Jak powstają rozstępy w ciąży?

Rozstępy (z łaciny striae gravidarum) to zmiany skórne w postaci prążków, które powstają wskutek silnego rozciągania się powłok skórnych w krótkim czasie. Bezpośrednią przyczyną wywołującą rozstępy są uszkodzenia włókien elastynowo-kolagenowych, spowodowanych rozciąganiem. Z początku wygląda to jak fioletowe, bądź czerwone wrzecionowate paski na skórze, które z czasem przyjmują perłową barwę. Dochodzi do tego w następujący sposób:

  1. rozciągające się nadmiernie włókna w skórze właściwej doznają uszkodzeń;
  2. uszkodzone włókna tracą elastyczność, więc są bardziej podatne na rozciąganie;
  3. w miejscu uszkodzenia powstaje stan zapalny, z którym organizm zaczyna walczyć;
  4. ubytki w skórze widoczne początkowo jako sine pasma, zostają z czasem uzupełnione przez nową tkankę łączną skóry właściwej;
  5. powstają blizny o jasnym zabarwieniu, czyli rozstępy skórne.

W jakim momencie ciąży pojawiają się rozstępy?

Każda ciężarna na pewnym etapie zaczyna zastanawiać się z lekką obawą, kiedy zauważy na swojej skórze rozstępy. Myśl ta nie daje spokoju szczególnie wtedy, gdy brzuszek zaczyna być widoczny – przecież od teraz będzie już tylko większy! I choć u każdej kobiety do uszkodzenia skóry może dojść w innym czasie, to właśnie moment, kiedy obwód brzucha zaczyna się znacznie powiększać, jest najbardziej wrażliwy na powstawanie rozstępów. U części pacjentek dzieje się to w drugim trymestrze, u innych w 30. tygodniu ciąży, z kolei część pań może zauważyć je dopiero w ostatnich kilku tygodniach trzeciego trymestru. Bardzo mała grupa, bo około 10% ciężarnych, nie zmaga się z tym problemem w ogóle.

Rozstępy w ciąży – czy da się temu zapobiec?

Choć głównym czynnikiem ryzyka jest tutaj genetyka, istnieją działania profilaktyczne, które możesz podjąć, aby przygotować swoją skórę. Przede wszystkim warto zadbać o jej odpowiednie odżywienie i nawilżenie, co przełoży się na to, że przy rozciąganiu nie będzie ona aż tak podatna na uszkodzenie.

W ramach prewencji stosuj kremy na rozstępy w ciąży zawierające w swoim składzie emolienty o działaniu natłuszczającym oraz olejki nawilżające lub maść redukującą widoczność rozstępów.

Dobre kosmetyki to jednak nie wszystko. Duża część działań powinna być podjęta “od środka”. Oto, co możesz zrobić:

1. Stosuj zbilansowaną dietę

Zadbaj, aby w twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych między innymi w:

  • białko roślinne i zwierzęce,
  • cynk,
  • witaminy: C, D, E.

Wpływają one na prawidłowe odżywienie skóry i poprawiają jej wygląd.

Komponuj posiłki tak, aby dostarczać sobie różnorodnych grup pokarmowych. Włącz do diety ryby morskie oraz oliwę z oliwek. Jeśli nie czujesz się na siłach, udaj się do dietetyka, który specjalizuje się w żywieniu kobiet ciężarnych. Otrzymasz gotowy jadłospis skrojony idealnie dla potrzeb twoich i twojego dziecka. Co ważne – postaraj się unikać ciastek i słodyczy oraz dań typu fast-food.

2. Zadbaj o nawodnienie organizmu

Skóra bardzo dotkliwie odczuwa odwodnienie. Dbaj więc o to, aby pić wystarczająco dużo wody, która zapewni ci utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i miękkości skóry. W ciągu doby pij co najmniej 1,5 - 2 litry wody.

3. Uważaj na gwałtowne wahania masy ciała

Zbyt szybkie przybieranie na wadze w ciąży stanowi jeden z najczęstszych powodów pojawiania się rozstępów na skórze. Choć masa ciała w ciąży nieuchronnie będzie rosła, gdyż w twoim brzuchu rozwija się życie, postaraj się kontrolować wagę. Zadbaj o to, aby nie przybierać na masie zbyt szybko. W czasie ciąży potrzebujesz spożywać jedynie 300 kcal więcej w ciągu doby, niż przed ciążą – to  mniej więcej tyle, co dodatkowy posiłek. Ciężarne o średniej masie ciała powinny przytyć w ciągu 9 miesięcy od 11 do 15 kg.

4. Ruszaj się!

Choć to zrozumiałe, że będąc w ciąży możesz nie mieć ochoty na aktywność fizyczną, postaraj się zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu o umiarkowanej intensywności, np.:

  • maszeruj,
  • wykonuj łagodne ćwiczenia aerobowe,
  • ćwicz na piłce,
  • ćwicz jogę,
  • idź na basen.

W ciąży i po porodzie zaleca się wykonywanie łagodnych ćwiczeń przez minimum 150 minut tygodniowo.

Zanim wprowadzisz nowe aktywności, omów to z położną lub lekarzem, u których prowadzisz ciążę. Pielęgnuj swoją skórę

W ciąży wiele zabiegów kosmetycznych jest przeciwwskazane, więc z pomocą przychodzi pielęgnacja skóry, którą możesz wykonywać w domowym zaciszu. Wystarczą odpowiednie preparaty na rozstępy dla kobiet w ciąży, które zakupisz w Rossmannie, czy innej drogerii. Przed zakupem poczytaj opinie, w końcu nie każdy balsam na rozstępy w ciąży jest skuteczny, a często lepsze okazują się tanie kremy niż drogocenne specyfiki.

5. Zasada ciepło-zimno pod prysznicem

Biorąc prycznic postaraj się polewać newralgiczne miejsca na przemian ciepłą i zimną wodą. Pobudzi to mikrokrążenie w skórze i przyczyni się do zwiększenia jej elastyczności. Możesz się zdziwić, jaką energię poczujesz po zimnym prysznicu!

Co dobre na rozstępy w ciąży? Oto kilka wskazówek

Nawilżaj swoją skórę

Jak już wspomniałam, odwodniona skóra jest o wiele bardziej podatna na powstanie rozstępów. Oprócz nawadniania się, powinnaś zadbać o nią od zewnątrz, stosując na przykład olejki. Skuteczny okazuje się Bio-Oil oraz Bioliq, które silnie odżywiają skórę. Możesz stosować je zarówno na brzuch, jak i pośladki. Sprawdź także ten artykuł: Rozstępy w ciąży - czy można im zaradzić? Położna radzi.

Nie zapomnij o masażu

Masaż skóry, na której występują rozstępy, może skutecznie zmniejszyć ich widoczność. Co więcej, dzięki pobudzeniu ukrwienia skóry w masowanej okolicy, preparaty na rozstępy takie jak maść, czy balsam, dużo skuteczniej się wchłaniają. Podczas masażu bądź szczególnie uważna, aby nie wywierać zbyt dużej stymulacji na brzuch, gdyż może to wywołać skurcze macicy.

Skórę możesz masować również na sucho, z wykorzystaniem specjalnej szczotki z naturalnego włosia.

Wykonuj peeling

Stosowanie peelingu pobudza uszkodzoną przez rozstępy skórę do procesów naprawczych. Złuszczony naskórek musi przecież zostać zastąpiony przez nowe warstwy. Dzięki temu skóra staje się widocznie bardziej gładka i sprężysta, rośnie również jej dotlenienie i ukrwienie. Peeling warto więc wykonywać wieczorem, przed prysznicem, a na sam koniec zastosować na skórę kremy na rozstępy w ciąży, które świetnie wchłoną się w tak przygotowaną skórę.

Wypróbuj olejki na rozstępy w ciąży

Olejki stosowane na skórę poprawiają jej kondycję. W ciąży możesz wypróbować olejek lawendowy, rumiankowy, czy różany lub specjalistyczne preparaty dedykowane skórze z rozstępami i bliznami, jak Bio Oil, czy MomMe.

Kobieta w zaawansowanej ciąży smarująca brzuch kremem, a także polecane kremy na rozstępy w ciąży
Które kremy na rozstępy w ciąży są najbardziej skuteczne, czyli przegląd i porady zakupowe

Kosmetyki na rozstępy w ciąży

Wciąż nie jesteś pewna, jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży powinnaś stosować, aby uchronić się przed rozstępami? Na rynku króluje wiele opcji – balsamy, olejki, kremy, maści. Wszystkie obiecują zwiększenie elastyczności skóry oraz zmniejszenie widoczności rozstępów.

Najważniejsze, abyś znalazła taki preparat, który będzie odpowiadał twoim preferencjom. Warto na początek wypróbować tanie kremy dostępne w drogeriach i po prostu odszukać taki, który w twoim przypadku okaże się skuteczny. Balsam na rozstępy w ciąży będzie idealny, jeśli wolisz pielęgnację poranną – nie pozostawi na twojej skórze uczucia lepkości. Jeśli jednak preferujesz wieczorną rutynę pielęgnacyjną, możesz śmiało sięgnąć po masło, maść, olejek – są one zdecydowanie bardziej skoncentrowane, a więc i lepiej odżywiają skórę.

Ranking kosmetyków na rozstępy w ciąży

Poszukujesz najlepszego kremu na rozstępy dla ciężarnych? Oto produkty, które zbierają najlepsze opinie wśród kobiet w ciąży

Krem na rozstępy Mustela

To bardzo pozytywnie oceniany krem na rozstępy. W swoim składzie zawiera wosk pszczeli, peptydy z awokado oraz masło shea. To istna bomba odżywcza, z pewnością zadziała też ujędrniająco!

Olejek na rozstępy MomMe

Olejek przeciw rozstępom zawiera kombinację wyciągów ziołowo-roślinnych oraz masła shea. Daje to kompilację uelastyczniającą skórę oraz działającą ujędrniająco i wzmacniająco.

Wzmacniający krem na rozstępy tołpa

Krem świetnie odżywia skórę, zwiększa jej elastyczność i wzmacnia, co czyni ją bardziej odporną na niekorzystne czynniki, takie jak rozciąganie (a przecież brzuszek w ciąży cały czas rośnie!).

Balsam na rozstępy Palmers Cocoa

To istna perełka naturalnego dobra. Produkowana z prawdziwego masła kakaowego, które nadaje mu bardzo przyjemnego zapachu i idealnie gładkiej konsystencji. Bardzo szybko i silnie regeneruje skórę, znacznie zwiększa jej nawilżenie i poprawia koloryt. I dzieje się to szybko, bo nawet po kilku zastosowaniach.

Bioliq

Silnie stymuluje syntezę elastyny oraz kolagenu, skraca czas regeneracji naskórka i usprawnia jego naprawę. A to wszystko dzięki Centenelli azjatyckiej, która wykazuje działanie bioaktywne. Ponadto, w składzie znajdziesz różnego rodzaju olejki: z awokado, z tamanu, ze słonecznika, z róży rdzawej, z orzechów makadamia. Prawdziwe bogactwo składników, dzięki któremu twoja skóra będzie bardziej miękka, wygładzona i elastyczna.

Krem przeciw rozstępom Ziaja, Mamma Mia

Jeśli chodzi o tanie kremy, jest to pozycja warta uwagi. Możesz stosować go od 4. miesiąca ciąży zarówno zapobiegawczo, jak i w momencie, kiedy zauważysz świeże rozstępy. Na liście składników znajdziesz masło kerite o działaniu silnie uelastyczniającym oraz różne ekstrakty roślinne. Z uwagi na niską cenę warto sięgnąć po ten krem dla próby.

Olejek na rozstępy Bio Oil

Popularny produkt Bio Oil to doskonałe rozwiązanie dla różnych problemów skórnych, zwłaszcza tych związanych z walką przeciwko rozstępom. Ten kosmetyk skrywa w sobie esencje dwunastu olejków, m.in nagietkowego, lawendowego, rozmarynowego i rumiankowego, które działają łagodząco, regenerująco i kojąco na skórę. Ponadto, preparat jest bogaty w witaminy A i C, które pełnią rolę w ochronie przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Poza tym, skutecznie nawilża, zwiększa elastyczność i poprawia ogólny wygląd skóry.

Oillan Mama balsam przeciw rozstępom

Balsam skutecznie minimalizuje tworzenie się rozstępów oraz intensywnie pielęgnuje i odżywia skórę. Zaawansowany kompleks ASM repair stymuluje produkcję włókien kolagenowych i zwiększając elastyczność skóry oraz wzmacniając jej odporność na rozciąganie. Ekstrakt z nasion śliwki, bogaty w kwasy omega 6+9, wspiera procesy regeneracji skóry. Masło shea pomaga w utrzymaniu odpowiedniej bariery hydrolipidowej naskórka. Dodatkowo, gliceryna dostarcza intensywnej nawilżającej pielęgnacji, a D-pantenol i alantoina łagodzą podrażnienia oraz redukują uczucie swędzenia skóry.

Krem zapobiegający rozstępom Pharmaceris M Foliacti

Bestsellerowy krem, polecany przyszłym mamom od czwartego miesiąca ciąży. Produkt ten jest wzbogacony o kwas foliowy, który działa wielopłaszczyznowo na delikatną skórę kobiet w ciąży. Przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny, co poprawia elastyczność i zdolność skóry do rozciągania się. Krem wzmacnia wytrzymałość skóry, która podlega intensywnemu rozciąganiu w tym okresie. Fitokompleks, zawierający cenne aminokwasy, saponiny i alkaloidy, stymuluje mikrocyrkulację, co pomaga w kontrolowaniu gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, olej bawełniany w połączeniu z witaminą E dogłębnie odżywia i zmiękcza skórę. Ten rewelacyjny kosmetyk zdobył popularność zasłużenie - naprawdę przynosi efekty!

ikona podziel się Przekaż dalej