Kalkulator ciąży – jak z niego korzystać?

Kalkulator ciąży to proste narzędzie, które jest niezwykle pomocne dla każdej przyszłej mamy. Pozwala dokładnie określić wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki. Kalkulator wylicza, w którym jest się tygodniu i dniu ciąży. Co więcej, w niektórych modelach pokazują się informacje o przewidywanej dacie porodu oraz orientacyjna data zapłodnienia. Oczywiście, są to informacje umowne – dokładny termin porodu nie jest możliwy do określenia, ponieważ uznaje się, że już w 37. tygodniu ciąża jest donoszona (tym samym poród w 37. tygodniu jest naturalny i bezpieczny dla dziecka, które nie będzie już wcześniakiem), z kolei książkowa ciąża trwa 40 tygodni, a więc margines błędu wynosi 3 tygodnie.

Aby skorzystać z kalkulatora ciąży, wystarczy we wskazane pole wpisać datę ostatniej miesiączki – dzień, miesiąc oraz rok. Wynik pokazuje się natychmiastowo.

W czym pomaga kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży pomaga nie tylko w obliczeniu jej dokładnego wieku i orientacyjnych ważnych terminów. Znając dokładne dane o swoim stanie, znacznie łatwiej jest monitorować zdrowie swoje i dziecka. Bardzo często kalkulatorowi ciąży towarzyszy obszerny artykuł, z którego przyszła mama może się dowiedzieć m.in.:

  • o rozwoju dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży,
  • jakie zmiany zachodzą w jej organizmie,
  • o dolegliwościach ciążowych w danym okresie i sposobach na radzenie sobie z nimi,
  • jakie badania należy wykonać w określonych tygodniach ciąży,
  • niepokojących zjawiskach, które należy skonsultować z lekarzem,
  • wskazówek dotyczących diety oraz aktywności fizycznej w ciąży,
  • porad dotyczących przygotowań do porodu.

Kalkulator ciąży jest szczególnie przydatny do planowania niezbędnych badań. Wiele z nich wykonuje się wyłącznie w określonych tygodniach ciąży, a przyszła mama – w wyniku burzy hormonów i ciążowego roztargnienia – może nie pamiętać o terminach. Kalkulator ciąży może być swego rodzaju przypomnieniem, że zbliża się ważny termin wizyty lekarskiej.

Kalkulator ciąży – jakie badania wykonać w I trymestrze?

Pierwszy trymestr ciąży, a więc okres od 1. do 12. tygodnia, jest decydujący dla rozwoju dziecka. Wówczas ciężarna powinna pozostawać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa, który zleca szereg koniecznych badań.

Zazwyczaj kobieta dowiaduje się o ciąży najwcześniej w pierwszym dniu nowego cyklu, czyli w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, około miesiąc po poprzedniej. Jeśli doszło do zapłodnienia w poprzednim cyklu, a więc mniej więcej w jego połowie, bo wtedy przypadają dni płodne, w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki wiek ciąży wynosi około 4 tygodni; liczy się go od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki, który, w odróżnieniu od dnia zapłodnienia, da się konkretnie określić. Jednak patrząc od potencjalnej daty zapłodnienia, ciąża ma około 2 tygodni. Kobieta, która na podstawie testu ciążowego wykonanego w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki dowiaduje się o ciąży, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem (tym, u którego planuje prowadzić ciążę) w celu powiadomienia o swoim stanie. Wówczas lekarz zadecyduje, kiedy powinna zgłosić się na pierwsze badania.

Pierwsza wizyta potwierdzająca ciążę, a więc około 4. tygodnia ciąży (licząc od dnia ostatniej miesiączki), może odbyć się jeszcze bez badania USG, ponieważ lekarz na podstawie samego badania ginekologicznego przy użyciu wziernika jest w stanie stwierdzić ciążę, z kolei na badaniu USG pęcherzyk ciążowy może być jeszcze niewidoczny. Natomiast pierwsze USG wykonuje się zazwyczaj między 5. a 10. tygodniem ciąży – wówczas widać już zarodek, a po skończonym 6. tygodniu zazwyczaj można usłyszeć pracę jego serca.

Jakie jeszcze badania, poza ogólnym badaniem ginekologicznym i badaniem USG są niezbędne w I trymestrze ciąży?

  • Oznaczenie grupy krwi i przeciwciała odpornościowe.
  • Morfologia krwi.
  • Badanie ogólne i osadu moczu.
  • Badanie glukozy na czczo.
  • Badania VDRL (kiła), HIV, HCV.
  • Przeciwciała przeciwko różyczce i toksoplazmozie (IgM, IgG).

Przyszła mama może dodatkowo wykonać badania tarczycy (TSH) oraz antygenu HBs. Warto również, by odbyła konsultację stomatologiczną oraz ze specjalistami w przypadku chorób towarzyszących (kardiolog, nefrolog itp.)

Kalkulator ciąży w I trymestrze – kiedy USG prenatalne?

Jeśli kalkulator ciąży wskazuje na 11. tydzień + 1 dzień ciąży, jest to odpowiedni czas na wykonanie USG prenatalnego, zwanego także genetycznym. Jest to szczegółowe badanie USG w celu wykrycia/wykluczenia wad genetycznych płodu. Badanie to wykonuje się wyłącznie między 11. a 14. tygodniem ciąży, z czego najczęściej zlecane jest na około 12. tydzień.

W razie niejednoznacznych wyników badań przyszła mama zostanie poinformowana o możliwości wykonania dodatkowych badań genetycznych, np. testu PAPPA.

Kalkulator ciąży może pomóc przyszłej mamie w monitorowaniu swojego zdrowia oraz rozwoju dziecka, jednak nie powinien kolidować z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę, który wie, kiedy i jakie badania zlecać. Ponadto należy mieć świadomość, że każda ciąża przebiega inaczej i ewentualne odchylenia od informacji i norm zawartych w artykułach towarzyszących kalkulatorowi ciąży nie powinny wzbudzać niepokoju, o ile wyniki badań są prawidłowe. Najważniejsze, by ciężarna była pod stałą opieką zaufanego lekarza i bacznie obserwowała swój organizm.

ikona podziel się Przekaż dalej