Starasz się o dziecko? Zobacz, jak rozpoznać wczesne objawy ciąży
Jak szybko można rozpoznać, że jest się w ciąży? Niektóre kobiety wiedzą to już po kilku dniach od poczęcia! Poznaj pierwsze objawy świadczące o zapłodnieniu. Początkowe objawy ciąży nie muszą być charakterystyczne, dlatego część kobiet nie zdaje sobie sprawy, że w ich organizmie od kilkunastu dni rozwija się nowe życie. Czy wiesz, jak wyglądają pierwsze sygnały świadczące o zapłodnieniu? Sprawdź, kiedy wykonać test ciążowy, by otrzymać wiarygodny wynik.
Wczesne oznaki ciąży są subtelne – na co zwracać uwagę?
Chociaż pierwsze symptomy ciąży mogą pojawić się już kilkanaście dni po zapłodnieniu, to kobiety często nie zdają sobie sprawy, że ich ciało przystosowuje się do nowej roli. Zmiany fizjologiczne w organizmie przyszłej mamy następują bardzo szybko, ale pierwsze oznaki ciąży są dość subiektywne i każda pani odczuwa je w inny sposób.
Wczesne sygnały poczęcia mogą, ale nie muszą wiązać się ze zwiększoną tkliwością piersi, zaparciami, czy zmianą samopoczucia. Takie objawy często są mylone z problemami trawiennymi, zmęczeniem albo typowymi zwiastunami zbliżającej się menstruacji. Dość szybko po zapłodnieniu można zaobserwować także obiektywne zmiany w organizmie kobiety, które dotyczą pochwy i szyjki macicy.
Panie znające swój organizm są w stanie wychwycić drobne sygnały, które mogą świadczyć o zapłodnieniu. Warto dokonywać regularnych pomiarów temperatury ciała – stanowią one jeden z lepszych sposobów na wczesne wykrycie ciąży. Nie wszystkie kobiety będą w stanie zauważyć zmiany – nie należy się tym przejmować, ponieważ wraz z rozwojem płodu sygnały staną się na tyle oczywiste, że nie będzie można ich przegapić.
Po czym rozpoznać, że doszło do zapłodnienia?
Wczesne objawy ciąży są wynikiem zmian hormonalnych, do których dochodzi już na etapie zapłodnienia komórki jajowej. Czasem te oznaki bywają bardzo subtelne, a w niektórych przypadkach są na tyle silne, że trudno je ignorować. Pierwsze sygnały ciąży to na przykład:
- mdłości i wymioty,
- wzdęcia i zaparcia,
- niekontrolowane zmiany apetytu,
- podwyższenie temperatury ciała,
- częste oddawanie moczu,
- wydzielanie gęstego śluzu.
Takie dolegliwości mogą się pojawić w pierwszych tygodniach ciąży. Ich nasilenie jest kwestią indywidualną, dlatego wypatrywanie ewentualnych zmian zachodzących w organizmie nie stanowi wiarygodnego wyznacznika poczęcia. Zdecydowanie lepszym źródłem informacji będzie test ciążowy, który najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub tuż po nim, gdy nie pojawiło się krwawienie. Jeżeli test pokaże wynik dodatni, konieczna będzie wizyta u ginekologa, który potwierdzi nasze przypuszczenia.
Jak zadbać o zdrowie ciężarnej kobiety i jej dziecka?
Na kobietach w ciąży spoczywa szczególna odpowiedzialność – muszą one zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o dobro dziecka rozwijającego się pod ich sercem. Panie, które oczekują potomka, nie powinny się przemęczać ani narażać na stres. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy należy jak najwięcej odpoczywać, regularnie odwiedzać ginekologa, a w razie potrzeby także innych specjalistów, którzy zadbają o zdrowie matki i dziecka.
Kobiety ciężarne oraz panie, które dopiero planują potomstwo, nie mogą zapominać o odpowiedniej suplementacji. Jednym z najważniejszych składników potrzebnych na każdym etapie ciąży jest kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej płodu. Ginekolodzy zalecają wdrożenie suplementacji na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Panie spodziewające się potomka powinny także zadbać o odpowiednią podaż żelaza, jodu, witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.