Zwolnienie lekarskie w ciąży - ile płatne? Wyjaśniamy
Zwolnienie lekarskie w ciąży rządzi się innymi prawami, niż takie zwykłe zwolnienie chorobowe. Jest inaczej płatne i może trwać naprawdę długo. Oto najważniejsze informacje, które musisz poznać, jeśli przechodzisz na zwolnienie lekarskie w ciąży!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwolnienie lekarskie w ciąży – do którego dnia ciąży?
Wiele kobiet chciałoby pracować do ostatnich dni przed porodem. Dobrze prowadzona, niepowikłana chorobami czy ryzykiem ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do prowadzenia zwykłego trybu życia, oczywiście przy zachowaniu ostrożności i nienadwyrężaniu się. Jednak bardzo często w ostatnich tygodniach ciąży przyszłe mamy czują się już na tyle źle, że chcą po prostu odpocząć. Bardzo często taki stan rzeczy jest związany z powikłaniami lub chorobami, które mogą zagrażać mamie lub dziecku. Najtrudniejszą sytuacją jest taka, w której mama musi leżeć przez kilka tygodni czy miesięcy przed rozwiązaniem. We wszystkich tych sytuacjach mamy mogą skorzystać ze zwolnienia L4 chorobowego.
Kodeks Pracy przewiduje, że każda ciężarna ma prawo do wykorzystania 270 dni zwolnienia lekarskiego, czyli właśnie 9 miesięcy. Jeśli jest taka konieczność i lekarz wyrazi obawy o zdrowie mamy czy maluszka, może zdarzyć się, że mama dostanie zwolnienie chorobowe w ciąży na całe 9 miesięcy. Prawo Pracy określa, że ciężarna ma prawo do takiego zwolnienia nie tylko w przypadku powikłań związanych z ciążą, lecz także innych problemów zdrowotnych, więc zwolnienie chorobowe może zostać wystawione przez dowolnego lekarza, nie tylko ginekologa prowadzącego ciążę.
Lekarz wystawiając zwolnienie ciążowe wpisuje na nim kod „B”. Oznacza on, że zwolnienie jest wystawione ciężarnej. Dla pracodawcy i dla ZUSu jest to informacja, która pozwala na wyliczanie wysokości świadczenia.
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży?
Wbrew powszechnej opinii, sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia nikogo do przejścia na zwolnienie lekarskie. W trakcie ciąży możemy jednak mieć złe samopoczucie, które sprawia, że lekarz może nakazać zostanie w domu i odpoczywanie. Oczywiście zwolnienie chorobowe ciążowe przysługuje także wszystkim ciężarnym, które są faktycznie chore, na przykład przeziębione.
Wiele kobiet zastanawia się, w którym tygodniu ciąży można iść na zwolnienie. Można zrobić to w każdym momencie, jeśli lekarz wyrazi opinię, że jest to konieczne. Często zwolnienie chorobowe zostaje wystawione z powodu powikłanej ciąży czy w ciążach zwiększonego ryzyka. W ich przypadku szczególnie ważny jest odpoczynek i brak stresów, więc lekarze chętnie wypisują nawet długie zwolnienia lekarskie. To takie sytuacje, gdzie faktycznie trzeba odpocząć i nieco zwolnić. W niektórych przypadkach kobieta nie może nawet zbyt długo stać czy chodzić, ponieważ to może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przyspieszenia porodu, dlatego w ostatnich tygodniach wiele ciężarnych musi spędzać czas w łóżku. O tym, jak długo będzie trwało zwolnienie ciążowe decyduje lekarz prowadzący lub inny lekarz, który wystawia zwolnienie podczas leczenia jakiejś choroby.
Ile płatne jest zwolnienie w ciąży
To, ile płatne jest zwolnienie lekarskie, reguluje Prawo Pracy. Zwykły zasiłek chorobowy wynosi 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jednak w przypadku ciąży wygląda to inaczej – zasiłek chorobowy w ciąży wynosi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Aby zostało to tak naliczone, koniecznie na zwolnieniu musi znajdować się literka B. Jeśli jej braknie, nawet jeśli zadeklarujesz bycie w ciąży, zasiłek zostanie obniżony do 80% wysokości.
Warto dowiedzieć się także, jak ZUS wypłaca L4 w ciąży. Do ustalenia jego wysokości bierze się pełne 12 miesięcy poprzedzające okres zatrudnienia i z niego wylicza średnią. Do ustalenia wysokości wylicza się także inne składniki pensji, takie jak premia uznaniowa, miesięczna czy kwartalna, wynagrodzenie za urlop, nadgodziny i ekwiwalent do pracy w nocy. Jeśli w momencie ciąży pracujesz u danego pracodawcy krócej niż rok, brane będą pod uwagę tylko te miesiące, od kiedy zaczęłaś u niego pracę.
Do którego dnia płaci pracodawca?
Koszt zapłacenia pracownicze, która w takcie ciąży nie przychodzi do pracy, nie spada tylko na pracodawcę. Wiadomo już, ile może trwać wolnienie lekarskie – jest to bardzo długo. Dlatego po pierwszym okresie, który płaci pracodawca, ciężarna przechodzi na zwolnienie płacone przez ZUS. Ile dni to trwa?
Wypłacanie zasiłku chorobowego odbywa się tak samo, jak w przypadku innych zwolnień lekarskich. Przez pierwsze 33 dni pracownica, która ma mniej niż 50 lat, otrzymuje pieniądze od pracodawcy, następnie dostaje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Jednak dla większych firm, zatrudniających więcej niż 20 pracowników, wygląda to trochę inaczej – pracodawca wypłaca całe zwolnienie, zobowiązuje go do tego Kodeks Pracy. Dlatego długość zwolnienia lekarskiego ma znaczenie – od niej zależy, kto będzie płacił wynagrodzenie. Nie musi być jednak wystawiona ciągiem. Jeśli ciężarna dostanie zwolnienie na przykładowo 3 tygodnie, a potem zostanie ono przedłużone bez żadnego dnia przerwy, płacenie przejmuje ZUS.
Jeśli ciężarna kobieta prowadziła własną działalność i odprowadzała składki społeczne, pieniądze na zwolnieniu wypłaca jej ZUS od pierwszego dnia zwolnienia.
Zwolnienie ZUS w ciąży – możliwe kontrole
Warto wiedzieć, ZUS ma prawo zrobić kontrolę pracownicy, która jest na zwolnieniu lekarskim. Może zrobić to w przypadku wszystkich zwolnień i pracowników i bardzo często odbywa się w przypadku sprawdzenia, czy ciężarna na zwolnieniu lekarskim nie wyłudza zasiłku i jest zdolna do pracy. Nie ma się czym stresować – kontrola najczęściej polega na tym, że pracownik ZUS-u przychodzi do miejsca zamieszkania ciężarnej i sprawdza, czy zastanie ją w domu. Kontrola może odbyć się w także w firmach prowadzonych przez osoby pokrewne. Kontrola sprawdza, czy ciężarna na zwolnieniu lekarskim nie pojechała na wakacje i czy faktycznie musi odpoczywać i nie wykonywać pracy.
Nie ma się czym martwić, jeśli jesteś w domu i porozmawiasz z pracownikami ZUSu. Jeśli Cię nie będzie, zostawią ci pismo, na które trzeba odpowiedzieć, udowadniając gdzie byłaś. W tym czasie możesz wyjść do apteki, do lekarza czy do sklepu. Na dodatek, lekarz może wystawić ci zaświadczenie, że w swoim stanie potrzebujesz na przykład spacerów i masz prawo na nie wyjść. Jeśli jednak chcesz spędzić czas zwolnienia poza miejscem zamieszkania, na przykład u rodziców czy innych krewnych, powinnaś powiadomić ZUS o zmianie.
Zwolnienie chorobowe w ciąży a macierzyński przed porodem
Urlop macierzyński co do zasady rozpoczyna się w dniu porodu. Jeśli wcześniej byłaś na L4 ciążowym, zostaje ono przerwane, a świadczenie jest zastępowane przez urlop macierzyński. Jednak można wnioskować o wykorzystanie go wcześniej, jeszcze przed porodem. Jest to alternatywa dla zwolnienia L4, jeśli chcesz odpocząć, nie chodzić do pracy, zająć się bólem pleców, spuchniętymi kostkami i oczywiście przygotowywaniem się na przyjście na świat maluszka. To rozwiązanie dla kobiet, którym nie przysługuje zwolnienie chorobowe w ciąży i których ciąża przebiega zgodnie z planem i nie jest powikłana przez żadne dolegliwości.
Każda pracownica ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego na 6 tygodni przed terminem porodu. Jest to okres wyliczany na podstawie danych wyliczonych przez lekarza, który na bazie daty ostatniej miesiączki lub pierwszego USG ciążowego wylicza termin porodu. 6 tygodni wcześniej można przejść na płaty urlop macierzyński. Czas spędzony na tym urlopie oczywiście jest odliczany od całej puli urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jaki przysługuje kobiecie po urodzeniu dziecka.
Pracownica ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed planowanym terminem porodu w wymiarze do 6 tygodni.
Bibliografia:
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-lekarskie-w-trakcie-ciazydostęp z 27.11.2023
- https://mamopracuj.pl/l4-w-ciazy-co-powinnas-wiedziec-zanim-pojdziesz-na-zwolnienie/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAvJarBhA1EiwAGgZl0A6_kwtG5FycCuWrtKSzlCQe-wmqyE8H0Ss73rq2ycsfHCd7LHKxARoCG4gQAvD_BwE dostęp z 27.11.2023