Spuchnięte nogi w ciąży

Obrzęki kończyn dolnych, ciężkie stopy i opuchnięte kostki są częstym objawem fizjologicznego zatrzymywania wody w organizmie kobiety ciężarnej. Jest to całkowicie naturalne, że przed porodem organizm gromadzi zapas płynów. Dzieje się tak w wyniku adaptacyjnych zmian hormonalnych, metabolicznych i krążeniowych, które mają miejsce w czasie ciąży i są istotne dla jej prawidłowego przebiegu. W połogu, czyli okresie trwającym około 6 tygodni po porodzie, gdy stężenie hormonów i metabolizm wracają do normy, obrzęki powinny samoistnie ustąpić.

Spuchnięte nogi w ciąży a gromadzenie wody

Podczas ciąży objętość krwi w organizmie kobiety może wzrosnąć nawet o 2,5 litra, co stanowi naturalne zabezpieczenie przed ryzykiem utraty nadmiernej ilości krwi podczas porodu. Organizm magazynuje tę dodatkową krew, a ze względu na ucisk żyły biodrowej przez powiększającą się macicę, utrudniony jest jej odpływ z nóg.

Oprócz adaptacyjnych zmian związanych z przygotowaniem organizmu do porodu, istnieje wiele innych czynników, które mogą powodować, że doskwierają Ci opuchnięte kostki i stopy. Tryb życia odgrywa tutaj niezmiernie istotną rolę. Siedzący tryb życia, a szczególnie siedzenie z nogą na nogę oraz noszenie zbyt ciasnego obuwia i spodni, nieodpowiednia dieta, niewystarczające spożycie wody i brak aktywności fizycznej - wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia opuchlizny kończyn dolnych.

Co na obrzęki nóg w ciąży?

Odpoczynek i dawanie wytchnienia stopom i nogom są kluczowe, jeśli chcesz pożegnać problem opuchniętych nóg w ciąży. Ważny jest odpoczynek w ciągu dnia, szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu na nogach lub gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Uczucie opuchnięcia powinno ustąpić po dobrze przespanej nocy lub kilku godzinach odpoczynku w pozycji leżącej, z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. Ważne jest, abyś podczas siedzenia nie krzyżowała nóg i nie zakładała nogi na nogę, ponieważ to może pogorszyć krążenie krwi w kończynach dolnych.

Najlepszą pozycją do spania i odpoczynku jest leżenie na lewym boku, co zmniejsza ucisk na główną żyłę.

Spuchnięte nogi w ciąży nie tylko powodują dyskomfort, ale wpływają również na życie codzienne. Może bowiem okazać się, że buty, które dotąd nosiłaś, staną się zbyt ciasne, aby pomieścić Twoje opuchnięte kostki i stopy. Pomyśl zatem o zakupie wygodnych, miękkich butów sportowych, a w lecie noś klapki lub sandały, które nie wywierają ucisku na stopę. Dobrze dobrane skarpetki są również istotne, kupuj więc takie, które nie uciskają nóg w żadnym miejscu.

Jeśli chcesz zmniejszyć obrzęki, unikaj obciążania stóp butami na wysokim obcasie – zresztą, taki typ obuwia wpływa niekorzystnie nie tylko na obrzęki nóg w ciąży, ale na ogólną kondycję kręgosłupa.

Kobieta w zaawansowanej ciąży z dużym brzuchem siedząca na fotelu, a także spuchnięte nogi w ciąży krok po kroku
Co na spuchnięte nogi w ciąży, czyli sposoby radzenia sobie z puchnącymi nogami w ciąży oraz praktyczne porady

Warto zaznaczyć, że gromadzenie płynów w organizmie jest spowodowane odwodnieniem, a nie nadmiernym spożyciem wody. Dlatego nie powinnaś unikać picia wody, a dbać o regularne spożywanie około 2,5-3 litrów płynów dziennie. Dodatkowo, ogranicz spożycie soli, ponieważ nadmiar sodu, który jest jej składnikiem, może powodować zatrzymywanie wody w organizmie i w konsekwencji prowadzić do powstania obrzęków.

Domowe sposoby na spuchnięte nogi w ciąży

Oto kilka sposobów na radzenie sobie z opuchniętymi nogami w ciąży, które możesz spróbować:

  • Odpoczywaj z nogami uniesionymi ku górze. W czasie odpoczynku połóż się na plecach i unieś nogi, aby były wyżej od poziomu serca. Możesz położyć pod nimi poduszkę lub podnóżek. Ta pozycja pomaga wzmocnić krążenie krwi i zmniejszyć opuchliznę.
  • Stosuj kojące preparaty do stóp. Istnieje wiele dostępnych na rynku kremów i żeli, które mają działanie kojące i łagodzące opuchliznę, np. żel z kasztanowca. Możesz regularnie stosować te preparaty, masując nimi stopy i nogi, aby złagodzić dyskomfort.
  • Zanurz nogi w zimnej wodzie. Kąpiel stóp w zimnej wodzie może przynieść ulgę i zmniejszyć obrzęki. Wypełnij naczynie zimną wodą i zanurzaj w niej stopy przez kilka minut. Powinnaś moczyć nogi kilka razy dziennie, aby uzyskać najlepsze efekty.
  • Postaw na aktywność fizyczną. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu opuchlizny. Upewnij się, że wykonujesz bezpieczne i odpowiednie dla ciąży ćwiczenia, takie jak spacery, pływanie czy joga dla ciężarnych. Unikaj jednak nadmiernego wysiłku i pamiętaj o konsultacji z lekarzem lub położną przed rozpoczęciem nowego programu aktywności.
  • Kup rajstopy lub pończochy kompresyjne. Skorzystanie ze specjalnych rajstop przeciwżylakowych może być pomocne w łagodzeniu opuchlizny i wspieraniu krążenia krwi oraz limfy w nogach. Rajstopy te działają poprzez odpowiedni ucisk na różne części kończyn dolnych, co przypomina masaż limfatyczny. Można je zakupić w aptekach lub sklepach medycznych oraz oferujących artykuły dla kobiet w ciąży.
  • Kąpiel ziołowa dla stóp może przynieść ulgę w przypadku opuchlizny w ciąży. Do letniej wody dodaj szałwię, miętę, melisę lub lawendę oraz rumianek. Wymocz swoje stopy przez jakiś czas, a następnie delikatnie je masuj. Możesz również wykonać zimne kompresy – zanurz w wywarze ziołowym ściereczkę, następnie umieść ją w lodówce. Schłodzony kompres przykładaj pod kolana, do kostek i do nadgarstków.
  • Nie opalaj się. Podczas ciąży warto unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Chociaż przebywanie na słońcu nie jest zabronione, należy przestrzegać określonych zasad opalania. Szczególnie ważne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem SPF. Nadmierne narażenie na promienie słoneczne może prowadzić do pojawienia się przebarwień skórnych, zasłabnięć i nawet udaru u kobiet w ciąży. Ponadto, skłonność do opuchlizny w ciąży powinna być dodatkowym powodem, aby unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, ponieważ wysokie temperatury mogą zwiększać obrzęk całego ciała.
  • Stosowane preparatów chłodzących może złagodzić opuchliznę. Istnieją również dostępne preparaty farmaceutyczne, które wzmacniają żyły, a w drogeriach można znaleźć żele, kremy i spraye chłodzące, które pomagają w łagodzeniu opuchlizny.
  • Masaż stóp. Przyjemny masaż stóp za pomocą szorstkiej myjki, polewanie ich naprzemiennie zimną i ciepłą wodą oraz moczenie w niezbyt ciepłej wodzie z solami do nóg również może przynieść ulgę.

Pamiętaj, że każde ciało reaguje inaczej, więc nie wszystkie metody mogą działać równie skutecznie dla każdej kobiety w ciąży. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i skonsultować się z lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące opuchlizny i dyskomfortu.

Spuchnięte nogi w ciąży – czy mogą być niebezpieczne?

Jeżeli w trzecim trymestrze doświadczasz obrzęków, które nie ustępują nawet po odpoczynku oraz pojawiają się nagle na różnych częściach ciała, takich jak nogi, dłonie, twarz, uda lub podbrzusze, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Zmierzy on Twoje ciśnienie tętnicze (które nie powinno przekraczać 140/90 mmHg) oraz zleci badanie moczu, aby sprawdzić obecność białka. Białkomocz i nadciśnienie tętnicze są bowiem objawami stanu przedrzucawkowego, który często występuje u kobiet rodzących po raz pierwszy lub tych, które spodziewają się wieloraczków. Istnieje również większe ryzyko jego wystąpienia u przyszłych mam z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym indukowanym ciążą lub cukrzycą ciężarnych. Wykrycie nadciśnienia tętniczego w ciąży wymaga nadzoru i leczenia, ponieważ wiąże się z podwyższonym ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat dolegliwości w ciąży.

Spuchnięte nogi w ciąży – ćwiczenia, które przyniosą ulgę

Jeżeli masz spuchnięte nogi w ciąży, warto skupić się na aktywności fizycznej jako skutecznym sposobie na zapobieganie obrzękom. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i kondycję żył, dlatego warto przekonać się, że są one jednym z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie tego problemu. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie przejmuj się - ruch w dowolnej formie jest korzystny. Ważne jest, aby dobrać ćwiczenia odpowiednie dla siebie i które sprawiają Ci radość. Nawet najprostsze czynności, takie jak kręcenie stopami czy zginanie i prostowanie nóg, mogą przynieść ulgę i poprawić Twoje samopoczucie.

Jeśli żadne z tych sposobów nie przynoszą ulgi, a opuchlizna pojawia się na twarzy i całym ciele, lub towarzyszy temu wysokie ciśnienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Obrzęki mogą sprawiać dyskomfort nawet po porodzie, ale pamiętaj, że jest to normalna reakcja organizmu. Bez względu na okres, czy to w czasie ciąży, czy po narodzinach dziecka, pamiętaj, aby dbać o siebie, pielęgnować swoje ciało i zapewnić sobie odpowiedni odpoczynek.

Bibliografia:

  1. Nelson-Piercy C, Mackillop L. Pregnancy and thrombosis. Obstet Gynecol Reprod Med. 2018;28(5):133-139. doi: 10.1016/j.ogrm.2018.01.008
  2. Szostak-Węgierek D, Czajkowska-Malinowska M, Bartosiewicz A, et al. Oedema and other cardiovascular risk factors in pregnant women. Arch Med Sci. 2012;8(2):270-275. doi: 10.5114/aoms.2012.28532
  3. Feliks Bolechowski: Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej. Warszawa: PZWL, 1982, s. 183-193.
ikona podziel się Przekaż dalej