Co to jest plan porodu?

Plan porodu to lista oczekiwań przyszłej mamy oraz zaleceń dotyczących porodu oraz opieki okołoporodowej; przekazuje się go położnej podczas przyjęcia do szpitala przed porodem. Znajdują się w nim informacje dotyczące m.in. sposobu rodzenia (np. wyrażenie chęci porodu w pozycji wertykalnej, w wodzie itp.), znieczulenia, szczepień i karmienia dziecka, oraz wiele innych ważnych dla personelu medycznego i przyszłej mamy.

Kiedy i jak napisać plan porodu?

Nie ma ściśle określonego czasu, kiedy należy sporządzić plan porodu. Warto jednak, by przyszła mama miała za sobą kurs w szkole rodzenia – wówczas jej wiedza odnośnie do porodu i opieki okołoporodowej jest większa.

Plan porodu warto również stworzyć z pomocą położnej lub douli, które udzielą przyszłej mamie wielu cennych informacji i rozwieją ewentualne wątpliwości. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się ze szpitalem, w którym kobieta planuje poród, oraz rozmowa z jego personelem – to pozwoli jasno określić, czego można oczekiwać i spodziewać się podczas porodu oraz bezpośrednio po nim.

Błędy w planie porodu – o czym należy pamiętać?

Tworząc plan porodu, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Źle napisany może bowiem wywołać sporo zamieszania i z pewnością nie będzie pomocny. Przedstawiamy 5 najczęstszych błędów podczas pisania planu porodu.

1. Traktowanie planu porodu jako listy życzeń

Plan porodu to wskazówki dla personelu medycznego dotyczące sposobu porodu i opieki medycznej po nim. Powinien on zawierać istotne w tym zakresie informacje takie jak:

  • gdzie chce się rodzić, w jakich warunkach, z czyją obecnością;
  • jaką pozycję wybiera się do porodu;
  • na jakie procedury podczas porodu wyraża się zgodę;
  • kwestie znieczulenia i jego rodzaju oraz ochrony krocza;
  • jak ma wyglądać kontakt z dzieckiem po porodzie;
  • sposób karmienia dziecka i kwestia ewentualnej potrzeby wsparcia;
  • na jakie procedury u noworodka wyraża się zgodę.

Plan porodu nie służy zawieraniu informacji o preferencjach dotyczących posiłku świeżo upieczonej mamy, temperatury w pokoju, koloru pościeli czy widoku z okna. Oczywiście, w wielu szpitalach można zasugerować warunki, w jakich chce się rodzić, np. salę indywidualną, możliwość korzystania z akcesoriów do porodu i prysznica, przygaszone światło itp., jednak powinny one mieć na celu zadbanie o komfort i pomoc rodzącej, a nie zapewnić jej wyłącznie wygodę.

2. Niedostosowanie planu porodu do warunków, jakie zapewnia szpital

Tworząc plan porodu, należy uwzględnić to, jakie warunki oferuje wybrana placówka. Nie ma bowiem sensu planowanie porodu w wodzie, jeśli w szpitalu nie ma takiej możliwości, czy też nastawianie się na znieczulenie zewnątrzoponowe, gdy nie jest ono wykonywane. Z tego względu plan porodu warto napisać dopiero po zapoznaniu się z wybraną placówką. Można również stworzyć drugi plan, uwzględniający wszystkie preferencje przyszłej mamy, na wypadek konieczności rodzenia w innym, przypadkowym szpitalu.

3. Napisanie planu porodu zbyt wcześnie

Plan porodu nie musi, a nawet nie powinien być pisany zbyt wcześnie, szczególnie w przypadku mam, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Wraz z rozwojem ciąży każda przyszła mama nabiera coraz większej świadomości i wiedzy, czy to w szkole rodzenia, czy też samodzielnie. Plan porodu powinien być napisany świadomie. Jeśli przyszła mama stworzy go zbyt wcześnie, nie mając jeszcze pewności, jak chciałaby rodzić i w jakich warunkach – może on się okazać zupełnie niepomocny, niedostosowany do realiów. Dlatego zaleca się, by plan porodu napisać najwcześniej na półmetku ciąży, kiedy już powoli można się przygotowywać do porodu, a tym samym poszerzać swoją wiedzę o nim i opiece okołoporodowej.

4. Nieodpowiednia forma planu porodu

Plan porodu powinien być napisany w jasny i przejrzysty sposób. Najlepiej skorzystać z kreatorów planu porodu lub też z formularzy dostępnych w szpitalach. Treść powinna być odpowiednio sformatowana i zwięzła, by jak najszybciej można było trafić na potrzebne informacje. Idealny plan porodu ma formę listy, na której zawarte są główne zagadnienia oraz ich rozwinięcia zaczynające się od punktów. 

5. Niejasność zawartych informacji

Plan porodu powinien być klarowny i nie budzić żadnych wątpliwości. Informacje w nim zawarte mają wskazywać, że przyszła mama jest pewna swoich wyborów i oczekiwań. Stanie się to sporym ułatwieniem dla personelu medycznego, który nie będzie potrzebował dodatkowych informacji. Jeśli jakaś kwestia pozostaje dla przyszłej mamy niejasna i nie potrafi wobec niej zająć odpowiedniego stanowiska – taką informację również warto zawrzeć w planie porodu, np. z dopiskiem: „WAŻNE! Potrzebuję konsultacji w tej sprawie, proszę nie podejmować decyzji bez rozmowy ze mną”. W planie porodu nie powinny się również znajdować sprzeczne informacje – ma być jasny i w pełni zrozumiały dla personelu medycznego.

Plan porodu nie jest koniecznym dokumentem, ale zdecydowanie warto go przygotować. Może on pomóc przyszłej mamie poczuć się spokojniej i pewniej w chwili przyjęcia do szpitala. 

ikona podziel się Przekaż dalej