Prawidłowe odżywianie – dla matki czy dla dziecka?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników gwarantujących prawidłowy rozwój dziecka i bezproblemowy przebieg ciąży. Badania naukowe jasno wskazują, że nieprawidłowe żywienie, w tym brak kluczowych składników mineralnych, może przyczyniać się do wielu powikłań położniczych, takich jak: poronienie, poród przedwczesny, zaburzenia wzrastania płodu, wady rozwojowe płodu i choroby matki.

W trakcie ciąży, wraz z upływem czasu, zmienia się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ze względu na zwiększony metabolizm, wzrost objętości krwi oraz potrzeby rosnącego maluszka. Musisz jednak pamiętać, aby nie popadać w skrajności! Nadmierna podaż składników, tak jak niedobór, może nieść za sobą niemiłe konsekwencje.

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety ciężarnej wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku ciąży. Na początku wiąże się to z rozwojem płodu, wielu tkanek matczynych oraz powstawaniem łożyska. W połowie ciąży zapotrzebowanie wiąże się ze zwiększeniem objętości osocza matki, powiększaniem się łożyska, macicy i gruczołów sutkowych oraz z fizjologicznym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.

W ostatnim trymestrze najważniejsze jest dostarczenie odpowiednich składników dla dziecka. Grupa ekspertów określiła niezbędny dodatek energetyczny z uwagi na etap ciąży:

  • I trymestr – dodatkowe 150 kcal/dobę,
  • II trymestr – dodatkowe 360 kcal/dobę,
  • III trymestr – dodatkowe 475 kcal/dobę.

Te dane dotyczą kobiet z prawidłowym BMI, występująca niedowaga czy nadwaga przed ciążą wymagają indywidualnego podejścia i konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem. Więcej o diecie w ciąży przeczytasz w artykule: Zdrowa dieta w ciąży.

Składniki mineralne, które mają wpływ na ciążę

Ze względu na wysokie stężenie progesteronu w ciąży i idące za tym zmiany, organizm kobiety ciężarnej nie zawsze wykazuje pełną biodostępność dla wielu składników diety. Optymalna podaż składników odżywczych przed ciążą, w jej trakcie oraz w okresie laktacji pozytywnie wpływa na zdrowie matki i dziecka.

Zaopatrzenie w niektóre mikroelementy i witaminy jest kluczowe przed ciążą oraz na jej początku, jednak czasami sytuacja może wymagać kontynuowania przyjmowania suplementów przez cały okres trwania ciąży. Wśród tych ważnych składników, mających zdecydowanie pozytywny wpływ, znajdują się:

  • kwas foliowy
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (DHA),
  • żelazo,
  • jod,
  • witamina D.

O witaminach w ciąży przeczytaj więcej tutaj, o kwasie dokozaheksaenowy znajdziesz informacje tutaj, a o kwasie foliowym tutaj. Natomiast my teraz zajmiemy się tematem dzisiejszego artykułu, a mianowicie magnezem i odpowiemy sobie na pytanie, czy Aspargin można brać w ciąży i czy jest bezpieczny.

Magnez Aspargin w ciąży

Zaraz obok potasu, magnez jest najważniejszym makroelementem, który aktywuje ponad 300 enzymów w ludzkim organizmie. Magnez bierze udział w:

  • syntezie białek,
  • termoregulacji organizmu,
  • regulacji ciśnienia tętniczego,
  • przewodnictwie nerwowo-mięśniowym,
  • regulacji gospodarki mineralnej kości.
Kobieta w zaawansowanej ciąży wypełniająca dokumenty oraz czy Aspargin można stosować w ciąży
Aspargin w ciąży krok po kroku, czyli zalecenia i przeciwwskazania do stosowania leku

Wydawałoby się, że to tylko jeden mały pierwiastek, a ile ma różnych funkcji, prawda? Jego niedobory powodują zaburzenia w układzie nerwowym, mięśniowym i w układzie krążenia, przyczyniają się do powstawania apatii oraz skutkują ogólnym osłabieniem całego organizmu. U was ciężarnych, najczęstszym objawem niedoboru magnezu są skurcze łydek w ciąży.

Do innych objawów niedoboru magnezu zaliczamy: wypadanie włosów, zaburzenia rytmu serca oraz wzrost ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą. Tego ostatniego obawiamy się najbardziej, ze względu na konsekwencje wysokiego ciśnienia pod postacią stanu przedrzucawkowego lub rzucawki.

Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek to około 6mg/kg na dobę, przy czym w czasie ciąży i w okresie laktacji należy dostarczać nawet dwukrotność tej dawki. Doustna suplementacja magnezu dawkowana jest według zlecenia ginekologa prowadzącego ciążę i waha się od 200 do 1000 mg na dobę.

Czy Aspargin można brać w ciąży?

Oczywiście, że tak! Powiem więcej, nawet czasami trzeba. Aspargin nie jest suplementem, ale lekiem, w którego skład wchodzi magnez i potas. Jedna tabletka dostarcza twojemu organizmowi 250 mg wodoroasparaginianu magnezu (17 mg jonów Mg) i 250 mg wodoroasparaginianu potasu (54 mg jonów K), co stanowi optymalną dawkę dla ciężarnej – nie musisz więcej się martwić, czy jest bezpieczny.

Nie zaczynaj jednak stosowania tego leku bez konsultacji z lekarzem! Możliwe, że po analizie twojego przypadku lekarz wcale nie zaleci dodatkowej suplementacji magnezem, bo twoja codzienna dieta świetnie pokrywa dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ginekolog podpowie ci, czy brać magnez Aspargin w ciąży, dobierze prawidłowe dawkowanie, wyjaśni, ile razy dziennie masz go przyjmować i do kiedy.

Aspargin na skurcze macicy w ciąży

Dobrze już wiesz, że magnez przyczynia się do ograniczenia ryzyka przedwczesnego porodu, obniża ciśnienie tętnicze i łagodzi skurcze łydek w ciąży, ale to nie koniec! Poprawia jakość snu, zmniejsza mdłości, obniża poziom stresu oraz rozluźnia mięśnie wokół macicy.

Naprawdę stosuje się Aspargin na skurcze macicy w ciąży? Owszem. Aspargin w ciąży często zbawiennie wpływa na mięśnie wokół macicy, rozluźniając je i dzięki temu łagodząc dyskomfort spowodowany wzrostem malucha i rozpychaniem się go w macicy.

Przy zadbanym optymalnym poziomie magnezu w organizmie w czasie ciąży możliwe jest, aby osiągnąć stan, kiedy skurcze przepowiadające nie będą aż tak dokuczliwe. Koniecznie przeczytaj: Skurcze w ciąży – jak odróżnić przepowiadające od porodowych?

Kobieta w zaawansowanej ciąży obok leków i szklanki wody oraz czy Aspargin można stosować w ciąży
Czy Aspargin można stosować w ciąży, czyli praktyczne porady położnej

Aspargin w ciąży – jaka dawka?

Dawkowanie powinno być skonsultowane przede wszystkim z ginekologiem prowadzącym twoją ciążę, który będzie wiedział jaka dawka jest dla ciebie optymalna i do kiedy masz go stosować. Dawkowanie może różnić się w zależności na jakim etapie ciąży jesteś i jakie skutki uboczne niedoboru magnezu objawiają się w twoim organizmie.

Aspargin w ciąży przyjmuje się doustnie, najlepiej po posiłkach, jedną lub dwie tabletki od 2 do 3 razy na dobę. Pamiętaj, że maksymalnie możesz przyjąć do 6 tabletek leku na dobę. Zawsze popijaj go sporą ilością wody.

Kiedy nie stosować Asparginu?

Przede wszystkim upewnij się, że nie jesteś uczulona na żaden ze składników leku. Nie powinnaś również przyjmować dodatkowo magnezu i potasu, jeżeli twoja dieta pokrywa dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Do innych przeciwwskazań należą:

  • zakażenie dróg moczowych,
  • niedociśnienie tętnicze,
  • odwodnienie,
  • choroba wrzodowa żołądka,
  • bradykardia (zbyt wolna praca serca),
  • niewydolność nerek.

Aspargin w ciąży – skutki uboczne

Jak każdy lek, Aspargin również może spowodować niechciane skutki uboczne. Jeżeli jakikolwiek u siebie zauważysz, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, który podpowie ci, czy należy zmieniać dawkowanie leku czy może zdecydować się na inny rodzaj suplementacji.

Najczęściej dochodzi do rozregulowania układu pokarmowego. Mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia lub przeciwnie – biegunki. Korzyści ze stosowania Asparginu są jednak większe niż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jeżeli jednak coś cię zaniepokoi, wiesz już co masz robić.

Bibliografia:

  1. M. Makowska-Donajska, L. Hirnle, Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017, 2(4), str. 166–172.
  2. P. Krawczyk, Rola wybranych składników mineralnych w ciąży, Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny, 2018, 6, str. 19–25.
  3. Zespół ekspertów PTG, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekologia Polska, 2014, 85, str. 395–399.
  4. https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy dostęp: 20.03.2024 r.
  5. https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,aspargin--ulotka----dawkowanie-i-skutki-uboczne-leku,artykul,1584894.html dostęp: 20.03.2024 r.
ikona podziel się Przekaż dalej