Preejakulat a ciąża - jakie jest prawdopodobieństwo ciąży?
Aby doszło do ciąży tak naprawdę potrzebny jest tylko jeden plemnik, który będzie zdolny do zapłodnienia komórki jajowej. Z jednej strony zajście w ciążę czasami wiążę się z bardzo długim okresem starań. Z drugiej strony spory odsetek ciąż stanowią ciąże nieplanowane. Przyjrzyjmy się dzisiaj temu czy stosunek przerywany jest skuteczną formą antykoncepcji. Sprawdźmy co to jest preejakulat oraz czy tylko w spermie są plemniki. Czy możliwe jest zapłodnienie przez preejakulat? Kiedy wydziela się preejakulat oraz czy w śluzie mężczyzny są plemniki zdolne do zapłodnienia? Zobaczmy co mówią statystyki oraz jaka jest szansa na ciążę przez preejakulat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Preejakulat a ciąża
Co to jest preejakulat? Preejakulat (nazywany przez niektórych jako płyn przedejakulacyjny, płyn przed wytryskiem, przedwytrysk) to wydzielina z członka, która tworzy się w trakcie podniecenia. Produkowana jest przez gruczoły Cowpera (gruczoły pęcherzowo – moczowe). Preejakluat pochodzi od słów pre – przed oraz ejakulat – nasienie. Zatem faktycznie o preejakulacie można powiedzieć, że jest to wydzielina przed wytryskiem lub przedwytrysk. Warto jednak wiedzieć, że prejakulat jest wydzielany nie tylko przed samym wytryskiem, ale już w momencie podniecenia.
Preejakulat jest przeźroczysty i swoim wyglądem przypomina śluz. Wydzielany jest w ilości do 4ml. Ta wydzielina z członka nie jest produkowana bez powodu. Uważa się, że płyn przed wytryskiem spełnia funkcje takie jak:
- Neutralizacja pozostałości moczu, który może być obecny w cewce moczowej (mocz oraz nasienie wydostaje się na zewnątrz tą samą drogą, jaką jest cewka moczowa),
- Zapewnienie lubrykacji dla nasienia (czyli nawilżenie cewki moczowej, przez którą nasienie wydostaje się na zewnątrz podczas wytrysku),
- Neutralizacja śluzu z pochwy, który ma kwaśne pH (preejakulat ma odczyn zasadowy),
- Nawilżenie penisa podczas stosunku.
Kiedy wydziela się preejakulat?
Zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny podczas aktywności seksualnej zachodzi pewien cykl, który nazwano cyklem reakcji seksualnych. Cykl ten opisuje przebieg zmian w organizmie człowieka. Pierwszą fazą tego cyklu jest faza podniecenia. W trakcie podniecenia dochodzi do erekcji łechtaczki oraz nawilżenia ścian pochwy u kobiet, a u mężczyzn do erekcji prącia oraz zainicjowania produkcji płynu przedejakulacyjnego.
Kolejną fazą jest faza plateau. W fazie tej dochodzi wzrostu ciśnienia, przyspieszenia tętna oraz do dalszego obrzmienia pochwy i zwiększonego przepływu krwi do warg sromowych u kobiet. U mężczyzn natomiast dochodzi do pełnego wzwodu. Faza plateau to również czas, kiedy preejakulat może wydostawać się na zewnątrz poprzez cewkę moczową.
W trzeciej fazie, jaką jest faza orgazmu dochodzi do skurczów mięśni, które powodują wytrysk płynu nasiennego na zewnątrz (ejakulacja). Płyn nasienny – ejakulat to płyn, w którego skład wchodzi wydzielina z gruczołu krokowego, plemniki, płyn z pęcherzyków nasiennych, a także preejakulat, który podczas ejakulacji również wydostaje się na zewnątrz i miesza się z pozostałymi składnikami.
Czy preejakulat zawiera plemniki?
Czy preejakulat zawiera plemniki, czy tylko w spermie są plemniki? Na podstawie przeprowadzonych badań wiemy, że plemniki znajdować się mogą również w preejakulacie. Natomiast ciężko jest oszacować dokładnie, ile plemników w preejakulacie się znajduje.
Czy w preejakulacie zawsze są plemniki? Parametry nasienia różnią się w zależności od konkretnego mężczyzny, dlatego zarówno w ejakulacie, jak i w preejakulacie ilość plemników oraz ich żywotność i ruchliwość może być bardzo zróżnicowana.
Czy możliwa jest ciąża przez preejakulat? Na podstawie badań wiemy jednak, że wydzielina przed wytryskiem zawierać może takie ilości plemników, które są żywe i ruchliwe, a więc zdolne do zapłodnienia.
Jak długo żyją plemniki z preejakulatu? Tą kwestię również jest trudno dokładnie określić, ponieważ badania preejakulatu na obecność plemników przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych. Wiemy natomiast, że niektóre plemniki, które znajdą się w pochwie mogą przeżyć nawet 5 - 7 dni. Dlatego należy liczyć się z tym, że jeśli doszło do przedostania się plemników do pochwy na kilka dni przed owulacją, to istnieje szansa na ciążę. Poza pochwą plemniki żyją zdecydowanie krócej, ponieważ nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do przeżycia.
W związku z tym, że w preejakulacie zawarte mogą być plemniki, możliwa jest ciąża bez wytrysku w trakcie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. Z tego powodu stosunek przerywany jest kiepską metodą antykoncepcji. O skuteczności danych metod antykoncepcyjnych mówi nam wskaźnik Pearla. Wskaźnik ten pokazuje jakie są statystyki. Mówiąc dokładniej wskaźnik Pearla podaje liczbę ciąż, do których doszło w trakcie stosowania danej metody antykoncepcji w przeliczeniu na 100 kobiet, które regularnie współżyją. Wskaźnik Pearla stosunku przerywanego wynosi 10 – 35. Oznacza to, że od 10 do 35 na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciągu roku zachodzi w ciążę. Tutaj kwestią nie do końca rozstrzygniętą pozostaje fakt czy kobiety, które zaszły w ciążę faktycznie zaszły w tę ciążę w wyniku zapłodnienia przez plemnik, który znajdywał się w preejakulacie, czy przez plemnik, który znajdywał się jednak w ejakulacie. Moment ejakulacji bywa czasami nieuchwytny dla mężczyzn i może zdarzyć się tak, że podczas stosunku przerywanego do przerwania go dojdzie w momencie wytrysku, kiedy jakaś część nasienia przedostała się już do pochwy. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.
Preejakulat a możliwość zajścia w ciążę
Obawa o zajście w nieplanowaną ciążę jest nieprzyjemnym uczuciem. Dlatego jeśli nie planujemy ciąży, to przed rozpoczęciem aktywności seksualnej warto wybrać metodę antykoncepcji, która będzie zapewniać ochronę przed zajściem w ciążę. Należy pamiętać jednak, że żadna metoda antykoncepcji nie jest skuteczna w 100%. W celu wyboru metody, która będzie nam odpowiadała, warto posłużyć się opisanym wyżej wskaźnikiem Pearla. W wyborze metod antykoncepcji z pewnością pomoże również ginekolog oraz położna. Opinia lekarska czy opinia położnej może być szczególnie przydatna dla osoby, która zaczyna aktywność seksualną, dlatego warto po nią sięgać.
Mimo, że preejakulat wytwarzany jest przez gruczoły, które nie produkują plemników to możliwe jest, że w preejakulacie znaleźć mogą się plemniki zdolne do zapłodnienia, przez co zapłodnienie przez preejakulat jest możliwe. Z tego względu, jeśli nie chcemy zajść w ciążę, to należy zabezpieczać się już przed rozpoczęciem stosunku płciowego.
Jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji jest prezerwatywa. Aby skuteczność tej metody była możliwie jak najwyższa, należy założyć ją przed rozpoczęciem stosunku seksualnego. Zalecenia takie powstały, ponieważ po pierwsze – jak już wiemy istnieje szansa na zapłodnienie podczas stosunku mimo braku wytrysku. Kolejną kwestią jest fakt, że prezerwatywa jest metodą, która zapobiega przenoszeniu chorób drogą płciową.
Podsumowując – w preejakulacie znajdować się mogą plemniki. Jeśli preejakulat znajdzie się w pochwie, to plemniki, które mogą być w nim obecne są zdolne do tego, aby zapłodnić komórkę jajową. Zatem ciąża bez wytrysku jest możliwa. Między innymi z tego względu stosunek przerywany jest kiepską metodą antykoncepcji. Strach przed nieplanowaną ciążą może być bardzo obciążający, dlatego jeśli nie planujesz ciąży, warto znaleźć lepszą metodę antykoncepcji. Opinia lekarska może być pomocna w wyborze odpowiedniej metody. Zarówno ginekolog, jak i położna mogą być specjalistami w zakresie metod planowania rodziny oraz metod antykoncepcji.
Bibliografia:
- Killick S.R., Leary Ch., Trussel J., Guthrie K.A.: Sperm content of pre – ejaculatory fluid, Human Fertility, 2011.
- Kelly M.C.: Pre – ejaculate fluid in the context of sexual assault. A review of the literature from a clinical forensic medicine perspective, Forensic Science International, 2021.
- Zukerman Z., Weiss D.B., Orvieto R.: Does preejaculatory penile secretion originating from Cowper's gland contain sperm?, Assist Reprod Gamet, 2003.