Kiedy widać brzuch w ciąży? Położna wyjaśnia
Zaszłaś w ciążę, potwierdziłaś ją u swojego lekarza prowadzącego, mijają już dwa miesiące, a nadal nie widać ciążowego brzuszka? Spokojnie, przyjdzie jeszcze czas, kiedy zatęsknisz za samodzielnym sznurowaniem butów! Ciało i figura każdej z nas się różni – to jest oczywiste, dlatego niektóre ciężarne szybciej zauważą zmiany, inne później. Kiedy pojawia się brzuch? W którym tygodniu ciąży jest zauważalne zaokrąglenie brzucha? Co wpływa na powiększanie się obwodu w pasie? Kiedy brzuch jest największy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy widać brzuch w ciąży?
To pytanie zadaje sobie na pewno każda z Was, która planuje zajść w ciąże lub jest obecnie na jej początku. Moje kochane przyszłe mamy – musicie uzbroić się w cierpliwość, gdyż brzuszek nie rośnie tak na zawołanie (no, może pomijając efekty spożywania dużych ilości czekolady, ale to już inna kwestia).
Na początku ciąży w Twoim ciele zachodzi mnóstwo niewidocznych, ale koniecznych zmian, w związku z pojawieniem się nowego lokatora. Narządy znajdujące się w miednicy, przygotowują się na wielkie zmiany, które niesie za sobą rośnięcie płodu, zwiększanie się ilości płynu owodniowego, a co za tym idzie – rozciąganiem się mięśnia macicy. W którym tygodniu ciąży będziesz mogła zaobserwować postępy wzrostu brzucha? Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.
Jak wygląda brzuch w 2. miesiącu ciąży?
Ciało każdej kobiety różni się od siebie pod wieloma względami. Jedne z nas są malutkie i chudziutkie, inne mają co nieco do ukrycia pod koszulkami oversize ;) Kochamy każdy rodzaj ciała, byle było zdrowe i zadbane, jednakże ilość tkanki tłuszczowej w Twoim ciele, obecnej zwłaszcza w okolicy brzucha, wpływa na sytuację, kiedy widać brzuch w ciąży.
Pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe dla płodu – jest to okres zarodkowy, w czasie którego przebiega tzw. organogeneza, czyli proces powstawania zarodków wszystkich najważniejszych narządów. Przyjmuje się, że okres ten trwa 8 tygodni.
Czy w tym okresie widoczny jest jakiś efekt wzrostu brzucha? Odpowiedź brzmi: nie. Wyobraź sobie, że w Twoim ciele znajduje się 3 centymetrowy zarodek – ciężko by mu było w jakikolwiek sposób przyczynić się do wzrostu brzucha, prawda? Zdarza się wręcz, że na początku ciąży możesz zrzucić parę kilogramów ze względu na dolegliwości ciążowe, jakimi są wymioty lub ograniczony apetyt, wywołany mdłościami.
Czy w 3. miesiącu ciąży widać brzuch?
Po okresie zarodkowym następuje okres płodowy, który trwa aż do porodu. Wraz z nadejściem 9 tygodnia ciąży rozpoczyna się proces dojrzewania i rozwoju narządów, które powstały podczas wspomnianej organogenezy.
W 3 miesiącu długość płodu wynosi około 33 mm, a w trakcie badania USG można zaobserwować, ile paluszków mają dłonie i stopy oraz można określić płeć dziecka.
W takim razie, kiedy pojawia się brzuch, tak wyczekiwany przez wszystkie mamy? Bardzo rzadko dzieje się to w 3 miesiącu ciąży. Możesz zaobserwować niewielkie zmiany w Twoim ciele, jeżeli:
- jesteś osobą bardzo szczupłą,
- jest to twoja kolejna ciąża,
- jesteś w ciąży wielopłodowej.
Jednakże, już około 14 tygodnia ciąży, a więc na przełomie pierwszego i drugiego trymestru, większość mam może zaobserwować drobne zmiany w wyglądzie swojego brzucha. Jest to sprawa jednak bardzo indywidualna, w którym tygodniu ciąży dojdzie do widocznego wzrostu brzucha.
W którym tygodniu ciąży brzuch rośnie najszybciej?
Od czwartego miesiąca ciąży brzuch stale się powiększa. Będzie to wymagało od ciebie zmiany garderoby, ponieważ dotychczasowe ubrania, zwłaszcza spodnie, staną się coraz mniej wygodne, ciasne i ostatecznie dla ciebie za małe! Schowaj te rzeczy z tyłu szafy – przydadzą się po ciąży :)
W 4 miesiącu ciąży płód może osiągać już 12-14 cm oraz ważyć 100-150g! Niesamowita zmiana, prawda? Najszybszy i najbardziej widoczny wzrost długości płodu obserwuje się właśnie w trzecim, czwartym i piątym miesiącu ciąży, gdy średnia wynosi 5 cm na miesiąc.
W czasie trwania pierwszego i drugiego trymestru stopniowo zwiększa się ilość płynu owodniowego, ponieważ płód połyka mniej płynu, w stosunku do wydzielanej w tym czasie ilości moczu. Około 33. tygodnia ciąży jego objętość dochodzi do około 1500ml! To dokładnie tak, jakbyś przelała sobie całą butelkę wody do brzucha :)
W 5 miesiącu ciąży mówimy już o wymiarach rzędu 19 cm i wadze 300-350g. To właśnie w tym miesiącu nadchodzi czas na odczuwanie ruchów płodu. Pierwiastki, czyli te z was, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą odczuć ruchy maluszka około 20. tygodnia ciąży, natomiast wieloródki – panie, będące w drugiej i kolejnej ciąży – mogą być świadome ruchów maluszka nawet 2 tygodnie wcześniej.
Kolejne dwa miesiące niosą za sobą kolejne dane: długość płodu to około 23-27 cm, natomiast waga może sięgać od 600g, aż nawet do 1000-1500 g! Od 6. miesiąca ciąży obserwujemy odruch ssania u maluszka, a w 7 miesiącu zanika meszek płodowy i skóra płodu staje się gładka.
Wzrost płodu na długość wyhamowuje w ostatnich dwóch miesiącach, jednak rozpoczyna się wtedy wyścig kilogramów :) Średnio na miesiąc dziecko może przybrać aż 700g! Wyobraź sobie, że samo łożysko w tym czasie osiąga wagę około 500g.
Pamiętasz, gdy wspominałam o połykaniu płynu owodniowego? Pod koniec ciąży obserwujemy odwrotną sytuację – objętość płynu owodniowego się zmniejsza, ze względu na większą ilość połykania go przez maluszka od wydalania przez niego moczu. W terminie okołoporodowym objętość płynu owodniowego to około 750ml. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.
Kiedy było widać u was brzuch w ciąży?
Od wielu czynników zależy, kiedy pojawia się brzuch i szybkość wzrostu brzucha. Masa ciała oraz obwód brzucha zwiększają się wraz powiększaniem się płodu, wzrostem ilości płynu owodniowego, rośnięciem łożyska, a zatem rozciągnięcia się mięśnia macicy, z którego wynika brzuch.
Według badań, optymalny przyrost masy ciała w ciąży, który zapewnia prawidłowy rozwój twojego dzieciątka jest uzależniony od wskaźnika masy ciała BMI (kg/m2):
- BMI poniżej 18,5: 12-18 kilogramów,
- BMI 18,5-24,9: 11,5-16 kilogramów
- BMI 25-30: 7-11,5 kilogramów
- BMI powyżej 30: 7 kilogramów
Te z was, które regularnie trenują i mają wyćwiczone mięśnie brzucha, będą mogły dłużej ukrywać ciążę ze względu na silne mięśnie, utrzymujące rozciągniecie macicy w ryzach. A teraz bardzo ważna kwestia: nie rozpoczynaj intensywnych treningów w ciąży!
Wysiłek fizyczny musisz dostosować do swojej kondycji oraz dotychczasowych nawyków sportowych, gdyż nadmierne forsowanie nieprzyzwyczajonego organizmu, może znacznie podwyższyć ryzyko porodu przedwczesnego. W przypadku, gdy sport uprawiasz zawodowo – zmniejsz intensywność swoich treningów. W kwestii sportu, najlepiej: najpierw uzyskać zielone światło od lekarza prowadzącego, a później skontaktować się z fizjoterapeutą, który doradzi, jakie ćwiczenia będą dla ciebie odpowiednie.
Pokażę ci teraz, jakie przybliżone wartości w centymetrach będzie przyjmować obwód brzuszka, w danym tygodniu ciąży:
- 20tc.: 70-75 cm
- 24tc.: 75-80 cm
- 26tc.: 77-82 cm
- 28tc.: 80-85 cm
- 30tc.: 82-87 cm
- 32tc.: 85-90 cm
- 34tc.: 87-92 cm
- 36tc.: 90-95 cm
- 38tc.: 92-98 cm
- 40tc.: 95-100 cm
Pamiętaj jednak, że każda z nas jest inna, więc wymiary te mogą różnić się w zależności od naszej indywidualnej figury, predyspozycji i ilości tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Oczywiście, zupełnie inne wyniki otrzymamy przy ciąży wielopłodowej oraz w mało- lub wielowodziu, z którego wynika brzuch stosunkowo mniejszy lub dużo większy.
Powiększenie się masy ciała, zwłaszcza w obrębie tułowia, prowadzi do zmiany ogólnego środka ciężkości ciała. Pod wpływem hormonu relaksyny rozluźniają się ścięgna i więzadła oraz zwiększa się ruchomości w stawach, co obserwuje się już od drugiego trymestru ciąży, a co łączy się ze zmianą postawy ciała kobiety ciężarnej. Następuje zwiększenie tak zwanej lordozy lędźwiowej, przez którą twój brzuszek jest jeszcze bardziej wypychany do przodu i staje się jeszcze bardziej widoczny.
Jak widzisz, nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, kiedy urośnie mój brzuszek ciążowy, i jak dużego mogę się go spodziewać. Gdy się już pojawi, ciesz się nim, jak tylko możesz, ponieważ jest to jedyna sytuacja w życiu kobiety, kiedy nie musi wciągać brzucha, żeby dobrze wyglądać.
BIBLIOGRAFIA:
- G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
- A. Opala-Berdzik, B. Bacik, M. Kurkowska, Zmiany biomechaniczne u kobiet w ciąży, Fizjoterapia, 2009, 17, 3, 51-55
- Lech, M. Medart, Otyłość a ciążą, poród i stan zdrowia w późniejszym okresie życia kobiety, Forum Zaburzeń Metabolicznych, Vol. 1, No. 1, 2010
- https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/jak-szybko-rosnie-brzuch-w-ciazy-i-w-ktorym-miesiacu-zaczyna-byc-widoczny, dostęp: 30.04.2023.