Niemowlak w łóżku małżeńskim - dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie?

Noworodki i niemowlaki nie powinny spać w jednym łóżku ze swoimi rodzicami. Elementy, takie jak kołdra czy poduszka stanowią dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Ponadto głęboko śpiący rodzic może przez nieuwagę przydusić dziecko we śnie. Niemowlaki są zbyt małe, aby zareagować, dlatego wspólna noc z rodzicami może mieć tragiczny finał. Położne, pielęgniarki i lekarze mówią jasno - niemowlaki i noworodki powinny spać w osobnym, odpowiednio przystosowanym łóżeczku, w którym zamiast kołdry znajdzie się śpiworek. Psycholodzy natomiast uważają, że wspólne spanie z rodzicami pomaga budować więź, ale oczywiście w dalszym ciągu najważniejsze są względy bezpieczeństwa. Na szczęście te dwa stanowiska można w pewien sposób połączyć, na przykład poprzez ustawienie łóżeczka dziecięcego blisko łóżka rodziców. Niektórzy decydują się również na dostawkę, choć jest to rozwiązanie raczej dla starszaków. Pamiętajmy, że maluszek dobrze czuje się we własnym łóżku, a więź z nim można budować w ciągu dnia, w znacznie bezpieczniejszych warunkach. Aby zapewnić mu dobrą noc, warto wybrać wysokiej jakości materac do łóżeczka - godne polecenia modele można znaleźć w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, dostarczający najwyższej klasy produkty.

Razem z rodzicami czy we własnym łóżeczku – gdzie powinno spać dziecko?
Razem z rodzicami czy we własnym łóżeczku – gdzie powinno spać dziecko?

Czy starsze dziecko może spać z rodzicami?

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że spanie w jednym łóżku z dziećmi nie jest zdrowe i nie wpływa dobrze na ich rozwój. Tymczasem najnowsze metody wychowawcze wskazują na to, że czasami spędzanie nocy w pobliżu rodziców może mieć zbawienny wpływ na dziecko. Mowa zwłaszcza o okresach, w których maluch potrzebuje bliskości - na przykład rozstając się z pieluszką bądź rozpoczynając przygodę z przedszkolem. Psycholodzy uważają, że w ten sposób dziecko czuje się kochane i akceptowane, a spokojna noc jest gwarancją dobrego wypoczynku. Rodzice sami zauważają taką zależność. Ponadto wiele dzieci boi się spać samemu w pokoju. Dotyczy to zwłaszcza jedynaków, które czują się samotne i opuszczone nocą. Jeśli natomiast w rodzinie pojawia się noworodek, starszaki mogą być zazdrosne o to, że ten śpi z rodzicami w sypialni. Tego rodzaju "spór" wymaga odpowiedniego podejścia ze strony rodziców - jeśli nie chcą wpuszczać do swojego łóżka dziecka na stałe, warto przynajmniej przez kilka nocy pozwolić mu na bliskość. W przeciwnym razie starszak może nie zaakceptować nowego członka rodziny. 

Co z samodzielnością?

Spanie we własnym pokoju uczy samodzielności, pozwala również w pewien sposób uniezależnić się od rodziców. Jak ten aspekt ma się do wspólnego spania? Samodzielność można, a nawet trzeba ćwiczyć na wiele sposobów. Do tego, aby przenieść się do swojego pokoju, dziecko musi być gotowe. Zauważają to rodzice, którzy wcześnie przestawili łóżeczko pociechy z sypialni do pokoju, a następnie obserwowali, jak ich starsze dziecko każdej nocy skrada się do sypialni. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne - niektóre nie mają problemu ze spaniem w swoim łóżku już od najmłodszych lat, inne nawet w wieku 5-6 lat potrzebują bliskości rodzica. Nieco łatwiej może być w przypadku, gdy rodzeństwo dzieli pokój, ale i tutaj nie sposób stworzyć jedną, konkretną regułę. 

Jak przekonać dziecko do spania w łóżeczku?

Spanie w jednym łóżku z rodzicami przynosi dzieciom wiele korzyści, ale warto powoli przekonywać je do spędzania nocy w swoim własnym łóżku, zwłaszcza jeśli mowa o przedszkolakach. Droga do tego, aby dziecko przespało całą noc u siebie, może być powolna, ale warto podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest zakup odpowiedniego materaca, który znajdziemy w autoryzowanym sklepie internetowym Senna Materace: https://sennamaterace.pl/107-materace-80x200. Następnie wybieramy pościel, która spodoba się dziecku - na przykład z bohaterami ulubionych bajek. Przy łóżku postawmy lampkę, tak aby maluch nie czuł się przytłoczony ciemnością. Pamiętajmy, aby na początek być z dzieckiem tak długo, aż zaśnie. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i być może nie przebudzi się tak łatwo w nocy. Czasami jednak dziecko usilnie chce spać z rodzicami - dajmy mu wtedy 2-3 dni wytchnienia, a następnie ponówmy próbę samodzielnego spania. 

Razem z rodzicami czy we własnym łóżeczku – gdzie powinno spać dziecko?
Razem z rodzicami czy we własnym łóżeczku – gdzie powinno spać dziecko?
ikona podziel się Przekaż dalej