Szczotkowanie na sucho w ciąży

Szczotkowanie skóry praktykowane było już w starożytności. Od kilku lat szczotkowanie na sucho staje się w naszym kraju coraz to bardziej popularne. Kobiety lubią ten zabieg ze względu na to, że jest bardzo prosty. Można go wykonywać samodzielnie w zaciszu domowym, a do jego wykonania wystarczy tylko jeden przedmiot – szczotka z włosiem. Szczotkowanie na sucho to zabieg, podczas którego nie używa się żadnych kosmetyków. Oprócz tego, że szczotkowanie skóry stanowi element jej pielęgnacji, dla wielu osób jest po prostu bardzo relaksujące.

Szczotkowanie skóry jest polecane wszystkim kobietom ciężarnym, których ciąża nie jest zagrożona. Nie zaleca się wykonywać go w obszarze, gdzie nasza skóra posiada rany, skaleczenia lub stan zapalny. W przypadku wystąpienia jakichś wątpliwości – najlepiej skonsultować się z położną lub lekarzem i zasięgnąć porady, czy dany problem zdrowotny może stanowić przeciwwskazanie do szczotkowania. Jednak znaczna większość kobiet ciężarnych zdecydowanie może się szczotkować.

Do szczotkowania na sucho niezbędna jest szczotka z włosiem. Na rynku istnieje wiele rodzajów szczotek do szczotkowania ciała. Szczotki te wykonane są z różnego rodzaju włosia. Każdy rodzaj włosia różni się miękkością. Rodzaj szczotki powinien być dopasowany do naszych preferencji. Szczotkowanie ma być dla nas przyjemne, zatem włosie nie może być zbyt mocno twarde, co mogłoby podrażniać naszą skórę. Szczotki posiadają również różne kształty – okrągłe, owalne czy z rączką. Najlepiej wybrać taką szczotkę, która po prostu dobrze leży w naszej dłoni.

Ile razy w tygodniu szczotkowanie na sucho przynosi korzyści? Najlepiej jest szczotkować się codziennie. Aby efekty szczotkowania były utrzymywane, szczotkowanie powinno być wykonywane nie rzadziej niż co 2 – 3 dni. Na wyszczotkowanie całego ciała wystarczy przeznaczyć do 5 minut. Szczotkowanie zalecane jest tuż przed wieczorną kąpielą, po której dobrze jest użyć balsamu czy kremu do ciała. Dzięki temu skóra będzie lepiej bardziej nawilżona. 

Po co szczotkować?

Szczotkowanie skóry pobudza krążenie. Przepływ krwi w obrębie skóry zwiększa się, dzięki czemu jest lepiej odżywiona. Szczotkowanie poprawia wygląd skóry poprzez jej ujędrnienie oraz wpływa na zmniejszenie cellulitu w ciąży. Wpływa także na jej elastyczność. Może być pomocne w zmniejszeniu widoczności świeżych rozstępów. Co prawda rozstępy pojawiają się głównie z powodów genetycznych i na ich powstawanie my same nie mamy dużego wpływu, ich widoczność można zmniejszyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Więcej na temat rozstępów w ciąży przeczytasz tutaj: rozstępy w ciąży.

Szczotkowanie ciała jest również zabiegiem, który ma na celu wspomaganie przepływu limfy. Z tego względu masaż szczotką zaleca się wykonywać w kierunku serca. Zatem jeśli szczotkujemy nogi – powinniśmy to robić od dołu do góry. Ciąża to okres, kiedy posiadamy większe predyspozycje do zastoju krwi w kończynach dolnych oraz tworzenia się obrzęków. Zmiany zachodzące w organizmie obciążają nasze naczynia krwionośne, co wpływa na zwiększone ryzyko powstawania zmian, jakimi są żylaki. Jeśli posiadasz już żylaki – szczotkowanie tego obszaru skóry nie jest wskazane. Tak samo należy omijać wszelkiego rodzaju znamiona skórne.

Masaż szczotką porównywany jest do zastosowania peelingu. Masując skórę szczotką przyczyniamy się do złuszczania martwego naskórka. Marty naskórek nie pełni już roli ochronnej dla naszej skóry – jest zbędny. Dzięki temu, że złuszczamy martwy naskórek, skóra tylko lepiej wygląda, ale jest też znacznie bardziej miękka w dotyku oraz lepiej wchłania stosowane przez nas kosmetyki. Regularne szczotkowanie poprawia koloryt skóry. Ponadto, szczotkowanie może pomóc z wrastającymi włoskami po goleniu.

Kobieta podczas szczotkowania ramion na sucho, a także szczotkowanie na sucho w ciąży bez tajamnic
Czy można wykonywać szczotkowanie na sucho w ciąży, czyli praktyczne porady doświadczonej położnej

Szczotkować możemy całe ciało – zarówno nogi, ręce, tułów, jak i twarz. Do szczotkowania twarzy oraz dekoltu i piersi zaleca się zazwyczaj szczotki wykonane z miękkiego włosia. Szczotkowanie biustu w trakcie ciąży jest jak najbardziej zalecane. Budowa piersi zmienia się już w trakcie ciąży. Szybkie powiększanie się piersi w trakcie ciąży i po porodzie wiąże się z rozciąganiem się skóry. Szczotkowanie wpłynie bardzo korzystnie na jej uelastycznienie, ujędrnienie oraz odżywienie. Zatem podczas szczotkowania należy pamiętać o tym szczególnym obszarze – zarówno w trakcie ciąży, jak i w połogu.

Efekty powinny być widoczne już po pierwszych kilku szczotkowaniach. Jednak, aby efekt ten był podtrzymywany, szczotkowanie powinno być naszą codzienną rutyną. Dla większości kobiet szczotkowanie ciała jest bardzo relaksującym zabiegiem, a relaksacja w czasie ciąży jest na wagę złota.

Szczotkowanie brzucha w ciąży – czy jest bezpieczne?

Jak szczotkować brzuch na sucho? Zaleca się szczotkowanie brzucha w ciąży ruchami okrężnymi. Nie należy mocno dociskać szczotki, gdyż nie przyniesie to większych korzyści, a może podrażnić skórę. Ruchy powinny być delikatne i przypominać głaskanie. Brzuszek ciążowy szczotkować mogą kobiety ciężarne, które nie posiadają zwiększonego ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego. Szczotkowanie skóry brzucha, tak samo jak innego rodzaju dotyk sprzyja napinaniu się macicy, dlatego w przypadku wystąpienia zagrożenia porodu przedwczesnego – unikamy dotykania brzuszka. Natomiast kobiety, które nie są obarczone zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego ani nie zagraża im poronienie – jak najbardziej mogą szczotkować brzuch. Zaleca się, aby szczotkowanie brzucha odpuścić w trzecim trymestrze ciąży.

Szczotkowanie brzucha po porodzie i po cesarskim cięciu

Szczotkowanie jest bardzo dobrym sposobem na uelastycznienie skóry po ciąży. Oczywiście nie jest magicznym sposobem na to, aby w kilka uelastycznić skórę, która rozciągała się przez 9 miesięcy. Należy pamiętać, że nasz organizm potrzebuje sporo czasu, aby dojść do siebie. Jednak szczotkowanie skóry wspomoże jak najbardziej wspomaga proces cofania się zmian ciążowych. W przypadku porodu, który odbył się drogami natury – szczotkowanie można rozpocząć w okolicy 3 tygodnia po porodzie. Szczotkowanie brzucha powinno być delikatne, bez dociskania szczotki.

Szczotkowanie jest również świetnym sposobem na mobilizację blizny po cięciu cesarskim. Jednak sposób ten może być stosowany dopiero wtedy, kiedy rana po cesarskim cięciu jest już całkowicie zagojona. Rozpoczęcie szczotkowania blizny zaleca się w okolicy 6 tygodnia po cięciu cesarskim. Ruchy wykonywane szczotką mogą być podłużne - wzdłuż blizny, a także z góry do dołu. Ruchy te mają pobudzać krążenie o w obrębie skóry, a także w obrębie głębszych warstw powłok brzusznych, które zostały przecięte w trakcie operacji. Szczotkowanie blizny ma na celu przede wszystkim poprawę czucia w jej okolicy, a także poprawę jej wyglądu.

ikona podziel się Przekaż dalej