Zaburzenia hormonalne u kobiet – czy mogą być skutkiem niewysypiania się?
Zdrowy sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdej kobiety. Tymczasem mnóstwo z nich nie docenia jego wagi. Wiele pań, nadmiernie obciążonych pracą, regularnie się nie wysypia. Obowiązki zawodowe i domowe oraz opieka nad dziećmi sprawiają, że kobiety często nie są w stanie wygospodarować nawet siedmiu godzin w ciągu doby na nocny wypoczynek i odbudowę sił witalnych. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że co najmniej tyle powinien spać dorosły człowiek.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Troska o komfort snu – element profilaktyki zaburzeń hormonalnych u kobiet
- Niedobór snu a kondycja emocjonalna i fizyczna
- Brak snu jako przyczyna zaburzeń miesiączkowania
- Niewysypianie się – źródło problemów z poziomem libido i życiem intymnym
- Schorzenia dermatologiczne u kobiet – następstwo niewystarczającej ilości snu
Troska o komfort snu – element profilaktyki zaburzeń hormonalnych u kobiet
Ważna jest nie tylko liczba godzin snu, ale i jego jakość. To ona decyduje o tym, czy organizm kobiety o świcie będzie zregenerowany i gotowy na codzienną aktywność oraz czy nie dojdzie do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dla komfortu nocnego wypoczynku niezwykle istotny jest odpowiednio dobrany materac. Poszukując takiego, koniecznie odwiedź internetową stronę https://sennamaterace.pl/ i zapoznaj się z produktami oferowanymi przez autoryzowanego dystrybutora renomowanej marki Hilding. Sięgając do bogatego asortymentu wyrobów tego producenta, z łatwością wybierzesz materac o idealnej twardości oraz rozmiarach optymalnych dla Twoich potrzeb. Sklep oferuje materace różnej wielkości. Na łóżku singielki doskonale sprawdzą się modele w rozmiarze 100x200 cm. Znajdziesz je na: https://sennamaterace.pl/114-materace-100x200.
Niedobór snu a kondycja emocjonalna i fizyczna
Niewysypianie się bardzo często skutkuje zaburzeniami wytwarzania kortyzolu, powszechnie nazywanego hormonem stresu, a syntetyzowanego w nadnerczach. Brak wystarczającej ilości snu zwiększa jego produkcję i sprawia, że kobieta gorzej radzi sobie w sytuacjach wymagających od niej funkcjonowania w warunkach napięcia emocjonalnego. Częściej towarzyszą jej stany lękowe oraz depresyjne. Takie zmiany hormonalne stanowią ogromne obciążenie dla psychicznej kondycji każdej z pań, ale wpływają też na ich stan fizyczny. Dowiedziono, że wraz z przekroczeniem dopuszczalnych norm kortyzolu zmniejsza się naturalna odporność organizmu na sezonowe infekcje. Kobiety, u których przewlekle utrzymuje się podwyższony poziom hormonu są też bardziej narażone na nadwagę i otyłość, a te leżą u podłoża wielu poważnych schorzeń cywilizacyjnych.
Brak snu jako przyczyna zaburzeń miesiączkowania
Niedostateczna ilość snu prowadzi także do zaburzeń syntezy progesteronu – hormonu wytwarzanego przez jajniki oraz korę nadnerczy. Progesteron pełni ogromnie ważną funkcję w organizmie kobiet w wieku rozrodczym, odpowiedzialny jest bowiem za regulację cyklu miesiączkowego. Jeżeli nie jest prawidłowo syntetyzowany, może dojść do zaburzeń miesiączkowania o zróżnicowanym przebiegu. Najczęściej następuje wydłużenie lub skrócenie cyklu oraz zmiana obfitości krwawień. Zdarzają się także plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe. Ponadto panie często uskarżają się na bolesne menstruacje, znacznie obniżające komfort życia i wymagające stosowania silnych środków przeciwbólowych. Każdą z takich dolegliwości warto skonsultować z ginekologiem, chociażby po to, aby wykluczyć ryzyko poważnych schorzeń, na przykład endometriozy.
Niewysypianie się – źródło problemów z poziomem libido i życiem intymnym
Sen gwarantujący utrzymanie równowagi hormonalnej w organizmie kobiety pozostaje niezwykle istotny również dla komfortu jej życia intymnego i relacji z partnerem. Hormonem, który może je zaburzyć, jest estradiol, wytwarzany – podobnie jak progesteron – głównie w jajnikach i nadnerczach. Ma on ogromny wpływ na kobiecą seksualność i libido. Zbyt niski poziom estradiolu prowadzi do redukcji popędu płciowego u pań i zmniejszenia ochotę na seks. Jest to nie tylko problem zdrowotny, ale i społeczny. Obniżenie libido przekłada się bowiem na relacje w związku małżeńskim bądź partnerskim. Seksualna oziębłość kobiety może stanowić przyczynę nieporozumień pomiędzy nią a mężczyzną oraz być źródłem rozczarowania partnera jakością współżycia.
Schorzenia dermatologiczne u kobiet – następstwo niewystarczającej ilości snu
Kolejne problemy, u których podłoża leży niedostateczne wysypianie się, to zaburzenia gospodarki hormonalnej powodujące schorzenia dermatologiczne. Za kłopoty z cerą u pań odpowiedzialny jest przede wszystkim testosteron oraz inne hormony androgenowe, powszechnie uważane za typowo męskie, ale w ograniczonej ilości syntetyzowane również w organizmach kobiet. Nadprodukcja testosteronu wywołuje zmiany skórne, które stanowią zarówno problem zdrowotny, jak i estetyczny. Do najpowszechniejszych należy trądzik. Ale panie, których dotyka problem zbyt wysokiego poziomu testosteronu, zmagają się też z przewlekłą suchością skóry bądź nawracającym wypryskiem łojotokowym.