Naukowcy odkryli, skąd się biorą poranne mdłości! Wyniki badań wszystko wyjaśniają

Kobieta w ciąży mająca mdłości, naukowcy znaleźli przyczynę ciążowych mdłości
Brytyjscy lekarze odkryli najważniejszą przyczynę mdłości u kobiet w ciąży, fot. nenetus
ikona podziel się
Opublikowano: 23.02.2024 r., 12:00
Kobiety, które są w ciąży, cierpią na różnego rodzaju przypadłości, które związane są z ich stanem. Do jednych z nich, które potrafią dość mocno uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, zaliczają się mdłości, i to nie tylko te poranne. Okazuje się, że naukowcy odkryli, co jest odpowiedzialne za pojawianie się mdłości u ciężarnych.

Nudności - typowy objaw w każdej ciąży?

Poranne mdłości zaliczają się do jednych z pierwszych objawów ciąży. Pojawiają się one najczęściej między 4 a 8 tygodniem ciąży i zazwyczaj towarzyszą do końca 20 tygodnia. Jednak zazwyczaj nasilają się między 7 a 12 tygodniem ciąży. Przyjmuje się, że na tę przypadłość cierpi od 60 do nawet 80% ciężarnych. Zobacz, jakich jeszcze innych dolegliwości możesz spodziewać się w 10 tygodniu ciąży.

Uznaje się, że główną przyczyną wymiotów oraz mdłości w pierwszych tygodniach ciąży są oczywiście zmiany hormonalne. Dokładniej jest to pojawienie się nowego hormonu, którym jest gonadotropina kosmówkowa (hCG), które go przyrost jest największy właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak ginekolodzy nie odrzucają także innych czynników, które mogą być odpowiedzialne za ten stan.

Do tych czynników zaliczają się zmiany w poziomie glukozy we krwi, a nawet większe zmęczenie. U niektórych kobiet ciężarnych może oznaczać to też objaw psychosomatyczny, czyli stres związany z ciążą. Najczęściej mdłości i wymioty pojawiają się zaraz po przebudzeniu. Jednak jest również grupa kobiet w ciąży, które odczuwają takie dolegliwości przez cały dzień.

Przyjmuje się również, że w przypadku ok. 2% kobiet ciężarnych, będą one cierpieć na mdłości i wymioty, aż do rozwiązania. Mowa jest wtedy o przypadłości Hyperemesis gravidarum HG. W języku polskim ta przypadłość określana jest jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Istnieją pewne predyspozycje, które powodują, że kobiety będące w ciąży mają większe prawdopodobieństwo cierpienia z powodu HG. Do ich zaliczają się takie czynniki jak choroba lokomocyjna, pierwsza ciąża, ciąża mnoga, problemy układu trawiennego, astma, czy też choroby psychiczne.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli przyczynę ciążowych mdłości

Chociaż głównej przyczyny mdłości do tej pory doszukiwano się w wytwarzaniu hormonu hCG, to jednak naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii doszli do innych wniosków. W badaniach brali udział nie tylko brytyjscy naukowcy. Współpracowali oni również z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji oraz Sri Lanki. Badali oni zależność pomiędzy poziomem hormonu GDF15 a występowaniem mdłości i wymiotów u kobiet ciężarnych.

Jest to hormon wytwarzany przez część łożyska. Natomiast jest odbierany przez receptory w części mózgu, która odpowiada za nudności i wymioty. Dlatego badacze zauważyli związek pomiędzy wysokością tego hormonu a wrażliwością kobiety na GDF15. Okazuje się, że każda kobieta wytwarza ten hormon na niskim poziomie. Ponadto zauważono, że u kobiet, które posiadają mutację genetyczną, która powoduje niski poziom hormonu we krwi, choroba niepowściągliwych wymiotów ciężarnych występuje znacznie częściej.

Natomiast zaskakującym faktem jest to, że kobiety, które mają bardzo wysoki poziom hormonu GDF15, nie będą cierpiały na ciążowe nudności i wymioty lub te przypadłości nie będą dokuczliwe. W tej grupie ciężarnych znajdują się kobiety cierpiące z powodu choroby krwi - talasemii beta. Jest to dziedziczna choroba powodująca naturalne obniżenie poziomu hemoglobiny we krwi.

Pojawiła się również hipoteza, według której kobiety przy wyższej ekspozycji na hormon GDF15 jeszcze przed ciążą, będą lepiej chronione przed wystąpieniem nudności i mdłości. Nie chodzi o obniżenie tego hormonu w ciąży, ale o przyzwyczajenie receptorów w mózgu na ich wyższy poziom. Wtedy kobiety stałyby się mniej wrażliwe na gwałtowny przyrost hormonu GDF15. Badacze widzą tutaj bardzo dużą szansę dla kobiet, które są w grupie ryzyka wystąpienia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Warto pamiętać, że jest to choroba przyczyniająca się do leczenia szpitalnego. Natomiast w słabiej rozwiniętych krajach HG powoduje nawet zgony ciężarnych z powodu odwodnienia.

Ciężarna kobieta w toalecie z mdłościami, szansa na poprawę jakości życia kobiet w ciąży z powodu mdłości i wymiotów
Spektakularne odkrycie naukowców badających przyczyny mdłości i wymiotów u kobiet w ciąży, fot. Goffkein

Jak naturalnie poradzić sobie z ciążowymi mdłościami?

Jeżeli spodziewasz się dziecka i dokuczają ci ciążowe mdłości i wymioty, koniecznie spróbuj naturalnych sposobów, aby poczuć się lepiej. Do nich zalicza się zjedzenie czegoś przed wstaniem z łóżka i odczekanie ok. 15-20 minut. Powinno pomóc również żucie kawałka imbiru lub wypijanie naparu małymi łyczkami. Na ciążowe mdłości pomagają również migdały, czy też herbata z rumianku. Zobacz, jakie jeszcze są domowe sposoby na radzenie sobie z mdłościami w czasie ciąży.

Nie powinnaś zapominać również o częstym spożywaniu posiłków, ale najlepiej w małych porcjach. Bardzo często właśnie ciążowe mdłości i wymioty pojawiają się, gdy kobieta poczuje silny głód. Oczywiście warto zadbać o pełnowartościową i zdrową dietę. Dlatego należy na pewno unikać tłustego oraz przetworzonego jedzenia. Jeżeli natomiast mimo stosowania naturalnych sposobów, mdłości i wymioty nie przechodzą, a wręcz są bardzo uciążliwe, należy koniecznie poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.

Źródła:

  • https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,30660417,ciaza-dlaczego-niektore-kobiety-maja-poranne-mdlosci-a-inne.html
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/hormon-wytwarzany-przez-plod-wywoluje-mdlosci-podczas-ciazy-0
  • https://szpital.ujastek.pl/blogosfera/czy-nudnosci-w-ciazy-mozna-zwalczyc
  • https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/hyperemesis-gravidarum-czyli-niepowsciagliwe-wymioty-ciezarnych/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto