzylibyśmy ranking poduszek, to ta w kształcie litery U zyskałaby tytuł poduszki wielofunkcyjnej. Co prawda jej gabaryt jest znacznie większy niż poprzednich poduszek, jednak dzięki swojemu kształtowi zapewniać będzie największą stabilizację - jest tak skonstruowana, że wspierać będzie jednocześnie brzuszek, biodra, głowę oraz kręgosłup. Dzięki tej poduszce możemy łatwo zmieniać pozycje z jednego boku na drugi, a także układać się na plecy – poduszka ta zapewnia podparcie kręgosłupa również w pozycji na plecach. Poduszka w kształcie litery U również przydać się może również podczas karmienia piersią.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: 9 miesiąc ciąży krok po kroku - dolegliwości, zalecenia, objawy porodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki?

Podstawową kwestią jest kształt poduszki. Najlepiej na początku zastanowić się do czego służyć ma nasza poduszka – czy ma być podparciem jedynie dla brzuszka, może dla bioder, a może zarówno dla bioder, brzuszka, pleców oraz głowy. Jeśli już wiemy jakie elementy ciała nasza poduszka ma nam odciążać i stabilizować, należy przyjrzeć się długości poduszki. Jeśli poduszka ma służyć do podparcia jedynie bioder i brzuszka– wtedy wystarczy poduszka o mniejszej długości. Jednak, jeśli chcemy na niej również położyć głowę – musi być odpowiednio dłuższa. Aby wybrać odpowiednią długość należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swój wzrost.

Kobieta w zaawansowanej ciąży oparta na łóżku, a także jaka poduszka do spania w ciąży sprawdzi się najlepiej
Poduszka do spania w ciąży krok po kroku, czy porady, jaki fason i twardość wybrać, by zapewnić sobie komfort snu

Przy wyborze poduszki warto zwrócić uwagę na miękkość / twardość materiału, z którego jest wykonana. Nie ma jednego, uniwersalnego dla wszystkich modelu - wybór miękkości poduszki zależy od upodobań konkretnej osoby. Dlatego przed zakupem poduszki najlepiej jest porównać poduszki z różnych tworzyw, aby dopasować pod siebie twardość, która nam odpowiada. Poduszki wykonywane są z różnych materiałów oraz posiadają także różne wypełnienia. Poduszki mogą być wypełnione włóknem sylikonowym, watoliną, kulkami styropianowymi czy pierzem. Część sklepów oferuje poduszki wypełnionymi łuskami np. gryki. Poduszki wypełnione łuskami będą szeleścić, dlatego przed zakupem najlepiej również zastanowić się czy taki efekt dźwiękowy nam odpowiada, czy przypadkiem nas nie denerwuje. Minusem poduszek wypełnionych łuskami zapewne będzie ich waga. Producenci stosują różne rodzaje wypełnień do poduszek. Znajdą się również wypełnienia hipoalergiczne oraz takie, które można prać w pralce. Na rynku istnieją także poduszki, których wypełnienie znajduje się w wodoodpornym materiale. Taka poduszka może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy używać jej również podczas karmienia piersią.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest opcja wymiennego pokrowca. Dzięki temu poduszkę łatwiej będzie nam utrzymać w czystości. Poduszki z opcją wymiennego pokrowca posiadają zamek, dzięki czemu pokrowiec łatwo można zdjąć i wyprać. Sklepy oferują również możliwość kupna dodatkowego pokrowca, dzięki czemu można mieć ich kilka na zmianę.

Gabaryt poduszki – długie i duże poduszki możemy wykorzystać do podłożenia pod całe nasze ciało, jednak wybierając taką poduszkę musimy się liczyć z tym, że po pierwsze zajmuje ona więcej miejsca, a po drugie, że prawdopodobnie będzie wiązała się z większym ciężarem.

Niektóre poduszki posiadają na swoich końcach sznureczki, które można ze sobą związać. Na taką związaną poduszkę położyć można kocyk lub pieluszkę i w ten sposób stworzyć kokon / gniazdko dla dziecka, w którym może leżeć.

ikona podziel się Przekaż dalej