Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży? - rozwój dziecka

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży z pewnością nurtują Cię pytania związane z rozwojem Twojego maluszka. Jeśli zadajesz sobie pytania „ile waży dziecko w 24 tygodniu?” oraz „jak wygląda 24 tygodniowy płód?” - śpieszymy z odpowiedziami. Waga dziecka na tym etapie to około 700 gramów. Mierzy ono mniej więcej 32 centymetry i gabarytami przypomina grejpfrut.

Jego wygląd zewnętrzny jest już bardo podobny do typowego noworodka. Wykształcił już delikatne owłosienie (brwi, rzęsy, włosy na głowie). Włosy nie są jednak jeszcze napigmentowane. Dziecko reaguje na światło, hałas i Twoje emocje. Miej to na uwadze i jeśli to możliwe - unikaj stresu. Często mów do brzuszka, możesz go też głaskać – Twój głos i dotyk jest dla dziecka kojący. Pomoże mu to w adaptacji po porodzie, a także umocni Waszą więź. Płód ćwiczy także ruchy oddechowe. Nadal prężnie rozwija układ nerwowy. Często zmienia się także ułożenie dziecka, wykonuje ono fikołki, które odczuwasz jako kopnięcia. Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży mogą być jeszcze delikatne, jednak już niedługo staną się intensywniejsze.

Co może niepokoić w 24 tygodniu ciąży?

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży powinnaś skupić się na monitorowaniu wszelkich zmian zachodzących w Twoim organizmie. Niepokojące objawy, które mogą wystąpić w tym okresie wymagają szczególnej uwagi i natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jest to między innymi:

  • krwawienie z dróg rodnych. Każde krwawienie w tracie ciąży niezależnie od intensywności wymaga pilnej interwencji lekarza. Nawet niewielkie plamienie może być niepokojącym sygnałem, dlatego nie zwlekaj. Jeśli doświadczysz krwawienia – jak najszybciej udaj się na położniczą izbę przyjęć. Specjalista oceni Twój stan i zaproponuje odpowiednie postępowanie,
  • Twardnienie macicy oraz bolesne skurcze mogą być objawem przedwczesnego porodu lub innych potencjalnych problemów z ciążą. W takiej sytuacji niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem,
  • silny ból w dole brzucha. Delikatny, ciągnący ból brzucha przypominający dolegliwości w trakcie miesiączki nie powinien Cię niepokoić. Wiąże się on z powiększającą się macicą i jest dość częstym zjawiskiem na tym etapie ciąży. Jednak silny, kłujący i rozdzierający ból podbrzusza, któremu towarzyszy tkliwość jest alarmującym sygnałem. Może on oznaczać rozpoczynający się poród, przedwczesne odklejenie łożyska, a nawet wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Nie martw się jednak na zapas. W przypadku wystąpienia takich objawów koniecznie zgłoś się pilnie do specjalisty,

Przeczytaj więcej o skurczach w ciąży.

  • zanik ruchów dziecka. W 24 tygodniu ciąży aktywność płodu powinnaś odczuwać dość intensywnie. Jeśli jednak do tej pory jej nie doświadczyłaś lub nagle zanikła – nie zwlekaj. Skonsultuj się z lekarzem, który z wykorzystaniem aparatu USG oceni ewentualne ryzyko dla zdrowia dziecka,
  • zawroty głowy, a szczególnie utrata przytomności wymagają natychmiastowej oceny lekarskiej. Mogą świadczyć o problemach z ciśnieniem tętniczym krwi, krążeniem czy niedotlenieniem organizmu,
  • silne obrzęki, zwłaszcza w obszarze twarzy i górnych części kończyn, mogą być oznaką nadciśnienia ciążowego. O ile obrzęki w obrębie stóp są częstym symptomem, na który skarżą się kobiety w 24 tygodniu ciąży, to silna opuchlizna towarzysząca problemom z poruszaniem się stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Każdy taki przypadek wymaga konsultacji z personelem medycznym.

Jeśli doświadczysz innych niepokojących objawów – nie zwlekaj. Jak najszybciej udaj się do szpitala lub odwiedź lekarza specjalistę. Nie lekceważ symptomów – choć najczęściej nie oznaczają one niebezpieczeństwa, zawsze powinnaś być czujna i informować ginekologa o swoich obawach. Szybka reakcja ma kluczowe znaczenie rozwijającej się ciąży.

24 tydzień ciąży – nowe odczucia i zmiany w organizmie

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży z pewnością zauważasz, że Twój brzuch nadal się powiększa. Aby zadbać o elastyczność skóry i zapobiec ewentualnemu powstawaniu rozstępów, stosuj codziennie pielęgnację z użyciem dedykowanych kremów lub olejków nawilżających. Staraj się również nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę, która nie tylko zapewni komfort, ale także pomoże uniknąć krępowania ruchów, dostosowując się do zmieniającej się sylwetki.

Sprawdź, jak pielęgnować skórę w ciąży.

24 tydzień ciąży to również doskonała okazja do wymiany garderoby na wygodniejsze ubrania. Luźne legginsy, koszulki i bluzy nie tylko sprawią, że będziesz czuć się swobodnie, ale także dodadzą Ci pewności siebie podczas tego wyjątkowego okresu.

Skurcze mięśni łydek, które mogą występować w tym czasie możesz złagodzić poprzez regularny odpoczynek oraz spacery, które korzystnie wpływają na układ krwionośny i ogólne samopoczucie. Jeśli są one szczególnie dokuczliwe, nie wahaj się i udaj się na konsultację do doświadczonego specjalisty.

W tym etapie ciąży możesz odczuwać zwiększone parcie na mocz. To naturalne zjawisko, wynikające z tego, iż rozrastająca się macica uciska na pęcherz moczowy. Teraz, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca, częste wizyty w toalecie będą Twoją codziennością.

Również stan Twojej skóry i włosów może ulec pewnym zmianom. Jest to efekt działania hormonów ciążowych. Niezależnie od tego, czy zauważysz poprawę, czy też pogorszenie, pamiętaj, że zmiany najpewniej znikną po porodzie.

Możesz doświadczać także dolegliwości związanych z układem pokarmowym (zgaga, zaparcia) a także bólu kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Objawy te wynikają z rozrastającej się macicy i rosnących gabarytów dziecka. Kobiety w ciąży bliźniaczej mogą odczuwać je szczególnie intensywnie. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i poradę. Jeśli prowadzisz własny kalendarz ciąży – nie zapomnij zabrać go na wizytę u specjalisty.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i inaczej doświadcza zmian związanych z ciążą. Staraj się być dla siebie wyrozumiała, słuchaj swojego ciała i intuicji. Ciesz się każdym dniem tego niezwykłego etapu w swoim życiu.

Zdjęcie wizualizujące rozwój płodu w 24 tygodniu ciąży, a także 24 tydzień ciąży krok po kroku
Co dzieje się w 24 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

Poród w 24 tygodniu ciąży – czy bezpieczny?

Poród w 24 tygodniu ciąży (szczególnie bliźniaczej) nadal stanowi poważne ryzyko. Dziecko nadal jest niedojrzałe i wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Według doniesień naukowych, szanse na przeżycie dzieci urodzonych w 24. tygodniu ciąży (w zależności od źródła) wynoszą około 50-70%. Przedwczesny poród jest wyjątkowo trudnym doświadczeniem, zarówno dla rodziców, jak i zespołu medycznego, który podejmuje niezbędne działania w celu zminimalizowania ryzyka powikłań i zapewnienia jak najlepszej opieki dla wcześniaka.

Pocieszający jest fakt, iż mniej więcej od 24 tygodnia ciąży zaczyna się wytwarzać surfaktant w płucach płodu. To substancja, której głównym zadaniem jest rozprężanie pęcherzyków płucnych, co ułatwia noworodkowi adaptację w życiu pozamacicznym i warunkuje prawidłowe, samodzielne oddychanie. Jednak jego ilość w 24 tygodniu ciąży jest nadal niewystarczająca. Dzieci urodzone przedwcześnie bardzo często potrzebują specjalistycznej aparatury wspomagającej oddychanie.

Mimo ogromnego postępu medycyny neonatologicznej, tak skrajny wcześniak nadal jest narażony na powikłania, takie jak na przykład krwawienia dokomorowe, zaburzenia neurologiczne, martwicze zapalenie jelit, przetrwałe nadciśnienie płucne, zespół zaburzeń oddychania czy niepełnosprawności.

Nie martw się jednak na zapas. Medycyna neonatologiczna prężnie się rozwija, a dzisiejsze szpitale wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który został zaprojektowany do pomocy dzieciom przedwcześnie urodzonym w adaptacji do życia poza łonem matki. Zespół medyczny, składający się z lekarzy, położnych i innych specjalistów, podejmuje wszelkie środki, aby zapewnić wcześniakowi odpowiednie wsparcie w tym trudnym dla niego czasie.

W przypadku wystąpienia objawów przedwczesnego porodu, kluczowa jest jak najszybsza reakcja. Pilny kontakt ze szpitalem położniczym i ścisła współpraca z zespołem medycznym pomoże podjąć odpowiednie kroki dotyczące zdrowia Twojego dziecka. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile trwa ciąża.

24 tydzień ciąży – badania

W okresie między 24 a 28 tygodniem ciąży, jednym z najważniejszych badań, jakie powinnaś wykonać, jest doustny test obciążenia glukozą, potocznie nazywany trzypunktową krzywą cukrową (OGTT). To niezwykle istotny test, który ma na celu ewentualne wykrycie cukrzycy ciążowej, zapewniając przy tym bezpieczeństwo zarówno dla Ciebie, jak i rozwijającego się dziecka.

Badanie OGTT polega na pobraniu trzech próbek krwi żylnej w określonym czasie:

  1. Na czczo. Pierwsza próbka jest pobierana po 8 godzinach bez jedzenia.
  2. Po 1 godzinie od wypicia roztworu 75 gramów glukozy.
  3. Po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 gramów glukozy.

Przed przystąpieniem do badania na czczo, należy pobrać dodatkową próbkę krwi (zwykle z palca). Jeśli wynik będzie zbyt wysoki, personel medyczny odmówi wykonania testu i skieruje przyszłą mamę do diabetologa. Pamiętaj, że badanie OGTT jest obligatoryjne i nie należy z niego rezygnować, ponieważ pozwala na ewentualne wykrycie cukrzycy ciążowej, która (kiedy jest nieleczona) stanowi poważne ryzyko dla rozwijającego się płodu.

Normy glikemii u ciężarnych są bardziej restrykcyjne niż u innych osób. Zamieszczona poniżej tabela prezentuje dozwolone zakresy wyników.

Normy glikemii u kobiet w ciąży

Badanie OGTT

Normy glikemii

Na czczo

Poniżej 92 mg/dL, jeśli powyżej – rozpoznajemy cukrzycę ciążową

Po 1 godzinie od spożycia glukozy

Poniżej 180 mg/dL, jeśli powyżej – rozpoznajemy cukrzycę ciążową

Po 2 godzinach od spożycia glukozy

Poniżej 153 mg/dL, jeśli powyżej – rozpoznajemy cukrzycę ciążową

Dowiedz się więcej o badaniu obciążenia glukozą.

Oprócz testu OGTT ważne jest również wykonanie innych badań, takich jak analiza ogólna moczu, badanie toksoplazmozy IgM (jeśli wynik z pierwszego trymestru był ujemny) oraz kontrola obecności przeciwciał anty-D u kobiet z grupą krwi Rh(-) (w celu oceny ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego). Lekarz oceni także przyrost masy ciała, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Może wykonać również badanie USG, które uwidoczni ułożenie dziecka, akcję serca i jego aktualne wymiary.

Nie zaniedbuj spotkań z lekarzem prowadzącym ciążę. Regularne wizyty u specjalisty i przeprowadzanie wymaganych badań pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybką reakcję w razie wystąpienia komplikacji.

24 tydzień ciąży – rola diety i aktywności fizycznej

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży odpowiednia waga mamy, dbanie o zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną są ważnymi elementami zapewniającymi optymalne warunki dla rozwoju dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać dobrą kondycję i zdrowy styl życia:

  • wybieraj pokarmy bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze, takie jak: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona, orzechy i pestki. Błonnik poprawia perystaltykę jelit, co jest szczególnie istotne w walce z ewentualnymi zaparciami,
  • staraj się spożywać mięso i ryby gotowane na parze. Pozwoli to zachować ich wartości odżywcze bez użycia niepotrzebnego tłuszczu. Unikaj ciężkostrawnych potraw i postaw na mniejsze, a częstsze posiłki,
  • dbaj o odpowiednią podaż kwasów omega-3, zwłaszcza DHA. Odgrywają one istotną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka. Warto także skonsultować się z lekarzem w sprawie ich suplementacji,
  • stosuj zalecone przez lekarza leki i suplementy,
  • jeśli czujesz się dobrze, kontynuuj regularną aktywność fizyczną. Może być to spacer, joga, zajęcia pilatesu czy fitness. Ważne jest dostosowanie intensywności ćwiczeń do własnych możliwości,
  • dużo odpoczywaj i znajdź czas dla siebie. W tym okresie ważne jest zarówno dbanie o ciało, jak i umysł. Relaksacyjne zajęcia, czy to czytanie, słuchanie muzyki czy medytacja, mogą pomóc w zachowaniu równowagi.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
  2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
  3. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
  4. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej