Ile tygodni trwa ciąża?

Niepowikłana, fizjologiczna ciąża u człowieka powinna trwać 40 tygodni, a więc 280 dni. Okres ten dzieli się na trzy trymestry, z czego każdy trwa trzy miesiące. Czas trwania ciąży i termin porodu można określać jedynie umownie ze względu na fakt, że każda ciąża przebiega inaczej. Szacuje się, że jedynie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie porodu, a pozostałe noworodki przychodzą na świat od 38. do 42. tygodnia ciąży.

Jak liczy się termin porodu?

Aby obliczyć termin porodu z OM (ostatnia miesiączka) u kobiety, która miesiączkuje regularnie, najczęściej wykorzystuje się regułę Naegelego. Według tej reguły, termin porodu jest ustalany na 280 dni (40 tygodni) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy czym ten czas może ulec korekcie na podstawie innych czynników, takich jak badanie USG w pierwszym trymestrze.

Aby obliczyć termin porodu z OM z wykorzystaniem reguły Naegelego, powinnaś znać datę, w której wystąpiła u Ciebie ostatnia miesiączka. Do daty OM dodaj 1 rok i 7 dni kalendarzowych. Od uzyskanego wyniku odejmij 3 miesiące.

Obliczanie daty porodu dla krótszego i dłuższego cyklu miesiączkowego

Jeśli jednak Twoje cykle menstruacyjne są dłuższe niż 28 dni, powinnaś zmodyfikować wzór dla swoich indywidualnych obliczeń. Do wyniku dodaj tyle dni, o ile Twoje cykle przedłużają się ponad typowe 28. Przykładowo: Jeśli Twój cykl trwa 33 dni, zamiast 7 dodaj 12 dni.

Natomiast jeśli miesiączkujesz w krótszych odstępach, pomniejsz wynik. Na przykład: jeśli Twoje cykle miesiączkowe trwają 23 dni, zamiast 7 dni dodajesz 2 dni.

Pamiętaj, że termin porodu wyliczany na podstawie opisanej reguły jest jedynie terminem orientacyjnym. Bardziej miarodajne są pomiary wykonywane podczas pierwszego badania USG.

Najdokładniejszy termin porodu

Najdokładniejszy termin porodu uzyskasz najprawdopodobniej podczas pierwszego USG u ginekologa, o ile zostanie ono wykonane we wczesnym etapie ciąży, czyli w 8-10 tygodniu. Na tym etapie ciąży każdy zdrowy płód rozwija się w podobnym tempie, co umożliwia precyzyjne określenie dokładnego wieku ciążowego oraz terminu porodu na podstawie jednego pomiaru.

Za pomocą głowicy ultrasonograficznej przyłożonej do Twojego podbrzusza, lekarz będzie w stanie uwidocznić rozwijający się w macicy płód. Następnie dokona pomiaru wielkości pęcherzyka ciążowego oraz CRL, czyli zmierzy długość ciemieniowo-siedzeniową płodu. Określa ona odległość od czubka główki do pośladków płodu i pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić moment zapłodnienia.

Jeśli uzyskany wynik różni się od terminu porodu obliczonego według reguły Naegelego, lekarz skoryguje termin na podstawie pomiaru CRL.

U kobiet, które miesiączkują nieregularnie, najdokładniejszy termin porodu wyznacza się właśnie na podstawie pierwszego badania USG, gdyż reguła Naegelego ma zastosowanie głównie dla kobiet o regularnych cyklach.

Data porodu a data poczęcia

Zdrowa, donoszona ciąża trwa zazwyczaj 38-40 tygodni od daty ostatniej miesiączki. Jeśli jednak miesiączkujesz nieregularnie, zastosowanie podstawowych reguł i obliczeń terminu porodu może nie zdać egzaminu. Jeśli znana jest Ci data zapłodnienia, sprawa będzie prostsza. Data porodu od poczęcia wyznaczana jest poprzez dodanie 266 dni do daty zapłodnienia. Data zapłodnienia to tak naprawdę data owulacji, gdyż komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia jedynie przez około 24 godziny. Zatem data porodu od poczęcia to tak naprawdę data ostatniej owulacji + 38 tygodni.

Kobieta w ciąży na konsultacji lekarskiej, a także najdokładniejszy termin porodu
Najdokładniejszy termin porodu, czyli jak obliczyć termin porodu, podpowiedzi i wskazówki

Kalkulator ciążowy

Na wielu stronach znaleźć można kalkulator ciążowy, który w prosty sposób pozwala obliczyć termin porodu bez konieczności prowadzenia skomplikowanej matematyki. Działanie kalkulatora opiera się na wspomnianej wcześniej regule Naegelego. Wystarczy, że zaznaczysz, kiedy wystąpiła u Ciebie ostatnia miesiączka, oraz wybierzesz średnią długość trwania swojego cyklu miesiączkowego. Resztę pracy kalkulator ciążowy wykona za Ciebie. W podsumowaniu otrzymasz informacje o tym, jaki jest planowany termin porodu, oraz w którym tygodniu ciąży jesteś obecnie. Dodatkowo, niektóre kalkulatory podają liczbę dni, jakie zostały do porodu oraz pokazują obrazowo orientacyjną wielkość Twojego dziecka w danym momencie ciąży. Będziesz mogła również sprawdzić znak zodiaku swojego malucha.

Wyznaczanie terminu porodu z OM, czy z USG? Jak określić najdokładniejszy termin porodu?

Podsumowując, aby ustalić jak najdokładniejszy termin porodu, bierze się pod uwagę dwa aspekty. Wiek ciążowy wyznaczony na podstawie wielkości dziecka określonej podczas pierwszego badania USG porównuje się z terminem wyliczonym na podstawie dnia, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka. Jeżeli planowany termin porodu z OM nie różni się od terminu z USG, pozostajemy przy terminie porodu obliczonym na podstawie ostatniej miesiączki. W przypadku, gdy rozbieżność wspomnianych dat przekracza 5 dni, za najdokładniejszy termin porodu uznaje się ten określony podczas USG. Sprawdź także ten artykuł: 9 miesiąc ciąży krok po kroku - dolegliwości, zalecenia, objawy porodu.

Mój termin porodu minął – co robić?

Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na dzień, w którym będzie mogła po raz pierwszy wziąć w ramiona swoje dziecko. Wiele ciężarnych narzeka na dolegliwości, które towarzyszą im w III trymestrze ciąży. Nic dziwnego – zmęczenie, bóle pleców, duszności i trudność w poruszaniu, czy znalezieniu sobie dogodnej pozycji do snu może nieźle dać w kość. Kiedy więc okazuje się, że termin porodu mija, a maluch ani myśli wydostać się na świat, wiele pań zaczyna się niecierpliwić i martwić. Warto jednak wykorzystać ten czas na relaks. Postaraj więc odpoczywać i wyspać się na tyle, na ile pozwala Ci na to ciążowy brzuszek. Pamiętaj też, że to dziecko określa dzień gotowości do porodu i to ono wysyła sygnały do Twojego organizmu, które prowadzą do rozpoczęcia akcji porodowej.

Jeżeli termin porodu minął kilka dni temu, nie wpadaj w panikę. Lekarz prowadzący Twoją ciążę zaleci Ci monitorowane ruchów płodu oraz spokojne oczekiwanie na pierwsze symptomy porodu. Jeśli badanie USG i KTG oraz ruchy płodu nie wykażą nieprawidłowości, zostaniesz ponownie poddana tym badaniom po upływie 7 dni od terminu porodu. Podczas wizyty w 41. i 42. tygodniu ciąży oceniona zostanie pozycja płodu oraz stopień przygotowania szyjki macicy, tzw. “dojrzałość szyjki do porodu”. KTG pokaże czynność serca płodu oraz czynność skurczową macicy, a podczas USG lekarz oceni wydolność łożyska, sprawdzi ilość płynu owodniowego oraz oszacuje masę dziecka. Jeśli ciąża mimo przenoszenia przebiega prawidłowo ustalony zostanie termin hospitalizacji, ponieważ poród powinien mieć miejsce przed końcem 42. tygodnia ciąży.

Bibliografia:

  1. Mittendorf R, Williams MA, Berkey CS, Cotter PF. (1990). The length of uncomplicated human gestation. Obstetrics & Gynecology, 75(6), 929-932.
  2. Naegele F. (1812). Lehrbuch der Geburtshilfe. Johann Friedrich Roth, Frankfurt am Main.
  3. Mittendorf R, Williams MA, Buist AS. (1995). Antepartum prediction of the day of delivery: clinical versus ultrasound estimation. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 172(1), 35-39.
ikona podziel się Przekaż dalej