6 tydzień ciąży - objawy, rozwój dziecka, dolegliwości, badania
6 tydzień ciąży jest etapem, w którym dotychczasowe objawy przybierają na sile. Coraz trudniej je przeoczyć. Towarzyszą Ci skrajne emocje i rodzi się wiele pytań oraz wątpliwości. Zastanawiasz się, jak możesz pomóc swojemu organizmowi w utrzymaniu ciąży? Co powinnaś zmienić w swojej codziennej rutynie i nawykach? Co jeść? Czy warto iść do lekarza? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Dowiesz się także, czego nie robić w 6 tygodniu ciąży, jaka jest wielkość dziecka i ewentualne ryzyko poronienia.
6 tydzień ciąży - co się dzieje w Twoim ciele?
Kolejny tydzień ciąży przynosi coraz bardziej intensywne odczucia i zmiany w organizmie. Zwiększa się ilość produkowanych przez Ciebie hormonów: progesteronu i estrogenu. Twoje ciało stara się utrzymać ciążę i zapewnić zarodkowi optymalne warunki do rozwoju. Przyspiesza także praca układu krążenia, by dostarczyć embrionowi tlenu i składników odżywczych.
Rośnie Twoje zapotrzebowanie na energię - możesz coraz częściej czuć się osłabiona i głodna. Piersi powoli ulegają powiększeniu. Ciało przyszłej mamy coraz częściej „płata figle”. Jeśli do tej pory nie zdawałaś sobie jeszcze sprawy z tego, że jesteś w ciąży, w 6 tygodniu z dużym prawdopodobieństwem udasz się do apteki po test. Powtarzające się poranne mdłości jednoznacznie dadzą Ci do zrozumienia, że rozwija się w Tobie nowe życie.
To czas, w którym powinnaś udać się także do ginekologa. Obecność zarodka da się już jednoznacznie potwierdzić. Wątpliwości co do Twojego stanu nie pozostawi badanie beta-hCG z krwi żylnej. Jest to również dobry moment, aby umówić się na pierwsze USG.
Zastanawiasz się jak wygląda brzuch w 6 tygodniu ciąży? Na razie nie widać po nim niczego niezwykłego. Zacznie się on powiększać dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Nie martw się jednak na zapas – z czasem zaczniesz zauważać, jak Twój brzuch się zaokrągla.
6 tydzień ciąży – rozwój i wielkość zarodka
Zastanawiasz się, co się rozwija w 6 tygodniu ciąży? Wielkość dziecka na tym etapie jego rozwoju oscyluje w granicach 4-5 mm. Cewa nerwowa ulega zamknięciu – jest to bardzo ważny proces dla dalszego, prawidłowego funkcjonowania embrionu. Płód zaczął rozwijać swój mózg, oczodoły i uszy. W miejscu klatki piersiowej powstają struktury, które niedługo staną się płucami. 6 tydzień ciąży to czas, w którym istnieje już szansa na usłyszenie po raz pierwszy bicia serca. Rozpoczęło się też pompowanie krwi przez naczynia krwionośne.
W jamie brzusznej płodu rozwijają się narządy trawienne - żołądek i jelita. Kształtują się także kończyny, mięśnie i układ kostny. Zarodek niedługo rozpocznie pracę również nad wykształceniem narządów płciowych wewnętrznych (jajników i jąder) oraz układu moczowego. Już za kolejne kilka tygodni będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka.
Jakie objawy i dolegliwości poczujesz w szóstym tygodniu ciąży?
Pamiętaj, że każda kobieta doświadcza objawów i dolegliwości w sposób bardzo indywidualny. Zdarza się, że na tym etapie niektóre przyszłe mamy nie zauważają jeszcze niczego, co wskazywałoby na ich szczególny stan. W innych przypadkach z kolei ciążowe przypadłości i odczucia mogą być bardzo intensywne. Dlatego tak istotny jest kalendarz ciąży. Prowadzenie notatek opisujących samopoczucie i występujące symptomy pomaga w monitorowaniu zdrowia Twojego i rozwijającego się zarodka. Jeśli jeszcze nie założyłaś swojego kalendarza, zrób to teraz. Ułatwisz w ten sposób także pracę lekarzowi.
Jeśli do tej pory jeszcze nie doświadczyłaś tkliwości piersi i porannych mdłości, w 6 tygodniu ciąży jest spora szansa na to, że dolegliwości te zaczną Ci mocno doskwierać. Najważniejszym objawem jest brak miesiączki. Zwiększa się też znacząco potrzeba oddawania moczu. Możesz odczuwać również nienaturalne przemęczenie i senność.
W szóstym tygodniu ciąży pojawiają się wahania nastroju, często o skrajnym charakterze - od przytłoczenia i zrezygnowania, po euforię. Samopoczucie może zmieniać się jak w kalejdoskopie, z godziny na godzinę. Zauważyłaś u siebie podobne objawy? Najwyższy czas na wykonanie testu ciążowego i umówienie się do lekarza. Powtarzające się zaparcia, wzdęcia i zawroty głowy są sygnałem, że płód w Twoim organizmie coraz intensywniej się rozwija. Sprawdź także ten artykuł: 5 tydzień ciąży - objawy, rozwój dziecka, badania, zalecenia.
Jakie badania warto wykonać w szóstym tygodniu ciąży?
Znajdujesz się na etapie, w którym zaleca się wykonanie pierwszych badań. Jednym z najważniejszych jest USG w szóstym tygodniu ciąży. Procedury służą ocenie zdrowia matki i rozwijającego się płodu. Udaj się do lekarza. Specjaliści proponują na tym etapie wykonanie:
- badań krwi - morfologii, hormonów tarczycy i glukozy na czczo,
- badania ogólnego moczu - pozwalającego wykryć infekcję układu moczowego,
- USG – umożliwia wykrycie obecności pęcherzyka ciążowego w macicy bądź zdiagnozowanie ewentualnej ciąży pozamacicznej,
- wywiadu lekarskiego i ogólnej oceny stanu matki, w tym pomiaru ciśnienia krwi tętniczej – służą one do oceny ryzyka ciążowego.
Czy test wykryje ciążę w 6 tygodniu?
Większość testów z moczu dostępnych w aptekach jednoznacznie potwierdzi, czy jesteś w ciąży. Poziom hormonu beta-hCG w Twojej krwi i moczu nadal się zwiększa - obecnie może wynosić od około 150 do 32 000 mIU/ml. To szeroki przedział - pamiętaj, że każda ciąża ma indywidualny przebieg i objawy.
Najdokładniejsze jednak będzie badanie wykonane z krwi żylnej. Obecność rozwijającego się zarodka potwierdzi także badanie USG w szóstym tygodniu ciąży. Jeśli wynik testu jest dla Ciebie niezrozumiały bądź niejednoznaczny – umów się na wizytę do położnej lub lekarza. Specjalista rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i odpowie na nurtujące pytania.
Szósty tydzień ciąży - co może Cię niepokoić?
Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy odczuwasz niepokojące dolegliwości lub masz wątpliwości co do swojego stanu, powinnaś udać się do lekarza. Kobiety w ciąży doświadczają bardzo zróżnicowanych, często skrajnych reakcji organizmu. Zdarza się, że przyszła mama nie zdążyła sobie jeszcze zdać sprawy z tego, że jest w ciąży. W innym przypadku może Ci doskwierać szereg objawów, które mocno utrudniają funkcjonowanie.
Istnieją zjawiska, które powinny jednak alarmować i skłaniać do natychmiastowej wizyty u lekarza ginekologa. Tak jest na przykład z silnym krwawieniem o dużej objętości. Może ono wskazywać nawet na samoistne poronienie lub inne nieprawidłowości, którymi jak najszybciej powinien zająć się specjalista. Nie martw się jednak na zapas. Takie sytuacje zdarzają się dość rzadko.
Równie niepokojące mogą być intensywne bóle brzucha, gorączka lub nagła utrata objawów ciąży. Jeśli z dnia na dzień zaczęłaś się czuć „dużo lepiej”, również może być to sygnał, że coś nie przebiega tak, jak powinno. Do lekarza zgłoś się także w przypadku problemów z oddychaniem i widzeniem, uporczywymi zawrotami głowy i silnymi, nieprzemijającymi wymiotami.
Szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się zarodka są infekcje intymne. Objawiają się one swędzeniem, pieczeniem, upławami, a także zmianą zapachu i wyglądu wydzieliny z dróg rodnych. Może występować także uczucie suchości, zaczerwienienie i ból podczas oddawania moczu. O ile w normalnych warunkach można pokusić się o zwalczanie podobnych zjawisk dedykowanymi lekami, o tyle w ciąży możliwości leczenia farmakologicznego są ograniczone. Jeśli masz infekcję pochwy, udaj się do specjalisty. Nieleczony stan zapalny może zaburzyć rozwój dziecka.
Jakie jest ryzyko poronienia w 6 tygodniu ciąży?
Jak podaje Wioleta Omeljaniuk w publikacji “Poronienie samoistne – jako problem populacyjny w Polsce” ryzyko poronienia w 6 tygodniu ciąży wynosi około 10-30%. Najczęstszymi przyczynami utraty ciąży w tym okresie są wady genetyczne płodu, problemy z implantacją embrionu, choroby zakaźne, nieprawidłowości anatomiczne macicy lub problemy z hormonami. Nie przerażaj się jednak statystykami. Teraz najważniejsze jest to, abyś zadbała o zdrowie Twoje i rozwijającego się dziecka.
W przypadku obfitego krwawienia lub bólu brzucha w 6 tygodniu ciąży, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem lub położną. Często może to być objaw samoistnego poronienia lub innej poważnej sytuacji medycznej, która wymaga natychmiastowej interwencji. Ryzyko poronienia może być wyższe lub niższe w zależności od indywidualnych czynników, takich jak wiek matki, ogólny stan zdrowia, wywiad położniczy oraz styl życia.
Jak dbać o siebie i dziecko w 6 tygodniu ciąży?
Zacznij uważnie przyglądać się temu, co się dzieje w Twoim ciele. Rozważ w niedługim czasie zapisanie się na zajęcia w specjalistycznej szkole rodzenia, które przygotują Cię do zbliżającego się porodu. Warto założyć również kalendarz ciąży. Ułatwi Ci on monitorowanie stanu, w jakim się znajdujesz. Opisuj w nim swoje samopoczucie oraz pytania, które chciałabyś zadać lekarzowi na najbliższej wizycie. Możesz dołączać do niego również wyniki badań.
Zaopatrz się także w wartościowe książki i zacznij oglądać filmy edukacyjne. Przygotujesz się dzięki nim do czekającego Cię macierzyństwa i lepiej zrozumiesz zmiany zachodzące w Twoim organizmie. Pamiętaj o cyklicznych wizytach u lekarza i wykonywaniu zaplanowanych badań.
Do swojego harmonogramu dnia wprowadź nawyk wykonywania lekkich ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Na rozwój dziecka pozytywnie wpływają joga, medytacja, pływanie i spacery. Pamiętaj o wysypianiu się i unikaniu stresu. Znajdź czas dla siebie, odpoczywaj i relaksuj się. Z tygodnia na tydzień Twoje ciało będzie poddawane coraz cięższej próbie.
Niebagatelny wpływ na rozwijający się zarodek i Twoje samopoczucie ma to, co jesz. Postaw na jak najmniej przetworzone potrawy oparte o składniki jak najwyższej jakości. Włącz do swojej diety pełnowartościowe pokarmy: gotowane ryby, warzywa, owoce i orzechy. Regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków sprawi, że złagodzisz nieprzyjemny objaw w postaci porannych nudności.
Kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka ma kwas foliowy. Lekarze zalecają jego suplementowanie w dawce 0,4 mg na dobę. Sprawdź również, czy masz odpowiednie stężenie witaminy D. Jej deficyt może wpłynąć na gęstość mineralną kości, zmniejszyć odporność i zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli cierpisz na jej niedobór, postaraj się przyjmować każdego dnia 1500-2000 IU witaminy D. Jeśli to możliwe, spędzaj także czas na świeżym powietrzu.
Co jeszcze warto zrobić w 6 tygodniu ciąży?
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, natychmiast zrezygnuj ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Używki mogą uszkodzić płód na każdym etapie rozwoju. Podobnie wygląda to w przypadku narkotyków i innych środków odurzających, mocnej kawy, yerby lub czarnej herbaty w dużych ilościach.
Koniecznie ogranicz ciężki wysiłek fizyczny. W czasie trwania ciąży unikaj podnoszenia ciężarów i crossfitu. Unikaj kontaktu z chemikaliami: świeżą farbą, rtęcią, ołowiem i żrącymi środkami czyszczącymi. Zastąp je substancjami o naturalnym i łagodnym składzie.
Jeśli w Twoim domu mieszka kot wychodzący na zewnątrz, trzymaj się z daleka od jego kuwety. Pamiętaj również, aby dokładnie myć warzywa i owoce, które spożywasz. Pod żadnym pozorem nie jedz surowego lub niedogotowanego mięsa. Ograniczysz w ten sposób prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą - chorobą zagrażającą ciąży i rozwojowi płodu.
Pamiętaj o odpowiedniej dbałości o higienę intymną. Wyrzuć gąbki i myjki - mnożą się na nich bakterie i grzyby. Do mycia okolic intymnych stosuj wodę bez dodatku perfumowanego mydła czy detergentów. Możesz skorzystać z płynów do higieny intymnej – w drogeriach znajdziesz te, które są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Zwracaj w tym czasie szczególną uwagę na ich skład.
W 6 tygodniu ciąży nie ma potrzeby stosowania wkładek higienicznych. Odstaw na półkę wszystkie produkty do kąpieli, które zawierają substancje zapachowe, barwniki i dodatki mogące podrażniać skórę. Na co dzień postaw na przewiewną, bawełnianą i luźną bieliznę. Schowaj do szafy obcisłe, lateksowe spodnie. Możesz zacząć oglądać nową garderobę - niedługo będzie Ci potrzebna, bo malec zaczyna rozwijać się coraz szybciej.
Bibliografia:
- Wioleta Omeljaniuk: Poronienie samoistne - jako problem populacyjny w Polsce. Polska Platforma Medyczna. 2020
- T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
- Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020.