Zatwardzenie w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Zatwardzenie w ciąży - przyczyny

W czasie ciąży zaparcia i zatwardzenie to problemy, z którymi boryka się znacznie więcej kobiet niż poza ciążą. W 3 trymestrze dolegliwości te mogą się nasilać. Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników, takich jak zmiany hormonalne, które wpływają na osłabienie mięśni jelitowych. Dodatkowo, rosnąca macica uciska ściany jelit i powoduje ich przemieszczenie w jamie brzusznej, co z kolei spowalnia perystaltykę i.. zaparcia gotowe. Ponadto, hemoroidy, brak aktywności fizycznej oraz suplementacja wapniem i żelazem mogą przyczynić się do nasilenia problemu.

Zatwardzenie w ciąży – profilaktyka

Aby uniknąć zaparć w ciąży, zwróć szczególną uwagę na to, co i jak często jesz. Zaleca się spożywanie 20-40 g błonnika pokarmowego dziennie, dlatego wybieraj produkty pełnoziarniste, takie jak mąka razowa, orkiszowa, pieczywo z pełnego ziarna, brązowy ryż i makaron, kasza gryczana i jęczmienna. W diecie powinnaś również uwzględnić świeże warzywa i owoce, takie jak seler, jabłka, marchew, brokuły, pomarańcze, suszone owoce, na przykład morele czy śliwki oraz orzechy. Ważne jest także spożywanie mlecznych, naturalnych napojów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir, czy kwaśne mleko.

Dodatkowo, w ciąży zapotrzebowanie Twojego organizmu na wodę zwiększa się, dlatego ważne jest, abyś piła minimum 2,3-2,5 litra niesłodzonych płynów w ciągu dnia. Warto także jeść regularnie i unikać przetworzonej żywności. Dzięki temu możesz ograniczyć ryzyko zaparć i cieszyć się zdrową, zbilansowaną dietą w ciąży.

Co jest dobre na zaparcia w ciąży?

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna w walce z zaparciami w ciąży. Postaraj się sporo spacerować, udaj się na pływalnię lub zapisz na zajęcia jogi czy fitnessu dla ciężarnych. Jeśli do codziennej rutyny wprowadzisz proste ćwiczenia i będziesz regularnie wykonywać je kilka razy w tygodniu po 30 minut, szybko zauważysz pozytywne efekty.

Pamiętaj, aby unikać środków przeczyszczających i drażniących jelita bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nie są one zalecane w czasie ciąży. W przypadku problemów z zaparciami w ciąży skonsultuj się z lekarzem lub położną, którzy dobiorą odpowiednie sposoby na złagodzenie tej uciążliwej dolegliwości.

Sposoby na zaparcia i zatwardzenie w ciąży

Musisz pamiętać, że skuteczne zwalczanie zaparć wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. Konsekwentne stosowanie zasad dietetycznych i aktywności fizycznej, w połączeniu z odpowiednio dobranymi preparatami może przynieść oczekiwaną ulgę.

Bądź cierpliwa i nie oczekuj natychmiastowych efektów. Zmiany w diecie i stylu życia mogą wymagać czasu, aby przynieść pożądane rezultaty. Jednakże, jeśli będziesz konsekwentna w tych działaniach, na pewno doczekasz się nagrody w postaci ukojenia od uciążliwych zaparć. Oto sposoby na zaparcia, które pomogą uporać się z problemem.

Co na zaparcia w ciąży? Podstawowe zasady

Ważnym elementem jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik. Błonnik znany jest jako "miotła przewodu pokarmowego", ponieważ pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych zalegających w świetle jelita. Możesz dostarczyć organizmowi 30-40 g błonnika dziennie ( większa ilość może przynieść odwrotny skutek).

Aby zwiększyć spożycie błonnika, spróbuj dodać otręby zbożowe do swojej diety. W 100 g otrębów znajduje się aż 42 g błonnika. Możesz je spożywać nawet 2-3 razy dziennie, dodając je do sałatek lub koktajli. Zamiast ziemniaków, spróbuj kaszy gryczanej lub makaronu razowego, a zamiast białego ryżu wybierz brązowy lub dziki. Dużo błonnika znajdziesz również w warzywach i owocach, zarówno surowych, jak i suszonych.

Najlepsze źródła błonnika to m.in. karczochy, zielona sałata, kiszona kapusta, buraki, pomidory, a z owoców - suszone: śliwki, figi, daktyle i morele oraz świeże: jeżyny, maliny, porzeczki, jabłka.

Jeśli chcesz uzupełnić swoją dietę w błonnik, możesz skorzystać z gotowych preparatów, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Tabletki z błonnikiem zawierają różne rodzaje błonnika oraz ekstrakt z liści malwy, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Preparat działa poprzez absorbowanie i zatrzymywanie wody w różnych częściach jelita, co zwiększa objętość masy kałowej i ułatwia jej usunięcie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co jeść na zaparcia w ciąży.

Kiwi

Jednym ze skutecznych sposobów walki z zaparciami jest spożywanie owoców kiwi, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Kiwi korzystnie wpływa na perystaltykę jelit oraz ma delikatne działanie przeczyszczające. Zaleca się jedzenie 1-2 owoców kiwi przed każdym głównym posiłkiem, czyli śniadaniem, obiadem i kolacją. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat innych dolegliwości w ciąży.

Maślanka, kefir

Jeśli nurtuje Cię kwestia tego, jak pozbyć się zaparć w ciąży, powinnaś zadbać o regularne spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, takich jak kefir, maślanka, jogurt naturalny, czy mleko acidofilne. Dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego przyspieszają one pracę jelit i pobudzają je do pracy, co pomaga w problemach z wypróżnianiem.

Domowe sposoby na problemy z zaparciami w ciąży

Suszone śliwki na zaparcia

A co na przeczyszczenie w ciąży? Wypróbuj suszone śliwki na zaparcia! Zawierają dużo błonnika, który pobudzi Twoje jelita do pracy. Wieczorem, przed snem, wsyp 5-6 suszonych śliwek do szklanki i zalej je gorącą wodą. Odstaw na całą noc. Rano wypij wodę, w której moczyły się śliwki, a następnie zjedz owoce. Zalecana długość kuracji to około miesiąca. Możesz też zamiast wody użyć kefiru i zjeść całość rano na śniadanie.

Siemię lniane

Jeśli zastanawiasz się, jak rozluźnić stolec w ciąży, mam dla Ciebie stary, skuteczny sposób na zatwardzenie. Jest to picie kisielu z siemienia lnianego. Aby go przygotować, 2 łyżki nasion lnu należy zalać szklanką wrzątku, poczekać, aż przestygnie, a następnie wypić powstały śluzowaty płyn (najlepiej przed snem). Można dodać trochę ciepłego mleka, aby poprawić smak.

Oto lista produktów bogatych w błonnik, które urozmaicą Twój jadłospis:

  • bułki grahamki: 1 szt. (90 g) – 4,9 g
  • migdały: garść (30 g) – 3,9 g
  • orzechy arachidowe: garść (30 g) – 2,2 g
  • kapusta włoska: 100 g – 2,6 g
  • suszone figi: 1 szt. (35 g) – 4,5 g
  • orzechy włoskie: garść (30 g) – 2 g
  • czarne porzeczki: 100 g – 7,9 g
  • suszone morele: 1 szt. (10 g) – 1 g
  • groszek zielony: 100 g – 6 g
  • płatki owsiane: 30 g – 2 g
  • chleb graham: 1 kromka (33 g) – 1,7 g
  • orzechy laskowe: garść (30 g) – 2,7 g
  • grejpfrut: 1 szt. (300 g) – 3,6 g
  • bób: 100 g – 5,8 g
  • suszone jabłka: 100 g – 10,3g
  • rodzynki: garść (30 g) – 2 g
  • fasola szparagowa: 100 g – 3,9 g
  • maliny: 100 g – 6,7 g
  • śliwki suszone: 1 szt. (15 g) – 1,6 g

Nawadniaj się!

Zaparcia są częstym problemem i zwykle wynikają z braku odpowiedniej ilości płynów w diecie. Dlatego pij dużo wody – zaleca się spożywanie 6-8 szklanek dziennie, najlepiej między posiłkami. Jeśli lubisz ciepłe napoje, warto zdecydować się na wodę lekko podgrzaną, ponieważ ciepło korzystnie wpływa na pracę jelit. Wiele ciężarnych stosuje również domową kurację, która polega na codziennym piciu na czczo (20-30 minut przed śniadaniem) szklanki ciepłej wody z miodem i sokiem z cytryny. Postaraj się też włączyć do swojej diety herbaty ziołowe i owocowe, świeżo wyciskane soki oraz słabą kawę z mlekiem lub herbatę.

Herbatki ziołowe

W ciąży ważne jest unikanie niebezpiecznych dla dziecka substancji, w tym leków przeczyszczających i niektórych ziół. Stanowczo odradzam stosowania tabletek z kłączem rzewienia, czy herbaty z korą kruszyny lub senesem, gdyż mogą pobudzać macicę do skurczów.

Zamiast nich możesz spróbować naturalnych sposobów na łagodzenie zaparć. Przykładem może być picie naparów z kopru włoskiego, rumianku i mniszka lekarskiego, które pomagają w trawieniu i niwelują wzdęcia i zaparcia.

Jeśli szukasz czegoś bardziej wyjątkowego, możesz spróbować przepisu na napar z kwiatów śliwy, pączków brzozy i mielonych nasion pietruszki. Wieczorem wsyp łyżkę każdego ze składników do naczynia, zalej 2 szklankami wrzątku i odstaw pod przykryciem na całą noc. Rankiem wypij jedną szklankę, a drugą wieczorem przed snem. Taki napar można stosować przez około miesiąc.

Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji ziołowej skonsultować się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Dieta dla kobiety w ciąży, a także sposoby na zatwardzenia w ciąży krok po kroku
Zatwardzenie w ciąży i jego leczenie oraz domowe sposoby i przyczyny

Jak leczyć zaparcia?

Jeśli powyższe sposoby na zaparcia okażą się nieskuteczne i nadal szukasz sposobów na to, jak zmiękczyć twardy stolec, możesz sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty w aptece. Jednym z nich jest laktuloza, która działa jako fizjologiczny regulator czynności jelit i nie powoduje reakcji z innymi lekami. Preparat ten nie jest trawiony, a w jelicie grubym rozkłada się do kwasu octowego i kwasu mlekowego, które pobudzają perystaltykę oraz wywołują zwiększone wydzielanie wody do światła jelita, rozrzedzając treść kałową.

Ponadto, w aptece znajdziesz również czopki na zaparcia np. Eva/qu, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Działają łagodnie, a na efekty nie trzeba czekać długo. Dzięki swojemu składowi, ułatwiają wypróżnienie po około 15 minutach.

Dodatkowo możesz sięgnąć po gotowe probiotyki, które wpływają pozytywnie na pracę jelit.

Pamiętaj, że każdy środek na zaparcia powinien przepisać Ci Twój lekarz lub położna, nie stosuj nic na własną rękę.

Czy można przeć na stolec w ciąży?

Obawiasz się o to, czy można przeć stolec w ciąży podczas próby wypróżnienia? Nie ma powodu do obaw. Wysiłek ten nie zaszkodzi rozwijającemu się w Twoim łonie dziecku, nie wywoła również poronienia, czy przedwczesnego porodu. Jeżeli więc masz problemy z wypróżnieniem, możesz przeć na stolec, gdyż nie wywoła to akcji porodowej.

Jednak, aby uniknąć mocnego parcia, powinnaś zwrócić uwagę na swoją pozycję na sedesie – często jest zupełnie niefizjologiczna i sama w sobie utrudnia oddanie defekację. Często zdarza się, że podczas oddawania stolca ludzie zginają się w pół, dotykając brzuchem kolan. Jednak ta pozycja może utrudnić pracę jelit, ponieważ odbytnica zgięta pod kątem 90 stopni praktycznie się blokuje. W rzeczywistości, jelita lepiej funkcjonują, gdy ciało jest wyprostowane i rozluźnione, a kolana ustawione są powyżej bioder. Pomagają w tym specjalne stołki toaletowe. W takiej pozycji mięśnie brzucha nie muszą pracować tak ciężko, co zmniejsza siłę nacisku na jelita i zmniejsza ryzyko wystąpienia hemoroidów. Końcowy odcinek jelita jest wyprostowany, co ułatwia pasaż treści kałowej. Pamiętaj, że jelita mają długość od sześciu do ośmiu metrów, a pozycja zgięciowa jedynie utrudnia ich pracę!


Bibliografia:

  1. Szczęsny, W., & Lew-Starowicz, Z. (2012). Zaparcia u kobiet w ciąży. Przegląd Menopauzalny, 11(2), 89-92.
  2. Gajewska, M., & Wdowiak, A. (2014). Zaparcia w ciąży i połogu. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 4(3), 201-208.
  3. Jafari, H., Ansari Jaberi, A., & Rakhshani, F. (2014). The effect of education on constipation in pregnant women. Journal of education and health promotion, 3.
ikona podziel się Przekaż dalej