Brązowe plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia
Nikogo nie dziwi comiesięczne krwawienie z dróg rodnych kobiety – tak natura nas ukształtowała. Jednakże, w okresie ciąży, pojawienie się nawet małego zabrudzenia bielizny czy delikatne plamienie powoduje ogromny stres u mamy oraz strach o życie i zdrowie jej maluszka. W większości wypadków jest to fałszywy alarm i nie dzieje się z ciążą nic złego. Co oznacza brązowe plamienie w ciąży? Czy brązowe plamienie jest groźne na początku ciąży? Co zrobić, gdy pojawi się delikatne plamienie z dróg rodnych?
Co oznacza brązowy śluz w ciąży?
Abyś dobrze zrozumiała, co dzieje się z Twoim organizmem w czasie ciąży, musimy rozpocząć od samego jej początku – momentu zapłodnienia. Jednym z objawów podmiotowych ciąży, o którym na pewno wiesz, jest zanik krwawienia miesiączkowego.
No dobrze, skoro zanika miesiączka, to dlaczego pojawia się skąpe plamienie na początku ciąży? Niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie brązowe krwawienie w czasie, gdy dochodzi do zaimplantowania się zarodka w macicy. Na pewno wiesz, że do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie, gdy plemnik dotrze do komórki jajowej, prawda?
Taka zapłodniona komórka jajowa (diploidalna zygota) przemieszcza się z jajowodu do macicy i w momencie, gdy zagnieżdża się w niej na dobre, może pojawić się plamienie okołoimplantacyjne, które bardzo często mylone jest ze skąpą miesiączką. Na bieliźnie lub wkładce możesz wtedy zauważyć jasnobrązowe plamienie lub brązowy śluz.
Co oznacza plamienie w 7 tygodniu ciąży?
Niezależnie, czy jest to 1 trymestr, czy już 3 – każde pojawienie się plamienia powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Najczęściej, gdy pojawia się brązowe plamienie w ciąży, nie dzieje się z zarodkiem czy płodem nic złego, jednak warto dmuchać na zimne – twój stan psychiczny jest równie ważny, co fizyczny, nie zapominaj o tym ;)
Przyczyny, które wywołują brązowe krwawienie w ciąży mogą być bardzo różne:
- plamienie okołoimplantacyjne,
- oczyszczanie się macicy z niepotrzebnej warstwy błony śluzowej,
- uprawianie seksu z penetracją pochwy,
- usg dopochwowe,
- infekcja,
- nadżerki, polipy,
- ciąża ektopowa,
- poronienie zagrażające lub zatrzymane,
- rozwieranie się szyjki macicy,
- odklejanie się łożyska,
- łożysko przodujące,
- pęknięcie macicy.
Brązowa wydzielina z pochwy może pojawić się w momencie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w macicy, to już sobie omówiłyśmy wcześniej. Jednakże, w 6 tygodniu ciąży mogą pojawić się: skąpe plamienie, brązowe upławy lub plamy na bieliźnie. Dlaczego? Tutaj dochodzimy do drugiego punktu, w którym mówimy o oczyszczaniu się macicy.
Jak dobrze wiesz, regularny cykl miesiączkowy wynosi około 28 dni, w czasie którego dochodzi do wielu różnych transformacji w twoim organizmie. Dzisiaj najbardziej interesuje nas aspekt zmian zachodzących w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy, która to stanowi miły i bezpieczny zakątek dla zapłodnionej komórki, bądź zaczyna się złuszczać pierwszego dnia cyklu, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia.
Do wzrostu błony śluzowej macicy dochodzi po każdym krwawieniu miesiączkowym, ponieważ przygotowuje się ona na przyjęcie zygoty i tworzy jej idealne warunki do zagnieżdżenia oraz dalszego rozwoju. Jeżeli zostaje spełniona najważniejsza rola endometrium, to nadmierna część błony śluzowej złuszcza się i zostaje wydalona na zewnątrz organizmu. Właśnie w tym momencie mogą pojawić się brązowe upławy lub skąpe plamienie.
Nasze okolice intymne należą zarazem do najdelikatniejszych i najodporniejszych miejsc całego organizmu. W ciąży stają się one jednak bardziej podatne na podrażnienia, dlatego brązowe upławy mogą pojawić się po stosunku lub po badaniu ginekologicznym. Takie upławy są po prostu podbarwione malutką ilością krwi z podrażnionego miejsca.
Podobna sytuacja występuje w przypadku polipów lub nadżerek, o których mogłaś nie wiedzieć przed ciążą, gdyż nie zawsze dają one jakiekolwiek objawy czy dolegliwości. Można je zlokalizować dopiero podczas badania u ginekologa. Plamienie lub brązowe upławy są charakterystyczne dla tego rodzaju zjawiska, zwłaszcza po stosunku lub badaniu przezpochwowym. Ani polip, ani nadżerka nie stanowią zagrożenia dla ciąży, ale powinny pozostać pod obserwacją lekarza.
Infekcje intymne z reguły nie objawiają się plamieniem czy krwawieniem, ale na pewno zmianą w konsystencji, kolorze czy zapachu wydzieliny z pochwy. Brązowa wydzielina, podbarwiona krwią może pojawić się z powodu podrażnienia zainfekowanych tkanek. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany, skieruj swoje kroki do lekarza prowadzącego twoją ciążę, który dobierze najlepszy rodzaj terapii. Sprawdź także ten artykuł: Jak wygląda poród? Położna wyjaśnia krok po kroku.
Czy brązowe plamienie jest groźne?
Delikatne plamienie w ciąży może niestety wskazywać również wystąpienie powikłań, takich, jak łożysko przodujące, ciąża ektopowa lub poronienie. Dlatego tak ważna jest obserwacja i kontrola lekarza specjalisty.
Krwawienia z dróg rodnych, pojawiające się pod koniec ciąży, najczęściej wskazują jakieś nieprawidłowości łożyska. Bądź spokojna, pojawiają się tylko u około 4% ciężarnych. Przyczyną pojawienia się krwawienia może być łożysko przodujące lub przedwcześnie oddzielające się łożysko, które znajdowało się w prawidłowym miejscu macicy. Jest to sytuacja położnicza wymagająca szczególnej obserwacji bądź natychmiastowej interwencji. Jeżeli zauważysz u siebie plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, zwłaszcza w 2 trymestrze ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza albo na izbie położniczej w szpitalu.
Ciąża ektopowa (zwana inaczej ciążą pozamaciczną) występuje wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa nie dociera do jamy macicy, tylko zagnieżdża się w innym miejscu np. w jajowodzie. Symptomy są początkowo takie same, jak w ciąży prawidłowej – zatrzymanie miesiączki i podwyższony wynik beta-hCG, jednak dodatkowo występują silne bóle w podbrzuszu i plamienie z dróg rodnych.
Całe szczęście ciąża ektopowa występuje tylko u około 2% wszystkich ciąż. Jeżeli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, skieruj się na kontrolę do ginekologa, aby uniknąć poważnych powikłań. Szybko rozpoznana ciąża ektopowa może być leczona farmakologicznie, bez konieczności wykonywania zabiegu operacyjnego.
Brązowa wydzielina z pochwy, brązowe upławy, delikatne plamienie czy krwawienie z dróg rodnych dotyka około 25% kobiet w pierwszej połowie ciąży. Czasami może dodatkowo pojawiać się ból brzucha. Teraz dobra wiadomość – tylko 10% z tych ciąż kończy się poronieniem. W znakomitej większości przypadków płód nie jest zagrożony i dalej się rozwija.
Podczas kontroli ginekologicznej, przy pomocy badania usg lekarz jest w stanie stwierdzić czy ciąża przebiega prawidłowo, czy doszło do zatrzymania rozwoju zarodka i nastąpiło poronienie. Rozróżnia się trzy rodzaje poronienia:
- poronienie zagrażające,
- poronienie zatrzymane,
- poronienie w toku.
Pierwsze omówiłyśmy sobie powyżej – pojawienie się plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, bez szkody dla płodu, najczęściej spowodowane wystąpieniem krwiaków wewnątrz macicy. W takiej sytuacji, ciężarna pozostaje pod szczególną, cotygodniową obserwacją lekarza, aż do momentu ustąpienia niepokojących objawów.
Poronienie zatrzymane to takie, kiedy w badaniu usg nie można uwidocznić bijącego serca płodu. Potwierdzenie tego stanu uzyskuje się w 6 tygodniu ciąży. Najczęściej ciężarne zgłaszają się na wizytę, ponieważ występuje skąpe plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, utrzymujące się przez kilka dni. Mogą pojawić się również nieprzyjemne skurcze w podbrzuszu lub ból u dołu pleców.
Lekarz prowadzący decyduje o dalszych krokach. Zalecenia sugerują postawę wyczekującą, aby organizm miał szansę sam się oczyścić. Jeżeli nie dochodzi do samoistnego, całkowitego poronienia należy skorzystać z metody farmakologicznej lub nawet zabiegowej (łyżeczkowanie).
Poronienie w toku, jak sama nazwa wskazuje, jest to samoistne ronienie się ciąży z obecnym krwawieniem z dróg rodnych. Razem ze skrzepami i krwią wydostaje się na zewnątrz ciała kobiety jajo płodowe. Dodatkowo mogą pojawić się nudności, wymioty, ból podbrzusza i skurcze macicy. Kiedy objawy spontanicznie ustają, oznacza to, iż poronienie się zakończyło. Należy wykonać wtedy badanie usg, aby ocenić obecność resztek po poronieniu w jamie macicy.
Jak długo trwa brązowe plamienie w ciąży?
Jak widzisz, obecny rozwój medycyny pozwala na znalezienie przyczyny brązowego plamienia w ciąży, jednak z określeniem długości występowania już nie jest tak łatwo. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne sytuacje.
Najczęściej jasnobrązowe plamienie lub brązowe krwawienie w ciąży pojawia się około 6 – 9 tygodnia, ponieważ w tym czasie powstaje łożysko, przyjmujące od tej pory zadanie utrzymywania ciąży. Nie zapominaj, że brązowe plamienie w ciąży pojawia się nie tylko na jej początku, ale również bliżej terminu porodu.
Plamienie na początku ciąży omówiłyśmy sobie już bardzo dokładnie, o krwawieniu z powodu nieprawidłowości łożyska również wspominałam, więc przejdźmy teraz do tych wesołych wiadomości – jasnobrązowe plamienie oraz delikatne plamienie podbarwione krwią mogą wskazywać na przygotowywanie się twojego organizmu do porodu. Ach, wreszcie jakieś pozytywy, prawda?
Objawów zbliżającego się porodu jest wiele na liście, a jednym z nich jest rozwieranie się szyjki macicy. Na samym początku musi dojść do wydalenia czopa śluzowego, który przez całą ciążę zamyka kanał szyjki macicy. Rozpoznasz go jako przezroczysty lub brązowy śluz na bieliźnie. Czasami zdarza się nawet, że ciężarne mylą go z odpływaniem płynu owodniowego, gdyż może być go całkiem sporo i może być trochę rozwodniony.
W dalszym etapie dochodzi do rozwierania się szyjki macicy, któremu może towarzyszyć delikatne plamienie. Nie masz się czego obawiać, jest to fizjologiczna reakcja ze strony twojego organizmu. Należy jedynie obserwować ilość krwawienia, aby móc w odpowiednim momencie zainterweniować, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Takie skąpe plamienie może utrzymywać się przez cały pierwszy okres porodu, czyli przez cały czas rozwierania się szyjki macicy.
Podsumowując, brązowe plamienie w
ciąży może wskazywać na jakiś stan nagły, ale nie musi się wiązać z patologią. Najważniejsze,
abyś skontrolowała sytuację i skonsultowała się z lekarzem prowadzącym twoją
ciążę, niezależenie czy jesteś na początku ciąży czy już pod jej koniec.
Bibliografia:
- G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
- W. Katarzyna: Ciąża ektopowa, In: Najczęstsze powikłania ciąży. Cześć 2 /
- A. Karowicz-Bilińska, U. Kowalska-Koprek (eds.), UMedical Reports, 2022,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ISBN 978-83-67198-17-2, pp. 23-32
- A. Zimmer-Stelmach, Analiza przebiegu ciąży i porodu oraz stanu poporodowego matki i noworodka w ciążach powikłanych łożyskiem przodującym, Repository of Polish Platform of Medical Research, 2022-01-16.
- https://www.medonet.pl/zdrowie,plamienie-w-ciazy---wyglad--przyczyny--zagrozenia,artykul,1733911.html#plamienie-w-ciazy-przyczyny, dostęp: 10.07.2023.
- https://zdrowie.parenting.pl/brazowe-uplawy-w-ciazy, dostęp: 10.07.2023.