Powrót do formy po porodzie? Z pasem poporodowym to możliwe – jak bezpiecznie go używać?
Powrót do formy po ciąży nie zawsze jest łatwy. Jednym kobietom nie zajmuje dużo czasu, inne potrzebują go nieco więcej. Czasami bez specjalnej pomocy regeneracja organizmu będzie utrudniona. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą wrócić do fizycznej formy po porodzie bez większego problemu. Jednym z nich jest pas poporodowy. Co to takiego i jak go bezpiecznie używać? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest pas poporodowy?
Pas poporodowy (sprawdź na: https://gemini.pl/kategoria/ciaza-i-macierzynstwo/akcesoria/pas-brzuszny) przypomina wyglądem gorset. Wykonany jest z elastycznego materiału, który ma podtrzymywać mięsnie brzucha, aktywizując je do ciągłej pracy. Nosząc go odpowiednio, wzmocnisz mięśnie i utrzymasz odpowiednią postawę, co jest niezwykle ważne podczas powrotu do formy po ciąży lub po operacjach brzucha. Pas może pomóc zmniejszyć obrzęki brzucha poporodowego czy chociażby ułatwić wykonywanie codziennych czynności, zapewniając dodatkowe wsparcie dla mięśni brzucha i pleców.
Zaletą gorsetu poporodowego jest wspomaganie gojenia się rozciągniętych podczas ciąży mięśni brzucha. Jego zadaniem jest bowiem ściśnięcie powłok brzusznych, które ma wywołać spięcie mięśni. Musisz jednak pamiętać, że bez odpowiednich ćwiczeń, samo noszenie pasa niewiele da. Wręcz przeciwnie, jeśli będziesz nosić pas bez przerwy, nie aktywizując mięśni do pracy, z czasem możesz doprowadzić do ich osłabienia.
Rodzaje pasów poporodowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje pasów poporodowych. Zwykle jednak uszyte są one z przewiewnych i elastycznych materiałów, takich jak bawełna z domieszką elastyny. Poszczególne modele gorsetów poporodowych różnią się budową i przeznaczeniem. Możesz wybrać:
- pas poporodowy elastyczny – łatwy w użyciu i regulowany, byś mogła łatwo dopasować go do ciała,
- pas poporodowy z fiszbinami – zapewniający dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa, polecany jest najczęściej dla kobiet, które doświadczyły większego rozciągnięcia mięśni brzucha podczas ciąży,
- pas poporodowy z rzepami – wyposażony w zapięcia na rzepy, które umożliwiają łatwe dopasowanie do rozmiaru brzucha,
- pas poporodowy z dodatkowym wsparciem kręgosłupa – zapewnia nie tylko wsparcie wokół brzucha, ale także dla dolnej części pleców,
- pas poporodowy do ćwiczeń – przeznaczony specjalnie do noszenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, który ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla mięśni brzucha i pleców podczas treningu.
Kiedy nosić pas poporodowy?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pas poporodowy to wsparcie medyczne, którego nie powinno się nadużywać. Jeśli nie wiesz, czy powinnaś po niego sięgnąć, zapytaj lekarza lub fizjoterapeutę o poradę. Specjalista oceni stan mięśni brzucha po porodzie i doradzi, czy i jaki gorset będzie dla Ciebie odpowiedni.
Noszenie pasa poporodowego może być korzystne w określonych sytuacjach i może być stosowane w różnych momentach po porodzie, w zależności od potrzeb i celów. U niektórych kobiet zaleca się noszenie go właściwie tuż po przyjściu dziecka na świat. Noszenie pasa w tym okresie może pomóc zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć powrót do normalnej funkcji ciała. Szczególnie jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, gorset może pomóc Ci lepiej scalić powłoki brzuszne. Będzie też ułatwiał wstawanie i podnoszenie. Musisz jednak pamiętać, że rana po cesarce nie powinna być owijana pasem na zbyt długo, bo może to utrudnić gojenie się skóry. Najbezpieczniej jest więc korzystać z pasa poporodowego dopiero po wygojeniu się rany.
A co z naturalnym porodem? Specjaliści zalecają, by poczekać z zakładaniem pasa poporodowego minimum 2 tygodnie, aż obrzęk w okolicach brzucha się zmniejszy. Zbyt wczesne założenie gorsetu może prowadzić do poważnych konsekwencji – od dolegliwości bólowych po problem z obkurczaniem się macicy w połogu.