Zarażenie pasożytami u dorosłych

Nauka, która zajmuje się biologią pasożytów to parazytologia. Dzięki badaczom możemy poznać występowanie, żywotność i wpływ pasożytów na nasz organizm. Czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że w naszym organizmie może znajdować się nawet 300 gatunków pasożytów?! Trochę to przerażające, prawda?

Samo słowo pasożyt, od greckiego słowa parasitos, oznacza współbiesiadnika, darmozjada. W przypadku pasożytów zależność między jednym osobnikiem a drugim jest lepiej określona przez to drugie słowo. Pasożyt wykorzystuje swojego żywiciela, aby stworzyć sobie przyjazne środowisko do życia i móc się odżywiać, nie przynosząc przy tym żadnych korzyści, a wręcz wyrządzając krzywdę.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, w ludzkim ciele pasożyty występują nie tylko w jelitach, ale także na włosach, w skórze, mięśniach, stawach, płucach, wątrobie, oczach, we krwi, a nawet w mózgu. Przyczyny pojawienia się ich w naszym organizmie są bardzo różne:

  • spożywanie niedomytych warzyw i owoców w ciąży,
  • niewystarczająca obróbka termiczna pokarmu,
  • picie nieprzegotowanej wody z kranu,
  • spożywanie dań z wątpliwych jadłodajni,
  • uboga higiena osobista,
  • kontakt z nieodrobaczonymi zwierzętami,
  • podróże w egzotyczne miejsca,
  • stres.

Najczęstszą drogą jest jednak spożywanie wody lub żywności, która została wcześniej skażona przez pasożyty. Często bywa tak, że nie mamy nawet świadomości obecności któregoś z nich, gdyż nie daje żadnych oczywistych objawów. W przypadku owsicy jest jednak inaczej. Inną chorobą wywoływaną przez pasożyty jest toksoplazmoza w ciąży.

Owsiki – skąd się biorą?

Statystyki mówią, że inwazja owsików w Polsce dotyka 95% populacji! Widzisz, owsica jest bardzo popularną chorobą, ale dzięki temu wiemy bardzo dobrze, jakie są przyczyny jej powstawania, jak rozpoznać u siebie owsiki i jakie dają objawy, a najważniejsze – jak leczyć.

Owsiki są pasożytami jelita grubego, które częściej dokuczają dzieciom niż dorosłym. Zarażenie może przebiegać na początku bezobjawowo, lecz po dłuższym czasie objawy mogą stać się bardziej wyraźne i dokuczające. Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj owsików, przenoszonych na brudnych rękach, w pożywieniu czy na dziecięcych zabawkach.

Jak wszyscy dobrze wiemy, maluchy poznają świat poprzez wkładanie sobie różnych przedmiotów do buźki i nie zwracają większej uwagi na czystość swoich rąk, kiedy kierują je w stronę ust. Kiedy owsiki dostaną się do ciała dziecka, będą się tam namnażać i składać więcej jaj, które mogą w łatwy sposób przedostać się do ciał dorosłych, także kobiet w ciąży.

Jaja owsików mogą przenosić się między domownikami poprzez nieumyte rączki dziecka lub przedostając się na bieliznę i pościel, aby wraz z kurzem rozprzestrzenić się do każdego pomieszczenia w domu.

Jak rozpoznać zarażenie?

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu. Skąd to się bierze? Samica owsika porusza się w dolnym odcinku jelita i, składając jaja, „łaskocze” tkanki. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w nocy, dlatego często ten objaw może zostać niezauważony.

Kiedy zakażenie ma postać przewlekłą i masywną, owsica w ciąży może objawiać się poprzez:

  • ból brzucha,
  • obniżony apetyt,
  • bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • sińce pod oczami,
  • rozdrażnienie.

Czy przy owsikach swędzi pochwa? Niestety, ale owsiki mogą przedostać się z odbytu również do pochwy, co wywołuje świąd okolic intymnych. Często rozwija się wtedy stan zapalny, objawiający się ropną wydzieliną. Więcej o infekcjach przeczytasz w artykule: Infekcja intymna w ciąży.

Aby potwierdzić owsicę niezbędnym jest wykonanie specjalnego badania w kierunku wykrycia pasożytów. Najbardziej adekwatnym i wiarygodnym badaniem jest wymaz z odbytu, który możesz pobrać sobie wieczorem przed zaśnięciem lub rano, zaraz po obudzeniu.

Jeżeli pierwszy wynik wyjdzie negatywny, zaleca się powtórzenie go jeszcze przynajmniej raz, aby na pewno wykluczyć owsicę. Czasami lekarz może dodatkowo zlecić ci badanie kału, aby mieć pewność, że występujące u ciebie objawy dotyczą lub nie zakażenia owsikami.

Jak pozbyć się owsików w ciąży – leczenie i domowe sposoby

Aby skutecznie pozbyć się owsicy, leczenie należy rozpocząć od osoby, która przejawia widoczne objawy, i która potwierdziła już chorobę. Musisz jednak pamiętać, że terapia musi dotyczyć wszystkich mieszkańców twojego domu.

Standardowymi lekami, stosowanymi przy owsicy są: pyrantelum (najczęściej), mebendazol, albendazol. Wszystkie w formie tabletek do przyjmowania doustnego. Teraz ważne pytanie: czy można przyjmować pyrantelum w ciąży? O tym musi zdecydować twój lekarz.

Pyrantelum, według FDA, należy do leków kategorii C, czyli takich, które wykazują negatywne działanie na płody zwierząt i nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających ich wpływ na płody ludzkie. Niemniej, takie leki przepisuje się kobietom ciężarnym, kiedy korzyści płynące z leczenia przewyższają ryzyko skutków ubocznych.

Wiele ciężarnych decyduje się jednak na domowe sposoby walki z owsikami. Pamiętaj: niezależenie od sposobu leczenia, najważniejsze jest utrzymywanie higieny na najwyższym poziomie.

W leczeniu owsicy w ciąży dużą rolę gra dieta. Okazuje się, że dodanie paru składników do posiłków może pozytywnie wpłynąć na wyniki terapii. Należą do nich:

  • pestki dyni,
  • czosnek,
  • cebula,
  • marchewka,
  • kapusta,
  • kiszonki.
Kobieta w zaawansowanej ciąży podczas wizyty u lekarza, a także owsica w ciąży bez tajemnic
Skąd się bierze owsica w ciąży, czyli przyczyny, leczenie, profilaktyka i praktyczne porady położnej

Dwie najważniejsze zasady: twoja dieta musi być bogata w błonnik, aby ułatwić wypróżnianie i wydalanie pasożytów oraz musisz koniecznie ograniczyć węglowodany. Nie zapominaj również o nawadnianiu, chociaż jestem przekonana, że dobrze wiesz, jak ważną rolę gra odpowiednie nawodnienie organizmu w ciąży. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zdrowa dieta w ciąży – co powinna jeść kobieta ciężarna?

Możliwe, że szukając domowych sposób na to, jak leczyć owsicę, natrafisz na pomysł picia herbat ziołowych z piołunem. Zgadzam się – one mogą pomóc w walce z pasożytami, ale absolutnie nie wolno ci stosować tego sposobu w ciąży! Zrób herbatkę partnerowi, a sama napij się czystej wody.

Czym można smarować odbyt przy owsikach? Na rynku dostępne są specjalne maści, które stosuje się w przypadku owsicy: Zentel i Vermox. Piszę tu o nich tylko dlatego, abyś wiedziała, czego musisz unikać. Ani jeden, ani drugi lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Poniżej przedstawię ci najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać, aby pozbyć się owsików w ciąży:

  • często myj ręce,
  • zmienioną bieliznę i pościel pierz w pralce, w możliwie najwyższych temperaturach,
  • dbaj o higienę intymną,
  • unikaj korzystania ze wspólnych ręczników,
  • pamiętaj, aby często wietrzyć pomieszczenia,
  • spróbuj ograniczyć kontakt fizyczny z osobą, która jest głównym nosicielem pasożytów.

Nie wpadaj w panikę, jeżeli to właśnie tobie przytrafią się owsiki w ciąży. Nie przenoszą się one poprzez układ krwionośny, a więc twój maluszek jest bezpieczny. Nie wahaj się jednak skonsultować z lekarzem, jeżeli pojawią się dokuczliwe objawy.

Jak uniknąć owsicy w ciąży?

Najważniejsze to dbanie o higienę osobistą. Nie zapominaj o częstym myciu rąk, zwłaszcza po powrocie do domu czy skorzystaniu z toalety. W miarę możliwości unikaj publicznych toalet, a podczas korzystania z nich bądź bardzo ostrożna.

Pamiętaj, aby świeże owoce i warzywa zawsze umyć przed spożyciem. Staraj się nie kierować swoich dłoni do twarzy i okolicy ust, nie obgryzaj paznokci! Jeżeli masz starsze dziecko w domu, zadbaj również o jego/jej higienę, gdyż najczęściej to właśnie dzieci przynoszą do domu owsiki i zarażają nimi dorosłych.

BIBLIOGRAFIA:

  1. E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 1, str. 6–13.
  2. K. Hadasik, G. Hadasik, L. Brzezińska-Wcisło, Świąd odbytu – etiologia i metody terapii, Przegląd Dermatologiczny, 2011, 98, str. 362–368.
  3. https://badaniakrwi.pl/jak-pozbyc-sie-owsikow-u-dzieci-doroslych-i-kobiet-w-ciazy/ dostęp: 26.10.2023.
  4. https://www.welbi.pl/owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby/ dostęp: 26.10.2023
ikona podziel się Przekaż dalej