Brzuch po ciąży – co wpływa na jego wielkość?

Oczywistym faktem dla wszystkich jest to, że każda przyszła mama podczas 9 miesięcy ciąży przybiera na wadze. Wzrost masy ciała ciężarnej jest wynikiem powiększającej się macicy, wzrostu objętości płynu owodniowego, zwiększonej objętości krwi krążącej, nagromadzenia tkanki tłuszczowej w jej organizmie, oraz oczywiście wzrostu płodu. Dodatkowo, przyrost wagi zależy od sposobu odżywiania się w ciąży oraz wskaźnika masy ciała (BMI) przed poczęciem. Kobiety z nadwagą lub otyłością powinny przytyć w ciąży mniej niż te o szczupłej budowie ciała. W przypadku ciąży bliźniaczej, przyrost masy ciała u przyszłej mamy może wynieść nawet 20 kilogramów. Jest to jednak sprawa indywidualna.

Brzuszek po porodzie może mieć inną wielkość i wygląd u każdej kobiety, ponieważ jest to zależne od kilku czynników. Jednym z nich jest wzrost objętości tkanki tłuszczowej w organizmie ciężarnej. Ponadto, powiększająca się, ciężka macica obciąża mięśnie proste brzucha, a hormony ciążowe dodatkowo wpływają na ich rozluźnienie – w efekcie brzuszek po porodzie może być bardziej widoczny. Zwiększony obwód brzucha jest również wynikiem czynników genetycznych - jeśli zatem jesteś ciekawa, jak będzie wyglądał Twój brzuch po ciąży, zapytaj swoją babcię i mamę, jak wspominają swój wygląda po urodzeniu dziecka.

Oczywiście niewątpliwie dużą rolę w utrzymaniu zdrowej sylwetki po ciąży jest tryb życia ciężarnej i poziom aktywności fizycznej w tym wyjątkowym czasie. Jeśli przed ciążą uprawiałaś regularnie sport i masz wytrenowane mięśnie brzucha, prawdopodobnie brzuch po urodzeniu dziecka nie będzie aż tak widoczny, gdyż wytrenowane mięśnie będą w stanie “utrzymać” powiększoną macicę na swoim miejscu.

Powinnaś jednak zawsze pamiętać o tym, aby nie porównywać swojego wyglądu z tym, jak prezentuje się brzuch po ciąży u innych mam. Jest to kwestia zupełnie indywidualna, a każdy brzuszek, czy zwisający, czy nie, jest piękny. Zadbaj o to, aby wrócić do formy we własnym tempie – przy odpowiedniej pielęgnacji i ćwiczeniach możesz przywrócić mu dawny wygląd!

Brzuch po porodzie naturalnym

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka skarży się na wygląd swojego brzucha. Wpływ na to mają niewątpliwie social media i zdjęcia celebrytek, które na bieżąco wrzucają retuszowane zdjęcia swoich płaskich brzuchów 2 tygodnie po porodzie. O ile wielu z nich udaje się wrócić do formy bardzo szybko za sprawą indywidualnych, kosztownych treningów i zabiegów, to spora część fotografii jest zwyczajnie zretuszowana, a fałszywy obraz kobiecego ciała po ciąży krąży w sieci i może nieźle namieszać w głowach zwyczajnej mamy, która bierze takie zdjęcia za pewnik. A przecież po porodzie naturalnym, brzuch przez pierwsze dni wygląda jak w 6 miesiącu ciąży i może być zwisający, a skóra zwiotczała i jest to zupełnie normalne! Wraz z obkurczaniem macicy Twój brzuch będzie się zmieniał. Apeluję zatem o to, abyś nie porównywała swojego brzuszka z gwiazdami instagrama, ani nawet ze swoimi koleżankami. W połogu zadbaj szczególnie o swój komfort psychiczny i budowanie więzi z maleństwem, a na zrzucenie brzucha po porodzie przyjdzie czas.

Brzuch po cesarskim cięciu

Po cesarce wygląd brzucha może różnić się od tego po naturalnym porodzie. Cesarskie cięcie to poważna operacja, która niesie za sobą większą inwazyjność i ingerencję w warstwy brzuszne. W wyniku tego zabiegu, powstaje blizna na skórze i tkankach, która może wpływać na estetykę brzucha po porodzie.

Blizna po cesarskim cięciu zazwyczaj znajduje się na linii bikini, choć niekiedy może być zlokalizowana w innym miejscu w zależności od indywidualnej sytuacji medycznej. W pierwszych tygodniach po cesarce blizna może być zaczerwieniona, bolesna i opuchnięta. Jednak w miarę upływu czasu, zazwyczaj się goi i staje się bardziej płaska i bledsza.

Warto zaznaczyć, że czas potrzebny na powrót do formy po cesarskim cięciu może być nieco dłuższy niż po naturalnym porodzie. Ze względu na ingerencję w tkanki brzuszne, niektóre kobiety mogą odczuwać osłabienie mięśni brzucha przez pewien czas po operacji. Dlatego rehabilitacja po cesarskim cięciu pod okiem fizjoterapeuty może być zalecana w celu wzmocnienia mięśni i przywrócenia sprężystości brzucha. Ważna jest również tzw. mobilizacja blizny w połogu, która pomaga w zwiększeniu elastyczności tkanki bliznowatej, wpływa pozytywnie na redukcję bólu i wygląd blizny i redukuje ryzyko powikłań związanych ze zrostami pooperacyjnymi.

Ważne jest, aby każda kobieta, która przeszła cesarskie cięcie miała realistyczne oczekiwania dotyczące wyglądu swojego brzucha po porodzie. Nie należy porównywać się do idealizowanych obrazów prezentowanych w mediach, ale skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Każdy organizm jest inny, dlatego proces powrotu do formy po operacji jest bardzo indywidualny i wymaga czasu oraz cierpliwości.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Zarówno po porodzie drogami natury, jak i po cesarce, Twój brzuch będzie wyglądał tak, jakbyś nadal była w ciąży. Jest to spowodowane rozciąganiem skóry brzucha, który musi pomieścić rosnącą macicę oraz opóźnionym procesem jej obkurczania, który nie następuje natychmiastowo. Czas, jaki potrzebny jest, aby brzuch wrócił do stanu sprzed ciąży, jest kwestią zupełnie indywidualną. Zazwyczaj jednak 2 miesiące po porodzie powinnaś widzieć znaczącą poprawę. Dodatkowo, możesz wspomagać się nieinwazyjnymi zabiegami na duży brzuch po ciąży, solidnie nawilżać i masować skórę oraz nawadniać swój organizm. Rozważ zakup szczotki do ciała, np. z włókien agawy, którą należy masować i szczotkować ciało codziennie – efekty w postaci lepiej napiętej, gładkiej skóry zauważysz niemal od razu. Ponadto, mechaniczne złuszczanie spłyci rozstępy, a poprawa mikrokrążenia w masowanej okolicy wpłynie na lepsze wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży również przyniosą pozytywny efekt, jeśli będą stosowane regularnie w połączeniu z pielęgnacją. Pamiętaj jednak, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek ćwiczeń porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który określi, czy jesteś gotowa na ćwiczenia. Zazwyczaj można do nich podejść dopiero po zakończeniu połogu, bowiem zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej w połogu może skutkować rozejściem mięśni prostych brzucha. Rozpocznij od delikatnych ćwiczeń aerobowych, takich jak spacery, aerobik i jogging, które spalają tkankę tłuszczową. Dodatkowo pomyśl o ćwiczeniach wzmacniających kręgosłup i przede wszystkim – rozciągaj się! Zadbaj o to, aby nie forsować swojego organizmu i stosuj zasadę “nic na siłę”. Z czasem będziesz radzić sobie coraz lepiej, więc wdrażaj ćwiczenia powoli i ostrożnie. Niech będzie to dla Ciebie forma relaksu, a nie przymusowy wysiłek. Sprawdź także ten artykuł: Ćwiczenia na brzuch po ciąży - jak odzyskać płaski brzuch?

Jak powrócić do formy po porodzie?

  • Jeśli decydujesz się na karmienie piersią, istnieje szansa, że szybciej pozbędziesz się dodatkowych kilogramów i wrócisz do formy w okresie połogu.
  • Spacery z dzieckiem - To pierwsza forma aktywności fizycznej, którą możesz podjąć już w połogu. Regularne spacery mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo, spacery dostarczają organizmowi świeżego powietrza i niezbędnej witaminy D w słoneczne dni.
  • Pas poporodowy - Inaczej znany jako gorset lub pas brzuszny. Wykonany z naturalnych materiałów, jest stosowany przez mamy, aby szybciej odzyskać formę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego rodzaju. Zaleca się jednak skonsultowanie stosowania pasa z lekarzem, który oceni, czy jest bezpieczny i określi odpowiedni moment rozpoczęcia jego używania.
  • Zróżnicowana dieta - Ważne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały oraz warzyw i owoców. Pamiętaj również o piciu wody - dla mam karmiących piersią zaleca się wypijanie około 3 litrów płynów dziennie.
  • Pielęgnacja skóry po ciąży - Jeśli na Twoim brzuchu pojawiły się rozstępy, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki. Na co dzień należy nawilżać skórę balsamami. Dobrym pomysłem jest również stosowanie peelingu lub korzystanie z specjalnych szczotek do masażu na sucho lub na mokro.
Kobieta z blizną po cesarce z dzieckiem na rękach, a także brzuch po ciąży krok po kroku
Jak wygląda brzuch po ciąży, ile trwa okres dochodzenia do siebie, a także kiedy można rozpocząć ćwiczenia

Jak sprawdzić, czy doszło do rozejścia mięśni brzucha po porodzie?

W przypadku większości ciężarnych, wraz ze wzrostem brzuszka, fizjologicznie pojawia się przerwa między mięśniami prostymi brzucha. W celu powrotu mięśni do pierwotnego stanu, potrzeba zwykle od 4 do 8 tygodni. Ważne jest, aby nie rozpoczynać ćwiczeń mięśni brzucha zbyt wcześnie po porodzie, ponieważ może to prowadzić do powikłań.

Istnieje prosty sposób, aby sprawdzić gotowość ciała do aktywności fizycznej. Połóż się na podłodze na plecach i ugnij nogi w kolanach. Lewą dłoń umieść tuż nad pępkiem, a prawą dłoń na górnej części uda. Następnie, wykonując wdech i wydech, podnieś głowę i ramiona z podłogi, przesuwając jednocześnie prawą dłoń w stronę kolana. Lewą dłonią spróbuj wyczuć napięcie mięśni prostych brzucha oraz ewentualną przerwę między nimi.

Jeśli przerwa między mięśniami ma szerokość trzech lub więcej palców, można ostrożnie rozpocząć wzmacnianie mięśni brzucha poprzez unoszenie miednicy w pozycji leżącej oraz podnoszenie zgiętych w kolanie nóg za pomocą mięśni brzucha. Gdy przerwa między mięśniami zmniejszy się do szerokości 1-2 palców, można wprowadzić do treningu przysiady i inne ćwiczenia.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Po porodzie warto skoncentrować się na przywróceniu równowagi wewnętrznej brzucha, co równocześnie wpłynie na redukcję nadmiarowej wagi i powrót do zadowalającej formy. Zadbaj więc o swoje mięśnie i ich prawidłowe napięcie – pomoże to zapobiec różnym problemom zdrowotnym, takim jak zakrzepica żylna, nietrzymanie moczu, rozstępy czy obniżenie narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Aktywność fizyczna przyspiesza proces powrotu do formy oraz pobudza przemianę materii, co z kolei przyczynia się do utraty nadmiernych kilogramów.

Mięśnie głębokie

Wiele kobiet pragnie uzyskać płaski brzuch po porodzie, ale czy wiesz, że wzmocnienie mięśni poprzecznych może być kluczem do osiągnięcia tego celu? Mięśnie poprzeczne brzucha są najgłębiej położonymi mięśniami, które pełnią ważną rolę w utrzymaniu narządów wewnętrznych w odpowiednim położeniu. Niestety, tradycyjne brzuszki i przysiady, które są popularne w treningach, rzadko mają wpływ na te mięśnie. Dlatego warto skorzystać z programów fitness, takich jak zajęcia pilatesu, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni głębokich.

Co ciekawe, często angażujemy mięśnie poprzeczne nieświadomie. Wciąganie brzucha i utrzymanie prostej postawy aktywizuje tę partię, a jest ona również powiązania z mięśniami pleców. Silne mięśnie poprzeczne brzucha mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych pleców. Ponadto, dobrze rozwinięte mięśnie poprzeczne mogą być również przydatne podczas porodu, umożliwiając kobiecie kontrolowanie parcia.

Zajęcia pilatesu i specjalne treningi wzmacniające mięśnie poprzeczne przed porodem są doskonałym pomysłem, ale równie ważne jest dbanie o te mięśnie również po urodzeniu dziecka. Regularne ćwiczenia mogą przynieść wiele korzyści, nie tylko w kwestii płaskiego brzucha, ale także poprawy postawy i złagodzenia bólu pleców. Co najlepsze, możesz ćwiczyć w domu, dostosowując intensywność, czas oraz porę czas treningu do swoich potrzeb.

Jak się pozbyć flaka na brzuchu po ciąży?

Pozbycie się fałdki na brzuchu po ciąży może być wyzwaniem, ale istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w poprawie jędrności skóry i wzmocnieniu mięśni brzucha. Przede wszystkim zadbaj o zbilansowaną dietę i nawodnienie organizmu. Masuj swoje ciało za pomocą olejku lub na sucho, szczotką z naturalnego włosia. A przede wszystkim, miej realistyczne oczekiwania i pamiętaj, że proces odzyskiwania jędrności brzucha po ciąży może zająć trochę czasu. Każde ciało jest inne, a tempo i sposób reakcji organizmu na działania mogą się różnić. Ważne jest, abyś była cierpliwa i konsekwentna w podejściu do swojego celu.

Pamiętaj również o stosowaniu kremów ujędrniających na brzuch po porodzie, szczególnie nawilżających i pielęgnujących. Ważne jest jednak nie tylko to, jakie kosmetyki stosujesz na brzuch, ale także to, jak często ich używasz. Systematyczność ma istotne znaczenie dla ich skuteczności.

Bibliografia:

  1. D. Torbé, A. Stolare, A. Lubkowska, A. Torbé, Aktywność fizyczna zalecana we wczesnym połogu, [w:] Pomeranian J Life Sci 2016;62(3), str. 54
  2. Artur A., Pielęgnacja brzucha po ciąży. "Mama i Maluszek"
  3. Smith J., Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha po porodzie. "FitMama Magazine"
ikona podziel się Przekaż dalej