19 tydzień ciąży - co się dzieje z Twoim ciałem?

W 19. tygodniu ciąży, wiele zmian w Twoim ciele jest już zauważalnych gołym okiem. Nawet przy drobnej budowie ciała, ciążowy brzuszek jest już wyraźnie zaznaczony – zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej. Macica z dnia na dzień rośnie razem z płodem, coraz mocniej rozciągając przy tym Twoją skórę. Prawdopodobnie zauważyłaś też ciemną linię biegnącą od pępka do spojenia łonowego - linea negra oraz inne przebarwienia wywołane przez hormony ciążowe.

Sprawdź, kiedy widać brzuch w ciąży.

Zmiany skórne często obejmują także twarz, przyjmując formę ostudy lub tzw. maski ciążowej. Nie martw się - wszystkie przebarwienia znikną po porodzie. By uniknąć powikłań unikaj nadmiernego nasłonecznienia. Może doskwierać Ci ból w dole brzucha i w kręgosłupie, spowodowane rosnącym obciążeniem. Pamiętaj o odpoczynku - w 19. tygodniu ciąży pojawiają się często także zawroty głowy. Charakterystyczne są także obrzęki i opuchlizny, mogące świadczyć o problemach z krążeniem.

Zrozumienie tych zmian i dolegliwości pozwoli ci lepiej poradzić sobie z wyzwaniami, które będą czekały na Ciebie w kolejnych tygodniach. Regularne konsultacje z lekarzem oraz zdrowy styl życia przyczynią się do utrzymania dobrego stanu Twojego zdrowia, tworząc przy tym optymalne warunki do rozwoju płodu.

Co powinno niepokoić w 19 tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu ciąży, mimo łagodniejszych objawów w porównaniu z pierwszym tygodniami, nadal wystąpić mogą liczne dolegliwości. Skutecznie potrafią one nie tylko obniżyć standard codziennego funkcjonowania, ale w skrajnych przypadkach nawet zakłócić przebieg ciąży, a nawet spowodować poronienie. Są to między innymi:

 • infekcje dróg moczowych

Zmiany hormonalne w ciąży sprzyjają rozwojowi bakterii, co podnosi ryzyko infekcji dróg moczowych. Do objawów należą ból w dole brzucha, parcie na pęcherz, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu. W przypadku utrzymującej się infekcji, zwłaszcza jeśli występują inne zagrożenia (np. krwiomocz lub białkomocz), natychmiastowa konsultacja z lekarzem jest niezbędna, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań.

 • intensyfikacja wydzielin

Wzrost estrogenu i progesteronu może prowadzić do zwiększonego przepływu krwi przez śluzówkę nosa, co objawia się katarem. Dodatkowo, zauważyć możesz także wzmożoną ilość wydzieliny z pochwy. Zdarzają się również drobne ślinotoki. Objawy te związane są z hormonami ciążowymi i bywają uciążliwe, ale zazwyczaj są naturalne i przemijają same.

Przeczytaj więcej o kroplach na katar w ciąży.

 • swędzenie skóry

Swędzenie może być wczesnym objawem rozstępów w ciąży. Pielęgnacja skóry brzucha jest kluczowa, więc warto rozpocząć używanie specjalnych kremów na rozstępy dla kobiet w ciąży. Dodatkowo pomocne jest także nawilżanie całego ciała odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Unikaj przy tym substancji potencjalnie szkodliwych dla ciężarnych - dokładnie przyjrzyj się etykietom produktów.

 • skurcze łydek - zwiększone zapotrzebowanie na magnez

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w organizmie może skutkować bolesnymi skurczami łydek. Regularne spożycie magnezu, a także konsultacja z lekarzem w sprawie ewentualnych suplementów, może pomóc w złagodzeniu tego problemu.

 • obrzęki nóg

Obrzęki nóg są powszechne w drugim i trzecim trymestrze, ponieważ zwiększona ilość krwi może prowadzić do zatrzymywania się płynów w tkankach. Ważne jest regularne unoszenie nóg i unikanie zbyt długiego pozostawania w jednej pozycji.

 • zaparcia

Zaparcia mogą pojawić się z powodu zmian hormonalnych i ucisku rosnącej macicy na jelita. Dieta bogata w błonnik, odpowiednia ilość płynów i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w łagodzeniu tego problemu.

 • zgaga

Zgaga jest częstym zjawiskiem w drugim trymestrze (dokuczliwym szczególnie dla mam w ciąży bliźniaczej), gdyż rosnąca macica może naciskać również na żołądek. Unikaj spożywania ciężkostrawnych posiłków. Ulgę przynieść może uniesienie górnej części ciała podczas snu.

 • roztargnienie, trudności ze skupieniem uwagi

Zmęczenie i zmiany hormonalne mogą wpływać na koncentrację i skupienie uwagi. Regularne przerwy, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą pomóc Ci w utrzymaniu komfortu psychicznego.

Prowadź kalendarz ciąży. Wpisuj do niego objawy i dolegliwości, o których chcesz porozmawiać na wizycie z lekarzem. Tak prowadzony dziennik będzie dużym ułatwieniem dla specjalisty i pomoże Ci usystematyzować swoje pytania i wątpliwości. Sprawdź także, ile tygodni trwa ciąża i poznaj jej ważne momenty.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

W 19. tygodniu ciąży układy i narządy wewnętrzne Twojego dziecka pracują coraz efektywniej. Postępuje także rozwój mózgu. Z dużym prawdopodobieństwem znasz także płeć swojego malucha. Płód aktywnie ćwiczy poruszanie rękami i nogami. Ma jeszcze sporo miejsca w macicy. Często robi fikołki, wierci się i kopie. Ta aktywność sprawia, że możesz odczuwać już pierwsze, delikatne ruchy dziecka oraz specyficzny, delikatny ból podbrzusza. Jeśli jeszcze ich nie czujesz, nie stresuj się. W tym okresie brak ruchów nie powinien być dla Ciebie powodem do niepokoju.

Chociaż płuca nie są jeszcze dobrze wykształcone i niegotowe do samodzielnej pracy, płód trenuje ruchy oddechowe poprzez połykanie wód płodowych. Zastanawiasz się gdzie znajduje się dziecko w 19 tygodniu ciąży? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Już od początku ciąży płód zadomowił się w Twojej macicy. W miarę upływu kolejnych tygodni, rozwijające się dziecko podlega dynamicznym zmianom, a Twój brzuch dostosowuje się do jego wymiarów.

Wielkość płodu na tym etapie porównuje się do owocu mango. W 19. tygodniu dziecko mierzy około 15-17 cm i waży 240 g.

Płód w 19 tygodniu ciąży
Co dzieje się w 19 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

19 tydzień ciąży - ruchy dziecka i ich znaczenie

W 19. tygodniu ciąży, wraz z rosnącą ruchliwością Twojego dziecka, zaczynasz odczuwać jego obecność coraz wyraźniej. Te delikatne pulsacje stają się szczególnie zauważalne podczas odpoczynku, zwłaszcza po posiłku. Odczuwanie kopniaków płodu świadczy o zdrowym i normalnym przebiegu ciąży. Jeśli jednak w 19. tygodniu Twojej ciąży towarzyszy brak ruchów dziecka, nie martw się. Każda ciąża jest inna, a niektóre przyszłe mamy mogą poczuć pierwsze pulsacje dopiero w 21 tygodniu ciąży. Bądź cierpliwa i wyrozumiała - daj sobie czas i ciesz się tym wyjątkowym doświadczeniem, gdy dziecko staje się coraz bardziej obecne w Twoim życiu.

Pytanie "jak często powinnam czuć ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży?" jest zrozumiałym zmartwieniem dla wielu przyszłych mam. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda ciąża jest inna, a kobiety ciężarne mogą doświadczać różnych poziomów aktywności płodu. Niektóre przyszłe mamy w 19. tygodniu mogą odczuwać kopniaki bardzo często, podczas gdy inne mogą nie odczuwać ich tak intensywnie lub wcale.

Skup się na świadomości własnych doświadczeń i zrozumieniu, że tempo i intensywność ruchów płodu mogą różnić się między ciążami. Jeśli jednak odczuwasz już ruchy płodu, a nagle zauważysz ich brak, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Utrata ruchów płodu może być sygnałem ostrzegawczym, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Co powinnaś wiedzieć o badaniach w 19 tygodniu ciąży?

W okresie między 18. a 22. tygodniem ciąży, przyszła mama jest zobligowana do wykonania szczegółowego badania ultrasonograficznego, znanego również jako USG połówkowe. To bardzo ważny test, który umożliwia lekarzowi ocenę anatomiczną struktury ciała oraz określa dokładną wielkość płodu, płeć dziecka, rozwój mózgu i innych narządów. USG połówkowe jest szczególnie skoncentrowane na identyfikacji ewentualnych wad genetycznych oraz nieprawidłowości anatomicznych, które mogą wpływać na rozwój dziecka.

Dodatkową opcją, którą oferują poradnie prenatalne jest jest także badanie USG 3D. To zaawansowane narzędzie diagnostyczne umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu płodu. Pozwala na jeszcze dokładniejszą wizualizację struktur anatomicznych i stanowi ciekawą pamiątkę dla przyszłych rodziców. Obraz USG 3D jest realistyczny i w czasie rzeczywistym pokazuje pozycję i ułożenie ciała płodu.

Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych.

19 tydzień ciąży a twardy brzuch

Proces stawiania się macicy (tzw. twardy brzuch), stanowi naturalny etap zaawansowanej ciąży, będący przygotowaniem organizmu do nadchodzącego porodu. Twardnienie brzucha w ciąży wynika głównie z występowania skurczów Braxtona-Hicksa, które są objawem fizjologicznym i zazwyczaj pojawiają się około 20. tygodnia ciąży. Skurcze macicy nie są bolesne i trwają dość krótko, do około pół minuty.

Początkowo mogą być wywoływane ruchami dziecka w macicy. Wraz z postępem ciąży, skurcze te stają się bardziej regularne, dłuższe i skutkują zwiększeniem napięcia brzucha. Pamiętaj, że nie są to w żadnym wypadku skurcze porodowe. Twoje ciało  powoli przygotowuje się się do narodzin. Na tym etapie powinnaś unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa? Zazwyczaj zaczynają się one w górnej części brzucha, stopniowo przesuwając się ku jego dolnej partii, objawiając się jako charakterystyczne napięcie macicy.

Mimo, że twardnienie brzucha może sprawiać pewne niedogodności, łatwo załagodzisz intensywność skurczów. Spacer, położenie się na płaskiej powierzchni i delikatne uniesienie nóg, a także relaksująca kąpiel mogą przynieść ulgę. Warto unikać masażu brzucha w czasie skurczów, aby nie pobudzać dziecka do ruchu, co potencjalnie może nasilić skurcze.

Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne także stanowią skuteczną pomoc w łagodzeniu skurczów. Zapytaj o nie lekarza prowadzącego lub położną. Z pewnością zostaną one omówione także na zajęciach w szkole rodzenia.

Bądź przy tym czujna i bezzwłocznie udaj się do specjalisty, jeśli skurcze macicy stają się bardzo bolesne, regularne i intensywne, zwłaszcza jeśli towarzyszą im zagrożenia, takie jak silny ból podbrzusza, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych – w najgorszym wypadku może to oznaczać nawet poronienie. Nie martw się jednak na zapas - obserwuj swoje ciało i dbaj o swoje zdrowie.

19 tydzień ciąży - dieta

Troska o odpowiednie nawyki związane z codziennym funkcjonowaniem i zdrową dietę stanowi kluczowy fundament dbałości o Twój dobrostan i rozwój płodu. Istotne jest utrzymanie zrównoważonego oraz zróżnicowanego podejścia do żywienia, co przekłada się na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych dla obu stron. Pamiętaj, że odpowiednia waga matki pozytywnie wpływa na rozwój ciąży i eliminowanie ryzyka potencjalnych chorób.

W diecie ciężarnej kobiety warto skoncentrować się na różnorodnych źródłach białka, takich jak chude mięso i ryby. Białko pełni kluczową rolę w budowie tkanek i organów rozwijającego się płodu. Staraj się wprowadzać do jadłospisu różne rodzaje mięsa i ryb, aby zaspokoić zapotrzebowanie na aminokwasy.

Warzywa i owoce powinny stanowić istotną część codziennej diety. Pełnoziarniste pieczywo, makarony oraz produkty zbożowe to kolejny istotny punkt jadłospisu. Zawierają one błonnik, który wpływa korzystnie na trawienie, a także dostarczają cennych składników, takich jak witaminy z grupy B i minerały.

Nabiał stanowi bogate źródło wapnia, niezbędnego do budowy kości i zębów zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu. Staraj się włączać do diety różne produkty mleczne, jogurty czy sery, dbając o dostarczenie odpowiedniej ilości tego ważnego składnika.

W pracy nad zdrowymi nawykami żywieniowymi kieruj się poniższymi zasadami:

 • spożywaj większe ilości mniejszych posiłków. Zaleca się unikanie dużych dań i najadania się "do syta", zwłaszcza w przypadku występowania różnych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
 • komponuj różnorodne posiłki. Spożywaj produkty z różnorodnych grup żywieniowych,
 • dbaj o podaż żelaza. Chude mięso i ryby są doskonałym źródłem tego pierwiastkaciąży,
 • spożywaj posiłki w spokojnych warunkach. Unikaj pośpiechu podczas jedzenia, co korzystnie wpłynie na proces trawienia,
 • ogranicz niezdrowe nawyki żywieniowe. Wyrzuć z diety słodycze, słone przekąski, fast foody i produkty smażone,
 • unikaj surowych jaj, mięsa i ryb. W ciąży zaleca się rezygnację z potencjalnie niebezpiecznych pokarmów, takich jak sushi czy tatar,
 • monitoruj ilość spożywanej soli. Unikaj mocno przetworzonych produktów z syntetycznymi dodatkami,
 • zwracaj uwagę na etykiety. Uważnie czytaj etykiety produktów spożywczych i staraj się na stałe eliminować "śmieciowe jedzenie" ze swojego jadłospisu,
 • wybieraj zdrowe tłuszcze. Skup się na tłuszczach pochodzenia roślinnego i rybnego, bogatych w kwas omega-3, korzystnych dla rozwoju dziecka,
 • uzupełniaj kwas foliowy. Znajdziesz go w zielonych warzywach, takich jak brokuły, sałata czy kapusta. Nie zapominaj także o dodatkowej suplementacji.

Dziewiętnasty tydzień ciąży - rola aktywności fizycznej

W okresie ciąży odpowiednie ćwiczenia fizyczne (a co za tym idzie – waga matki) są nieodzownym elementem zdrowego stylu życia -  równie ważnym, jak zrównoważona dieta, higiena intymna i zdrowe nawyki w codziennym funkcjonowaniu.

Dokonując wyboru formy aktywności fizycznej, weź pod uwagę indywidualne uwarunkowania. Kluczowe jest dostosowanie intensywności i rodzaju ćwiczeń do własnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Rozważ udział w zajęciach prowadzonych przez doświadczonego specjalistę, który jest dobrze zaznajomiony z potrzebami kobiet w ciąży. Taki profesjonalny nadzór pozwoli dostosować treningi do zmieniających się warunków fizycznych.

Zapisz się także na zajęcia w profesjonalnej szkole rodzenia. Będą one doskonałym źródłem wiedzy na temat zdrowego stylu życia w ciąży, odpowiedniej pielęgnacji oraz przygotowania się do porodu. Informacje zdobyte na zajęciach tego typu mogą znacząco przyczynić się do poczucia pewności siebie i komfortu w trakcie ciąży. 

Bibliografia:

 1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
 2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
 3. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
 4. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej