Hybryda w ciąży – czy to bezpieczny wybór?

Manicure hybrydowy łączy w sobie trwałość żelu z prostotą aplikacji tradycyjnego lakieru do paznokci. Jego nieskazitelny wygląd oraz odporność na uszkodzenia to niewątpliwe zalety, ale decydując się na taką usługę w ciąży warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Składniki chemiczne w lakierach hybrydowych, ekspozycja na światło UV podczas ich utwardzania, a także ogólna jakość powietrza w salonie kosmetycznym – wszystko to może budzić pytania o bezpieczeństwo zabiegu.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej tym kwestiom, abyś mogła podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojego dziecka. Porozmawiamy o składnikach lakierów hybrydowych, bezpieczeństwie lamp UV i LED, a także o tym, jakie środki ostrożności można podjąć, aby manicure hybrydowy był bezpieczniejszy w ciąży.

Czy lampa UV jest szkodliwa w ciąży?

Jednym z kluczowych aspektów manicure i pedicure hybrydowego jest proces utwardzania lakieru przy użyciu lampy UV lub LED. Czy ekspozycja na takie światło podczas zabiegu jest bezpieczna w ciąży? Lampy te emitują promieniowanie UV, które aktywuje specjalne składniki w lakierze hybrydowym, powodując jego szybkie utwardzenie. Jest to proces znacznie szybszy i bardziej wydajny niż suszenie tradycyjnego lakieru do paznokci.

Chociaż promieniowanie UV kojarzone jest głównie z ryzykiem uszkodzeń komórek skóry powstałym w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce lub lampy w łóżku solarium, ilość UV emitowana przez lampy do manicure hybrydowego jest znacznie mniejsza. Czas ekspozycji podczas pojedynczego zabiegu jest dość krótki – zwykle nie przekracza 15 minut.

Mimo to, pojawiły się doniesienia o potencjalnej szkodliwości robienia paznokci tą metodą. Naukowcy z University of California w San Diego i University of Pittsburgh przeprowadzili badania, które rzuciły światło na potencjalne zagrożenia związane z używaniem lamp UV/LED w manicure – zarówno żelowym, jak i hybrydowym. Choć są one mniej intensywne niż tradycyjne łóżka opalające na solarium, część emitowanego przez nie promieniowania UV przenika przez skórę, co może mieć negatywny wpływ na komórki. W badaniach przeprowadzonych na mysich i ludzkich komórkach skóry odkryto, że ekspozycja na światło z lamp do manicure prowadzi do śmierci znaczącej części komórek oraz uszkodzeń mitochondriów i DNA. Co więcej, w badanych komórkach obserwowano mutacje DNA podobne do tych występujących w nowotworach skóry.

Te odkrycia są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, które mogą być bardziej wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne. Chociaż bezpośrednie ryzyko dla ciąży nie zostało w pełni zbadane, opisane wyniki sugerują potrzebę ostrożności przy korzystaniu z lamp UV/LED.

Jeśli więc zdecydujesz się na manicure hybrydowy, rozważ zastosowanie środków ochronnych, takich jak kremy z filtrem UV, czy specjalne rękawiczki pokrywające całą dłoń oprócz okolic paznokci. Dzięki temu tylko niewielki obszar twojej skóry będzie narażony na promieniowanie, co znacznie zmniejszy potencjalne szkodliwe działanie lampy. Poczytaj także o farbowaniu włosów w ciąży.

Kobieta w zaawansowanej ciąży podczas malowania paznokci, a także hybryda w ciąży bez tajemnic
Czy hybryda w ciąży to dobry pomysł, czyli porady położnej na temat zdobienia paznokci w ciąży

Składniki chemiczne w produktach do manicure hybrydowego a ciąża

Zabieg manicure hybrydowego wykonuje się w kilku etapach. Każdy z nich wymaga zastosowania różnych produktów, których skład może budzić obawy, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wpływ na zdrowie twoje i płodu. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Primer kwasowy w ciąży

Primer kwasowy stosuje się, aby zwiększyć przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Produkt ten zawiera substancje chemiczne o dość agresywnym działaniu dla paznokci i skóry wokół nich.

  • Hybrydowy lakier do paznokci

Lakier do manicure hybrydowego zawiera różne substancje chemiczne, w tym monomery akrylowe, fotoinicjatory i polimery. Są to składniki niezbędne do utworzenia utwardzonej, trwałej powłoki na paznokciach. Większość z tych składników jest uznawana za bezpieczną w prawidłowych warunkach użytkowania.

  • Aceton w ciąży

Używa się go do usuwania lakieru hybrydowego z płytki paznokciowej. Aceton jest mocnym rozpuszczalnikiem, który może działać drażniąco dla skóry i błon śluzowych dróg oddechowych. Chociaż sporadyczne stosowanie acetonu w dobrze wentylowanych pomieszczeniach jest generalnie uważane za bezpieczne, w ciąży powinnaś używać go jak najrzadziej.

Wszystkim ciężarnym zaleca się ograniczenie ekspozycji na silne chemikalia ze względu na potencjalne ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych. Jeśli decydujesz się paznokcie hybrydowe w ciąży, wybieraj produkty o jak najmniej szkodliwym składzie, a także salon, który zapewnia dobrą wentylację, aby zmniejszyć ekspozycję na opary. Sprawdź, jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży będą najlepsze.

Czy w pierwszym trymestrze można robić paznokcie?

W ciągu pierwszych kilku tygodni ciąży, kluczowe organy i układy narządów Twojego dziecka zaczynają się rozwijać. Z tego powodu pierwszy trymestr jest uważany za najbardziej krytyczny okres pod względem narażenia na różne substancje chemiczne.

Choć większość składników używanych w produktach do manicure hybrydowego jest uważana za bezpieczną, istnieje ryzyko ekspozycji na opary chemiczne, uwalniane w salonie kosmetycznym podczas zabiegów na paznokcie. W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się zatem ograniczenie narażenia na potencjalnie szkodliwe substancje.

Czy istnieje lakier bezpieczny w ciąży?

Tak. Możesz rozważyć użycie mniej inwazyjnych metod manicure, które nie wymagają stosowania lamp UV/LED i zawierają mniej agresywnych składników chemicznych. Poszukaj lakierów do paznokci, które są oznaczone jako "3-Free", co oznacza, że nie zawierają toluenu, dibutylowego ftalanu (DBP) i formaldehydu – składników, które mogą być szkodliwe. Jeszcze lepszą opcją będą lakiery "5-Free", które dodatkowo nie zawierają formaldehydu i kamfory.

Czy można mieć hybrydy do porodu?

Choć paznokcie hybrydowe mogą być pięknym dodatkiem do Twojego wyglądu, na czas porodu warto zastanowić się nad ich usunięciem z następujących powodów:

  • W trakcie porodu często stosuje się pulsoksymetr, czyli urządzenie monitorujące poziom saturacji (wysycenie krwi tlenem). Jest to klips, który zwykle umieszcza się na palcu wskazującym. Paznokcie hybrydowe, zwłaszcza te w ciemnych kolorach, mogą zakłócać dokładność odczytów tego urządzenia.
  • Każdy szpital definiuje swoje własne zasady dotyczące wyglądu paznokci w trakcie porodu. Najczęściej zaleca się, aby były niepomalowane, lub aby używać lakierów bezbarwnych i o neutralnych barwach. Malowanie paznokci kolorowym lakierem utrudnia personelowi medycznemu szybką ocenę stanu pacjentki poprzez sprawdzenie zabarwienia płytki paznokciowej. A ta może wiele powiedzieć nam o stanie rodzącej! W przypadku spadku saturacji paznokcie zaczynają sinieć, natomiast gdy spada ciśnienie, mogą stać się blade.

Jeśli więc szykujesz się do porodu i zależy ci na tym, aby mieć pomalowane paznokcie, wybierz zwykły lakier bezbarwny. Twoje dłonie będą wyglądać estetycznie, a położne i lekarze nie będą mieli problemu z oceną twojego stanu w szybko zmieniających się warunkach porodu. Jeżeli wolisz kolory, po prostu pomaluj paznokcie obu rąk z pominięciem palców wskazujących.

Lekceważenie zalecenia o nie nakładaniu ciemnej hybrydy do porodu jest niestosowne i może znacznie utrudnić opiekę nad pacjentką. W przypadkach nagłych, kiedy konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego w trybie pilnym, personel będzie miał problem z usunięciem takiego lakieru, co może skończyć się uszkodzeniem płytki paznokciowej, a ocena natlenienia krwi może być niemiarodajna.

 Bibliografia:

  1. Maria Zhivagui, Areebah Hoda, Noelia Valenzuela, Yi-Yu Yeh, Jason Dai, Yudou He, Shuvro P. Nandi, Burcak Otlu, Bennett Van Houten & Ludmil B. Alexandrov, DNA damage and somatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer, Nat Commun. 2023 Mar 14;14(1):1424.
  2. Łęcki A., Sąpór A.(2019), Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni, Kosmetologia Estetyczna nr 6, vol. 8, s. 727-730. 
  3. Ptaszek-Rohde U. (2019), Lakiery hybrydowe z punktu widzenia oceny bezpieczeństwa, Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 1, s. 88-89. 
ikona podziel się Przekaż dalej