Jaka koszula do porodu? Położna radzi, na co zwrócić uwagę
Nadszedł czas pakowania torby do porodu. Jedną z niezbędnych rzeczy, o których nie możesz zapomnieć jest koszula do porodu. Sprawdź, jaka powinna być koszula do porodu oraz do karmienia? Czy lepsza będzie rozpinana z przodu, czy z tyłu? Ile koszul wziąć do szpitala na poród? Czy w szpitalu dają koszule do porodu? Jaki fason powinnaś wybrać i czy warto czytać opinie w internecie? Wszystkie najważniejsze kwestie wyjaśniam w dzisiejszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Koszula do porodu – jaką wybrać?
W dzisiejszych czasach moda rozwija się błyskawicznie, a na rynku odzieżowym znaleźć można tysiące fasonów ubrań niezliczonych marek. Nic więc dziwnego, że rynek odzieży ciążowej nie pozostaje w tyle, w końcu każda ciężarna chce czuć się pięknie w tym wyjątkowym stanie. Dla wielu kobiet bardzo ważne jest to, jak będą wyglądać podczas pobytu w szpitalu, a szczególnie w czasie najważniejszego momentu – porodu.
Istnieje wiele opcji, na jakie możesz się zdecydować kompletując dla siebie wyprawkę szpitalną. Jeżeli liczy się dla Ciebie wygoda i luz, wystarczy, że zaopatrzysz się w luźną nocną koszulę lub skradniesz partnerowi ulubiony t-shirt. Jeżeli stawiasz na wygląd, poszukaj w Internecie marek ciążowych, które szyją eleganckie ubrania i piżamy do karmienia i porodu.
Pamiętaj jednak, że przede wszystkim liczy się wygoda – koszula do porodu powinna być praktyczna, a to, jak wygląda, jest drugorzędne. Co również jest ważne – na czas pobytu w szpitalu, zatem na minimum dwie doby, będziesz ubrana właśnie w koszulę, zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego fasonu i tkaniny jest tak ważny, abyś w tej nowej sytuacji mogła czuć się kobieco i komfortowo.
Warto również przejrzeć fora dla ciężarnych oraz grupy macierzyńskie na Facebooku, aby poznać opinie kobiet na temat różnych ubrań do porodu.
Idealna koszula do porodu
Zastanawiasz się, jakie cechy powinna prezentować idealna piżama do porodu? Jak już wspomniałam, wybierając ubranie do szpitala postaw na wygodę i funkcjonalność. Podczas zakupów powinnaś zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
Fason koszuli
Koszula do porodu powinna być w miarę luźna. Wybierz taki krój, który nie będzie krępował Twoich ruchów – spójrz na to tak, jakbyś poszukiwała ubrania do ćwiczeń. W końcu w czasie porodu będziesz przybierała różne pozycje. Zadbaj zatem o to, aby wybrać fason, który da Ci swobodę ruchu.
Długość koszuli
Piżama porodowa nie powinna sięgać poniżej kolan, ale też nie może być zbyt krótka, bo będziesz czuła się skrępowana. Wybierz koszulę kończącą się przed kolanem – taka długość nie odsłania za wiele, a jednocześnie nadmiar materiału nie będzie przeszkadzał Ci w porodzie.
Oddychający materiał
Idealna piżama do porodu to taka, która wykonana jest z bawełny z domieszką elastanu. Unikaj sztucznych tkanin, gdyż zwiększają one potliwość oraz mogą powodować otarcia. Bawełna pozwoli Twojej skórze oddychać, co z pewnością przyda się w trakcie ogromnego wysiłku, jakim jest poród. Elastan wzbogaci materiał o elastyczność, zatem koszula pozwoli Ci na swobodną zmianę pozycji w czasie porodu i nie będzie krępować Twoich ruchów.
Odpowiednia do kangurowania
Bezpośrednio po urodzeniu dziecka, położna położy je na Twojej klatce piersiowej. Ważne jest zatem, aby koszula do porodu była również odpowiednia do kangurowania i do karmienia piersią. Najlepiej wybrać ubranie z rozpinanym dekoltem, który zapewni noworodkowi swobodny dostęp do piersi. Sprawdzą się również koszule z rozciągliwym dekoltem.
Długość rękawka
Warto, aby koszula do porodu miała krótki rękaw, który nie będzie przeszkadzał w razie potrzeby zmierzenia ciśnienia, pobrania krwi, czy podłączenia kroplówki. Jeśli boisz się, że zmarzniesz, kup koszulę z krótkim rękawem w zestawie z cienkim szlafrokiem, który w razie potrzeby narzucisz na siebie.
Wygląd
Zasada jest prosta – wybierz taką koszulę, która Ci się podoba!
Cena
Może być tak, że po porodzie koszulę będziesz musiała zwyczajnie wyrzucić do kosza. Podczas akcji porodowej może ona ulec zabrudzeniom i uszkodzeniom, więc nie będzie się nadawała do ponownego użytku. Zatem robiąc zakupy kieruj się również kryterium cenowym. Czasem nie warto przepłacać za rzecz, która z dużym prawdopodobieństwem przyda się tylko raz. Sprawdź także ten artykuł: 9 miesiąc ciąży krok po kroku - dolegliwości, zalecenia, objawy porodu.
Wygodna koszula do porodu – co jeszcze znajdziesz w sklepach?
Kiedy rozpoczniesz poszukiwania idealnego ubrania do porodu, możesz zdziwić się ilością rozwiązań, jakie proponują producenci odzieży dla przyszłych mam. W sklepach internetowych znajdziesz piżamy, które zostały naprawdę dobrze przemyślane, jeśli chodzi o ich funkcję na czas porodu i karmienia piersią. Choć nie jest to konieczne, możesz rozważyć zakup koszuli z dodatkową funkcją, jak na przykład:
- Koszula do porodu rozpinana z przodu na całej długości, która ułatwi szybki dostęp do brzucha, jeśli zajdzie konieczność wykonania nagłego cięcia cesarskiego. Dodatkowo, po porodzie będzie Ci łatwiej przebrać się, dzięki zapięciom umieszczonym na całej długości koszuli. Taki fason dobrze sprawdzi się również do kangurowania i karmienia piersią.
- Piżama do porodu rozpinana na plecach może przydać się, jeśli planujesz zdecydować się na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego (ZZO) w czasie porodu. Wybór takiego modelu nie jest jednak konieczny – wystarczy, że przed procedurą podniesiesz koszulę do góry.
Koszula do porodu – kolor też ma znaczenie
Część z nas jest wrażliwa i na widok krwi (również własnej) reaguje mdłościami, a nawet omdleniem. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu w porodzie, wybierz koszulę w ciemnym kolorze, na którym ewentualne plamy nie będą widoczne. Jeśli preferujesz bardziej żywe barwy, kup koszulę w ulubionym kolorze – w końcu krew dopiera się w zimnej wodzie z dodatkiem wody utlenionej.
Jednorazowe koszule porodowe – czy warto?
Koszule jednorazowe są idealnym rozwiązaniem na czas porodu dla kobiet, które nie chcą zniszczyć droższej koszuli. Zwykle “jednorazówki” są kilkukrotnie tańsze od bawełnianych piżam i kosztują kilkanaście złotych. Miej jednak na uwadze, że wygląd takiej koszuli może pozostawiać wiele do życzenia, w końcu z ceną zazwyczaj idzie jakość. Jednorazowe koszule są zazwyczaj cienkie, więc mogą lekko prześwitywać, a kolorystyka jest ograniczona do bieli i “szpitalnej zieleni”.
Ponadto, sytuacje w sali porodowej bywają różne. Czasem konieczne jest wykonanie ratunkowego cięcia cesarskiego. Na bloku operacyjnym nikt nie będzie zwracał uwagi na to, jak wyglądasz i jak drogą koszulę masz na sobie – aby natychmiast uzyskać dostęp do brzucha, materiał zostanie zwyczajnie przecięty. W takiej sytuacji jednorazowe ubranie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ile koszul wziąć do szpitala na poród?
Na czas porodu przyda Ci się minimum jedna koszula. Na wypadek zabrudzenia różnymi wydzielinami, miej pod ręką drugą, na zmianę. Następnie przyjdzie czas na pobyt w szpitalu. Zazwyczaj mama i noworodek po porodzie fizjologicznym pozostają w oddziale położniczym przez dwie doby. Będziesz zatem potrzebowała około trzech koszul, ponieważ noworodek, który dopiero uczy się prawidłowo przystawiać do piersi czasem ulewa pokarm. Do torby spakuj też szlafrok, który przyda się podczas spacerowania po korytarzu i uchroni przed zimnem, które często występuje po porodzie jako efekt wyczerpania organizmu.
Czy w szpitalu dają koszule do porodu?
Na stronie internetowej każdego szpitala znaleźć można listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą do porodu. Jeśli jednak wydarzy się to nagle i nie będziesz miała ze sobą wyprawki, nie martw się. Każdy oddział porodowy wyposażony jest w bawełniane, wiązane na troczki koszule do porodu – zarówno wielorazowe, jak i jednorazowe. Nie należą one do najładniejszych, ale to nie jest najważniejsze kryterium. Zazwyczaj koszule dostępne w szpitalu są lekko prześwitujące i duże, dlatego nie wszystkie rodzące chcą się w nie przebierać. Jednak część przyszłych mam nie zważa na kwestię estetyczną i wybiera jednorazowe szpitalne ubranko, które po porodzie można wyrzucić i przebrać się w ładną, czystą i suchą koszulę.
Piżama porodowa
Pakując torbę do szpitala, nie zabieraj ze sobą piżamy składającej się z dwóch części, ponieważ taki fason z pewnością Ci się nie przyda. Podczas porodu ubieranie spodni jest niezalecane, gdyż będzie utrudniać wykonywanie badania wewnętrznego, a Ty każdorazowo będziesz czuła się skrępowana koniecznością zdjęcia całej dolnej części garderoby, gdy przyjdzie czas wyłaniania się główki. Natomiast po porodzie noszenie spodni jest tym bardziej niewskazane, gdyż brak dostępu powietrza do krocza utrudnia gojenie się ran poporodowych. Krocze powinno być wietrzone, co umożliwia jedynie koszula do porodu. Dodatkowo, na czas pobytu w szpitalu po porodzie, przydadzą Ci się jednorazowe majtki poporodowe. Wykonane są z przewiewnej siateczki i są bardzo elastyczne, więc nie będą uciskały obolałego brzucha. Taki rodzaj bielizny będziesz używała również w domu, na czas pierwszych dni połogu.
Bibliografia:
- Patel S, Deussen AR, Stanford JB. (2018). Maternity clothing and labor outcomes: a systematic review. Birth, 45(1), 18-28.
- Matijević R, Jonjić A, Medić M, Kupesić S. (2018). Clothing preferences of pregnant women: a cross-sectional study. BMC Pregnancy and Childbirth, 18(1), 349.
- Ahnfeldt-Mollerup P, Petersen LK, Henrichsen T, Zingenberg H. (2019). Clothing during labor: views and preferences of Danish women. Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing, 48(3), 280-287.