Czym jest kwas foliowy? Dlaczego jest ważny w ciąży?

Kwas foliowy nazywany jest inaczej folacyną. Można go znaleźć również pod nazwą witamina B9 lub B11. To związek organiczny zaliczany do grupy folianów – witamin rozpuszczalnych w wodzie. Występuje m.in. w produktach zwierzęcych, ale też roślinnych (zielonych). Spożyte przez człowieka foliany przekształcają się do tetrahydrofolianu – substancji niezbędnej do prawidłowego wzrostu oraz funkcjonowania komórek organizmu. Z tego względu obecność kwasu foliowego w organizmie matki jest kluczowa dla rozwoju płodu. Niestety, ciężko uzupełnić witaminę B9 jedynie przez pożywienie. Właśnie dlatego warto suplementować kwas foliowy zarówno przed, jak i na początku ciąży.

Uzupełnianie organizmu w kwas foliowy ma ogromne znaczenie w prawidłowym przebiegu ciąży. To właśnie kwas foliowy redukuje ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej u płodu w okresie rozwoju. Zanim nowe życie zacznie rozwijać się w brzuchu matki, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie witaminy B9 lub B11. Rola kwasu foliowego jest nieoceniona zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia płodowego dziecka. To czas, gdy rozwija się jego cewa nerwowa – struktura w dalszym etapie przekształcająca się w rdzeń kręgowy oraz mózg. Nie można więc dopuścić do niedoboru tego składnika. Szeroki wybór witamin dla kobiet w ciąży znajdziesz na stronie: https://www.apo-discounter.pl.

Suplementacja kwasem foliowym wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad serca i układu moczowego u dziecka. Minimalizuje też prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa. Warto podkreślić, że niedobór kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży może prowadzić do poważnych wad rozwojowych, takich jak anencefalia (bezmózgowie), spina bifida (rozszczep kręgosłupa) czy przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Może również doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych matki, a w konsekwencji np. przedwczesnego porodu.

Kwas foliowy pełni również kluczową rolę w procesach syntezy DNA i podziału komórek. Zapotrzebowanie na witaminę jest szczególnie wysokie, gdy komórki organizmu rozwijającego się płodu intensywnie się dzielą. Dlatego ważne, aby dowiedzieć się, jak brać kwas foliowy w ciąży – w tym miejscu sprawdzisz dokładne rekomendacje położnej.

Po co przyjmować kwas foliowy przed zajściem w ciążę?

Nie wystarczy raz przyjąć witaminy B9 czy B11, żeby uzupełnić niedobory w organizmie. Planując ciążę, należy zadbać o to, aby organizm był już odpowiednio nasycony kwasem foliowym. Dopiero po dłuższym czasie suplementowania doprowadzić można do optymalnego poziomu witaminy w organizmie. Suplementację zaleca się rozpocząć minimum 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę.

Już wiesz, że kwas foliowy ma wpływ na prawidłowość rozwoju cewy nerwowej. Zamyka się ona na początku ciąży – do 28 dnia po zapłodnieniu. Właśnie dlatego kwas foliowy powinny przyjmować nie tylko kobiety planujące ciążę, ale przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym. Aby mieć realny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych wad u dziecka, kobiety mogące hipotetycznie zajść w ciążę powinny suplementować witaminę.

W momencie stwierdzenia ciąży brak już wpływu na to, aby proces zamknięcia cewy nerwowej przebiegł prawidłowo. Suplementację kwasu foliowego poleca się więc każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Należy podkreślić, że brak suplementacji przed ciążą nie oznacza równoznacznie, że dziecko obciążone będzie wadą wrodzoną. Zwiększa się jedynie ryzyko ich wystąpienia.

Warto przyjmować kwas foliowy, zwłaszcza że ma wpływ na układ krwiotwórczy. Niedobór witaminy B9 czy B11 może powodować niedokrwistość – czynnik ryzyka poronienia. Jeśli wcześniej nie przyjmowałaś kwasu foliowego, zacznij suplementować go jak najwcześniej po stwierdzeniu ciąży. Jak brać kwas foliowy przed ciążą? W tym miejscu sprawdzisz rekomendacje położnej.

Jak przyjmować kwas foliowy? Ważne wskazówki

Najlepiej byłoby przyjmować wyłącznie naturalne foliany z pożywienia. Jest to jednak bardzo trudne do zrobienia – kwas foliowy w żywności jest mało trwały. Ciężko też przyjąć z pożywienia taką ilość folianów, która uzupełniłaby dzienne zapotrzebowanie. Właśnie dlatego niedobór kwasu foliowego bywa jednym z najczęściej występujących w organizmie. O czym pamiętać, suplementując kwas foliowy w ciąży?

  • Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u osób dorosłych to 400 mikrogram. W ciąży zwiększa się do 600 mikrogram.
  • W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się dzienną dawkę kwasu foliowego 0,4-0,8 mg.
  • W drugim trymestrze ciąży (po 12.tygodniu) i w okresie laktacji zaleca się dawkę kwasu foliowego 0,6-0,8 mg dziennie. To dawka polecana kobietom z grupy niskiego ryzyka.
  • W drugim trymestrze i podczas karmienia piersią ciężarnym z grupy podwyższonego ryzyka zaleca się dawkę 0,8 mg kwasu foliowego dziennie.

  • Będąc w ciąży, jeśli istnieje duże ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, zaleca się stosować 4 mg kwasu foliowego dziennie. Suplementacja dotyczy pierwszego trymestru. Jeśli w poprzedniej ciąży wywiad w tym kierunku był dodatni, należy przyjmować taką dawkę również w okresie przed planowaną ciążą. Po 12.tygodniu zaleca się zmniejszyć dawkę do 0,6-0,6 mg dziennie.

Co jeszcze warto suplementować w ciąży? Na jakie witaminy zwrócić uwagę?

Na rynku jest mnóstwo preparatów wielowitaminowych dla ciężarnych, które można bezpiecznie suplementować. Witaminy są dostosowane do ich potrzeb w danym okresie ciąży. Jeśli chcesz takie przyjmować, należy dokładnie przeanalizować ich skład, aby upewnić się, że jest odpowiedni. Wybrany preparat wielowitaminowy zawiera kwas foliowy? Sprawdź, jaką dawkę dzienną jesteś w stanie dzięki niemu dostarczyć. Większość zawiera mieszankę kwasu foliowego i folianów. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy diety nie są lekami.

Nie wszystkie preparaty mogą być przyjmowane przez każdą ciężarną. Składy opracowane są w taki sposób, aby odpowiadały kobiecie na danym etapie rozwoju płodu. Ciężarnym w pierwszym trymestrze zalecane są inne zestawy witamin niż kobietom w kolejnych miesiącach ciąży. Wybór odpowiednich suplementów to kwestia ich składu, który bazuje głównie na kwasie foliowym i kwasach DHA. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca ciężarnym suplementację: kwasu foliowego, kwasów DHA, jodu i witaminy D. Pozostałe składniki odżywcze należy dostarczać do organizmu z pożywieniem. Dodatkową suplementację zaleca się dopiero przy niedoborze witamin.

ikona podziel się Przekaż dalej