Przyczyny infekcji intymnych w ciąży

Prawidłowo wykształcone, kwaśne środowisko pochwy ma nas chronić przed różnymi infekcjami. Obecna tam flora bakteryjna zawiera szczepy wielu bakterii i dopiero zaburzenie równowagi liczebności tych bakterii skutkuje bakteryjnym zakażeniem pochwy.

Innym drobnoustrojem, odpowiedzialnym za infekcje jest grzyb (najczęściej z rodziny Candida), który szczególnie upodobał sobie zmienioną mikrobiotę narządów płciowych w czasie ciąży.

Jeżeli chodzi o wirusy, w znakomitej większości wypadków dostają się one do organizmu z zewnątrz – poprzez kontakt z nosicielem danego wirusa. W czasie ciąży musisz szczególnie dbać o siebie i omijać miejsca, w których możesz być narażona na zakażenia. Więcej o infekcjach przeczytasz w artykule: Infekcja intymna w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania.

Profilaktyka jako klucz do sukcesu

W czasie ciąży i po porodzie niezmiernie ważne jest dążenie do zachowania czystości osobistej. Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego przyjrzymy się dzisiaj sposobom, jak dbać o higienę intymną w ciąży.

Podmywanie się

Zapewne słyszałaś wiele rad na temat podmywania się w ciąży i w połogu. Czy tobie również mówiono, że musisz to robić kilkakrotnie w ciągu dnia? Okazuje się, że to wcale nie jest dobry pomysł. Twoim zadaniem jest utrzymanie jak najbardziej korzystnego środowiska pochwy, który ochroni ciebie i płód przed zakażeniami.

Częste podmywanie może wpłynąć negatywnie na fizjologiczną florę bakteryjną twojej pochwy i wydłużyć czas gojenia się w połogu. Oprócz kąpieli wystarczy, że będziesz podmywać się jeden raz lub dwa razy dziennie.

Chusteczki do higieny intymnej w ciąży

Wspaniałym wynalazkiem naszych czasów są mokre chusteczki. Początkowo używano ich przede wszystkim do wycierania pupy noworodkom i niemowlętom, ale teraz dostępne są również mokre chusteczki dla kobiet i specjalne chusteczki do higieny intymnej w ciąży, w których skład wchodzi kwas mlekowy i różne wyciągi łagodzące podrażnienia.

Taką małą paczuszkę możesz mieć zawsze przy sobie i bez problemu zachować higienę intymną poza domem. Chusteczki firmy Lactacyd są hipoalergiczne, wzmacniają ochronę antybakteryjną i łagodzą podrażnienia, a chusteczki Marion są stworzone dla skóry wrażliwej i mają w składzie prebiotyk, który dodatkowo wzmacnia ochronę przed infekcjami. Sprawdź także ten artykuł na temat upławów w ciąży.

Czy pochwę myje się w środku?

Musisz zwrócić szczególną uwagę na sposób mycia miejsc intymnych. Najważniejszą zasadą, do zapamiętania na całe życie jest kierunek podmywania i wycierania – zawsze od przodu do tyłu! Jest to niezmiernie ważne, gdyż w ten sposób unikasz zakażenia dróg rodnych bakteriami z okolic odbytu. Ta reguła dotyczy również momentu, kiedy używasz papieru toaletowego po skorzystaniu z toalety.

Odpowiadając na powyższe pytanie – nie, nie powinnaś myć pochwy w środku, gdyż możesz doprowadzić do zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Skup się na umyciu całego krocza, warg sromowych i pachwin. Odchylając wargi sromowe większe oczyść okolice warg sromowych mniejszych, ujścia cewki moczowej i wejścia do pochwy.

Irygację pochwy, czyli płukanie jej od środka, stosuje się tylko na zlecenie lekarza ginekologa, który może zasugerować ten sposób leczenia infekcji. Nigdy nie stosuj irygacji pochwy na własną rękę.

Sprzęt – co do higieny intymnej w ciąży?

Do mycia używaj tylko swojej ręki – wszystkie myjki i gąbki są siedliskami dla wielu grzybów i bakterii, a ich chcemy uniknąć, prawda? Jeżeli jednak lubisz korzystać z jakiegoś sprzętu, to zaopatrz się w bawełnianą myjkę dla ciężarnych, którą będziesz regularnie myć i wygotowywać. Na rynku dostępne są również bambusowe myjki – sprawdź, która bardziej ci odpowiada.

Kiedy zdecydujesz już czym się myć, czas pomyśleć o wycieraniu. Zaleca się używanie jednorazowych ręczników papierowych, aby osuszyć okolice intymne. Dobrym rozwiązaniem jest również przygotowanie sobie oddzielnego ręcznika – najlepiej bawełnianego, szybkoschnącego – tylko do osuszania przedniej części okolic intymnych. Jeżeli będziesz stosować jeden i ten sam ręcznik do całego ciała, możesz narazić się na infekcje spowodowane bakteriami z odbytu.

Kąpiel czy prysznic?

Wybór należy tylko do ciebie. Kiedyś panowały opinie, iż ciężarna nie może brać kąpieli w wannie, bo przyczynia się do pojawienia się infekcji intymnych. Teraz wiemy, że ryzyko jest minimalne, o ile dbasz o porządek w swojej łazience. Pamiętaj jednak, że ta twoja wymarzona, relaksacyjna kąpiel musi spełniać jeden najważniejszy warunek – nie możesz korzystać z gorącej wody.

Zaleca się, aby temperatura wody była tylko trochę wyższa od temperatury twojego ciała. Za długo nie poleżysz w takiej wannie, ale musisz mieć na uwadze, że korzystanie z gorącej kąpieli niesie za sobą ryzyko podwyższenia ciśnienia, przyspieszenia pracy serca i podwyższenia temperatury twojego ciała, z czego twój maluch niekoniecznie się ucieszy, a wręcz może mu to zagrozić.

Wkładki higieniczne w ciąży

W czasie ciąży możesz zauważyć, że wydzielina z pochwy jest znacznie zwiększona, co powoduje dyskomfort i poczucie nieświeżości. Ciągła wilgoć powoduje również rozwój drobnoustrojów, a tego chcemy właśnie uniknąć. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Śluz w ciąży – po zapłodnieniu i w trakcie ciąży.

W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w wkładki higieniczne. Nie kupuj jednak tych, które mają najładniejsze opakowanie, a te, które są odpowiednio zbudowane. Na pewno znajdziesz w Internecie ranking najlepszych wkładek, ale zapamiętaj, aby były wypełnione naturalną celulozą lub bawełną i nie były perfumowane. Zmieniaj wkładkę przy każdej wizycie w toalecie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca butelkę, a także płyn do higieny intymnej w ciąży bez tajemnic
Płyn do higieny intymnej w ciąży krok po kroku, czyli rodzaje, porady zakupowe i wskazówki położnej

Płyn do higieny intymnej w ciąży

Przejdźmy teraz do głównego tematu, czyli: jaki jest najlepszy płyn ginekologiczny dla ciężarnych. Omówiłyśmy już temat jak i czym się myć w ciąży i w połogu, więc teraz przejdźmy do wyboru odpowiedniego środka myjącego.

Czy Lactacyd można stosować w ciąży? Ależ oczywiście. Produkty tej firmy zostały przebadane klinicznie, nie zawierają w sobie mydła i posiadają właściwości antybakteryjne. Możesz wybrać z ich oferty taki płyn ginekologiczny, który będzie ci w danym momencie najbardziej odpowiadał: antybakteryjny, delikatny dla skóry wrażliwej lub łagodzący podrażnienia.

Został stworzony również ranking płynów do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie, gdzie wybrano kosmetyki, które posiadają najbogatszy skład, działają łagodząco i nie zawierają SLS-ów. Pierwsze dwa miejsca zajmują: Perfecta Mama i Dzidziuś dla mamy.

Wybierając płyn do higieny intymnej w ciąży zwróć szczególną uwagę na ich skład. Powinny posiadać w sobie:

  • kwas mlekowy, który zadba o odpowiednie pH,
  • składniki łagodzące, np. pantenol czy alantoinę
  • składniki nawilżające, np. olej canola,

Ważne, aby żel do higieny intymnej w ciąży nie był perfumowany i nie zawierał takich składników, jak SLS-y czy glikol propylenowy.

BIBLIOGRAFIA:

  1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
  2. A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies, 2014, 2(3), str. 66–71.
  3. K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, Kosmetologia Estetyczna, 2016, 5(5), str. 451–457.
  4. https://lovi.pl/porady/ciaza-i-porod/9-zasad-prawidlowej-higieny-intymnej-w-czasie-ciazy dostęp: 21.10.2023.
  5. https://www.lactacyd.pl/kobiety-w-ciazy-s197 dostęp: 21.10.2023.
ikona podziel się Przekaż dalej