Kosmetyki dla kobiet w ciąży - jakie można bezpiecznie używać?
Ciąża to czas, który często wiążę się ze zwiększoną wrażliwością skóry. W tym okresie zaleca zwracać większą uwagę na wybór kosmetyków. Kosmetyki dla ciężarnej powinny być pozbawione składników, które mogą wywołać podrażnienia. Powinny również być pozbawione składników, które stanowią ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Istnieją gotowe zestawy kosmetyków dla ciężarnej zawierające wyłącznie bezpieczne produkty. Jakie balsamy i kremy są najlepsze? Czy w ciąży można używać wszystkich kosmetyków? Czym smarować brzuch w ciąży?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zmiany zachodzące podczas ciąży
Ciąża to okres, kiedy dochodzi do wielu zmian w naszym organizmie. Większość z nich spowodowana jest zwiększonym stężeniem hormonów: progesteronu oraz estrogenów. W trakcie ciąży skóra wielu kobiet staje się bardziej wrażliwa. Może również dochodzić do powstawania zmian skórnych, takich jak rozstępy, cellulit w ciąży, przebarwienia czy trądzik.
Aby wspomóc stan skóry w tym szczególnym czasie, zwraca się szczególną uwagę, aby pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry, a także odpowiednim odżywianiu oraz aktywności fizycznej. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy kosmetyki dla ciężarnej. Aktualnie wybór kosmetyków przeznaczonych dla kobiet ciężarnych jest całkiem spory. Na półkach znaleźć można cały zestaw kosmetyków dla ciężarnej: balsamy, kremy, płyn do kąpieli, tonik do twarzy czy serum. Kosmetyki dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią podlegają restrykcjom pod względem składu.
Pielęgnacja twarzy
Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży mogą wpłynąć na to zmianę typu naszej cery. Zazwyczaj w okresie ciąży dochodzi do zwiększenia wydzielania łoju oraz zwiększonej tendencji do tworzenia się zaskórników. Kosmetyki powinny być dobrane do naszej skóry. Należy pamiętać, że skóra w trakcie ciąży jest znacznie bardziej wrażliwa. Dlatego kosmetyki powinny być jak najbardziej delikatne, hipoalergiczne oraz przeznaczone dla skóry wrażliwej. Kremy do twarzy powinny zawierać jak najmniej barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych. Składniki te są najczęstszymi substancjami alergizującymi. Zestaw kosmetyków dla ciężarnej powinien cechować się jak najprostszym i jak najkrótszym składem.
W trakcie ciąży u niektórych kobiet na twarzy pojawiają się brązowe plamy, najczęściej w okolicy grzbietu nosa, policzków i czoła. Zmiany te nazywa się ostudą ciężarnych. Kobietom posiadającym takie przebarwienia zaleca się stosowanie kremów z filtrem ochronnym (filtr zarówno przed UVA i UVB, minimum SPF 30). Zmiany te znikają po porodzie, jeśli jednak nam przeszkadzają – stosować można kremy z wyciągiem z ogórka (posiada właściwości rozjaśniające).
Produkty dla kobiet ciężarnych, szczególnie te do pielęgnacji twarzy nie powinny zawierać alkoholu. Jeśli chodzi o kosmetyki służące do mycia twarzy - dobrym wyborem są produkty zawierające oleje. Stosowanie ich nie powoduje naruszenia błony hydrolipidowej. Warto używać wody termalnej, która zawiera wiele cennych minerałów. Woda termalna może zastąpić tonik do twarzy.
Nadmierna wrażliwość skóry
Wiele kobiet w trakcie ciąży doświadcza nadmiernej wrażliwości oraz nadmiernej suchości skóry. Co jest potrzebne kobiecie w ciąży, która posiada bardzo wrażliwą skórę? W tym przypadku, pielęgnacja skóry powinna być oparta przede wszystkim na emolientach. Emolienty to preparaty, które zawierają delikatne substancje, przeznaczone dla skóry bardzo wrażliwej i atopowej. Zazwyczaj produkowane są na bazie olejów. Emolienty łagodzą świąd skóry, zmniejszają jej szorstkość oraz przywracają prawidłową barierę ochronną skóry.
Pielęgnacja biustu
Zmiany zachodzące w obrębie piersi mają miejsce już od samego początku ciąży. Wraz z trwaniem ciąży dochodzi do rozwoju tkanki gruczołowej oraz gromadzenia się tkanki tłuszczowej, w związku z czym piersi mogą znacznie się powiększyć. Aby uniknąć powstania rozstępów, warto zadbać o ujędrnienie skóry w tym obszarze. Na rynku dostępne są specjalistyczne kosmetyki do biustu, również dla kobiet ciężarnych. Stosować można także po prostu oliwkę lub inne oleje roślinne, które mają właściwości natłuszczające i nawilżające. Produkty przeznaczone do biustu kobiet ciężarnych zazwyczaj zawierają olejek ze słodkich migdałów, masło shea czy masło kakaowe.
Kosmetyki naturalne
Kosmetyki naturalne są bardzo dobrym wyborem w okresie ciąży. Ich działanie jest porównywalne do innych, specjalistycznych kosmetyków. Kosmetyki naturalne takie jak: olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, masło shea czy olej kokosowy posiadają silne działanie natłuszczające oraz nawilżające, a przy tym są bezpieczne. Olejkiem zastąpić można również żel czy płyn do kąpieli.
Co stosować na rozstępy w ciąży?
Rozstępy w ciąży to zmiany skórne przypominające bliznę. Powstają w wyniku zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Najczęściej tworzą się pomiędzy 6, a 7 miesiącem ciąży i dotyczą około 90% ciężarnych.
Nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec powstawaniu rozstępów. Na ich występowanie wpływ mają czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne oraz stan naszej skóry. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży, zadbać musimy o jak największe zwiększenie elastyczności skóry. Skóra sucha i wiotka jest znacznie bardziej podatna na różne uszkodzenia.
Stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających najlepiej wprowadzić do naszej codziennej rutyny jeszcze przed zajściem w ciążę. Warto stosować balsam lub krem ujędrniający, w którego skład wchodzą składniki, które mają udowodnione działanie. Należą do nich między innymi: wąkrota azjatycka, przywrotnik pospolity, skrzyp polny, wiesiołek dziwny lub wiesiołek dwuletni, masło shea, alantoina, witamina C i E. Kosmetykami tymi warto smarować przede wszystkim miejsca najbardziej narażone na powstawanie rozstępów, czyli brzuch i piersi.
Krem ujędrniający to nie wszystko. Oprócz niego, do swojej codziennej rutyny warto wprowadzić masaż, który wzmaga produkcję kolagenu i elastyny. Zalecanymi technikami masażu są: głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie. Do masażu wykorzystać można na przykład szczotkę. Szczotkowanie ciała przynosi wiele korzyści, o czym przeczytasz w tym artykule: szczotkowanie na sucho. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozstępów w ciąży, przeczytaj również ten artykuł: Co na rozstępy w ciąży?
Jakich kosmetyków w ciąży unikać?
Zaleca się unikania wszelkich produktów zawierających witaminę A bądź retinol, który jest jej pochodną. Produkty te w nadmiarze są szkodliwe dla płodu. Witamina A znajduje się również w niektórych lekach na trądzik. Dlatego przyjmowanie części leków na trądzik w okresie ciąży musi być przerwane.
Czy można stosować kosmetyki z kwasami w ciąży? W okresie cięży zaleca się unikania kwasów AHA o wysokich stężeniach, gdyż mogą powodować podrażnienie skóry; kwasu salicylowego, który jest niebezpieczny ze względu na zdrowie płodu oraz kwasu akrylowego. Należy również unikać wszelkich produktów zawierających pochodne ropy naftowej. W trakcie ciąży unikajmy również kosmetyków przeciwzmarszkowych.
Jakie kosmetyki z kwasami w ciąży można stosować? Za bezpieczny uznaje się kwas hialuronowy (np. w formie serum lub maseczki). Kwas ten dobrze wpływa na poprawę kondycji skóry, szczególnie tej przesuszonej.
Pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym
W okresie ciąży nie trzeba rezygnować z zabiegów profesjonalnych wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych. Większość gabinetów posiada specjalną ofertę dla kobiet ciężarnych oraz odpowiednie i bezpieczne kosmetyki.
W trakcie ciąży nie należy jednak poddawać się zabiegom z wykorzystaniem prądów. Przeciwwskazane są również zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej oraz fali ultradźwiękowej. Unikać należy również zabiegów rozgrzewających, które przyspieszają krążenie krwi.
Bibliografia:
- Dulska A., Kubiak B., Drosdzol – Cop A., Dudek M., Pawlica P.P.: Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne w czasie ciąży. Forum Położnictwa i Ginekologii. Dostępne: https://www.forumginekologii.pl/artykul/zabiegi-pielegnacyjne-i-kosmetyczne-w-czasie-ciazy.
- Urtnowska K.: Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach. Kosmetologia Estetyczna 5/2015/vol.6.
- Bień A., Turkosz A., Stadnicka S., Kasprzak J., Jamróg M.: Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies 2014; 2 (3): 66-71.
- Bojarska – Hurnik S.: Pielęgnacja skóry w okresie ciąży. Kosmetologia Estetyczna 2/2019/ vol 8.
- Mędrzycka – Dąbrowska W., Kwiecień K.: Świąd skóry w okresie ciąży – przyczyny, profilaktyka i pielęgnacja. Problemy pelęgniarstwa 2011, tom 19, zeszyt nr 4.
- Waleśkiewicz – Ogórek K.: Pielęgnacja skóry w ciąży. Forum Położnictwa i Ginekologii, 2018. https://www.forumginekologii.pl/artykul/pielegnacja-skory-w-ciazy.