Cellulit w ciąży - czy zniknie po porodzie? Jak się go pozbyć?
Cellulit ciążowy to zmora większości kobiet. Cellulit tworzy się zazwyczaj już w okresie dojrzewania, a okres ciąży wpływać może na jego dalszy rozwój. Najczęściej występuje na udach, pośladkach oraz biodrach. Przyjrzyjmy się temu, jakie są sposoby na cellulit ciążowy. Sprawdźmy co powinien zawierać krem lub balsam na cellulit. Jak zwalczyć cellulit w ciąży? Czy można używać masażera w ciąży? Jakie zabiegi na cellulit w ciąży są skuteczne? Czy można pozbyć się cellulitu w ciąży?
Cellulit w ciąży
Określenie cellulit rozpowszechnione zostało w 1923 roku przez znanych lekarzy. Dawniej cellulit postrzegany był jako cecha zdrowia, seksualności oraz dobrobytu. W dzisiejszych czasach cellulit postrzegany jest zupełnie inaczej i większość osób wolałaby się go pozbyć. Cellulit występuje w większości u kobiet, ze względu na odmienną budowę tkanek niż u mężczyzn. Szacuje się, że cellulit występuje u przeszło 85% kobiet po 20 roku życia.
Cellulit opisuje się jako zmiany widoczne na powierzchni skóry, które przypominają wgłębienia i uwypuklenia, grudki oraz bruzdy. Najczęściej występuje w obrębie pośladków i bioder. Nie rzadziej tworzy się na udach oraz w obrębie brzucha - czyli w miejscach, gdzie gromadzi się tkanka tłuszczowa u kobiet. Cellulit charakteryzuje „skórka pomarańczowa”, czyli objaw rozszerzenia porów i obrzmienia naskórka, a także objaw „materacowy”, czyli zagłębienia oraz wpuklenia na skórze, które wyglądem przypominają materac.
Jak powstaje cellulit?
Aby móc pozbyć się cellulitu, najpierw przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób powstaje. Mechanizm powstawania cellulitu jest dosyć złożony. Przyczyniają się do tego zaburzenia mikrokrążenia krwi oraz zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, która prowadzi do gromadzenia się płynu przesiąkowego oraz powstawania obrzęków. Cellulit uznawany jest za zmianę zwyrodnieniową tkanki podskórnej. Powstaje w wyniku przerostu komórek tłuszczowych oraz gromadzących się wokół nich płynów.
Wyróżnia się dwa główne typy cellulitu: cellulit wodny, czyli inaczej twardy oraz cellulit tłuszczowy – inaczej cellulit miękki. Cellulit wodny nazywany jest twardym ze względu na zbitą strukturę tkanki. Występuje zazwyczaj u kobiet, u których nie dochodziło do szybkich przyrostów, ani szybkich spadków masy ciała, dzięki czemu tkanki nie utraciły swojej elastyczności. W przypadku cellulitu wodnego skóra zazwyczaj jest słabo odżywiona oraz sucha, szorstka, często z rozstępami w ciąży. Cellulit wodny zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania. Ten rodzaj cellulitu uwidacznia się po ściśnięciu skóry w fałd.
Cellulit tłuszczowy charakteryzuje się tym, że jest znacznie bardziej luźny, gdyż nie przylega ściśle do mięśni. Dlatego też nazywa się go cellulitem miękkim. Ten typ cellulitu jest dosyć dobrze widoczny, ma fałdy, zagłębienia, wyczuwalne pod palcami guzki i grudki oraz obrzmienia. Cellulit tłuszczowy pojawia się zazwyczaj u osób, które są mało aktywne fizycznie. W powstawaniu tego rodzaju cellulitu znaczenie mają również czynniki genetyczne.
Dlaczego cellulit nasila się w czasie ciąży? Na rozwój cellulitu wpływ mają różne czynniki, a jednym z nich są estrogeny – żeńskie hormony płciowe, których stężenie w czasie ciąży wzrasta. Hormony te wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Wpływają także na zaburzenie metabolizmu lipidów, które prowadzi do gromadzenia się tłuszczów w tkance podskórnej.
Okres ciąży jest okresem sprzyjającym rozwojowi cellulitu również ze względu na wzrost stężenia prolaktyny i insuliny, a także ze względu na zwiększony zastój w kończynach dolnych oraz tendencję do tworzenia się obrzęków. Zwiększone stężenie wyżej wymienionych hormonów jest stanem charakterystycznym dla okresu ciąży, dlatego będąc w ciąży nie mamy wpływu na czynnik hormonalny powstawania cellulitu. Mamy jednak wpływ na inne czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu, dzięki czemu możemy jego rozwój w pewnym stopniu ograniczyć.
Czynniki wpływające na powstawanie cellulitu
Na rozwój cellulitu wpływ mają:
- Płeć (do jego występowania predysponuje płeć żeńska),
- Rasa (predysponuje rasa kaukaska),
- Czynniki genetyczne,
- Hormony płciowe (estrogeny – uważa się je za kluczowy czynnik, który stymuluje pojawianie się cellulitu),
- Zaburzenia emocjonalne,
- Styl i tryb życia.
Jakie konkretne czynniki sprzyjają powstawaniu cellulitu? Zaliczamy do nich:
- nadmierne spożycie węglowodanów oraz tłuszczów,
- nadmierne spożywanie soli kuchennej,
- dietę ubogą w błonnik,
- picie alkoholu,
- palenie papierosów,
- siedzący tryb życia,
- przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu,
- długie kąpiele w wannie z gorącą wodą,
- trzymanie nóg w okolicy źródła ciepła,
- brak aktywności fizycznej,
- noszenie obcisłych ubrań,
- chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- długotrwały lęk oraz depresja,
- przyjmowanie niektórych leków (na przykład leków antyhistaminowych, estrogenów, betablokerów czy leków przeciwtarczycowych),
- występowanie niektórych chorób współistniejących.
W trakcie ciąży powstawaniu cellulitu sprzyjają: zatrzymywanie wody w organizmie oraz przerost komórek tłuszczowych, które poprzez ucisk zaburzają krążenie naczyń włosowatych.
Sposoby na cellulit - jak zwalczyć cellulit w ciąży?
Znamy już czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, jednak na większość z nich, która związana jest z trybem i higieną życia – jak najbardziej mamy. Jaki jest najlepszy sposób na cellulit? Leczenie cellulitu jest najbardziej skuteczne wtedy, kiedy nasze działania są systematyczne oraz wielokierunkowe. Najlepszy sposób na cellulit to połączenie zarówno odpowiedniej pielęgnacji, diety oraz aktywności fizycznej. Zatem co na cellulit w ciąży?
Aby pozbyć się cellulitu, do naszej rutyny powinniśmy wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Regularna aktywność fizyczna zalecana jest wszystkim kobietom ciężarnym, które nie posiadają do niej przeciwwskazań. Jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój ciąży – zarówno na zdrowie kobiety, jak i dziecka.
Aktywność fizyczna pomaga w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i zapobiega magazynowaniu się w organizmie zbędnych metabolitów. Podczas aktywności fizycznej, nasze mięśnie wywierają ucisk na ściany naczyń, dzięki czemu zapewniony jest lepszy przepływ zarówno krwi, jak i chłonki.
Aby zminimalizować rozwój cellulitu (i nie tylko z tego powodu), warto zadbać o nasz stan emocjonalny. Przewlekły stres oraz zaburzenia emocjonalne wpływają na gromadzenie się w organizmie wody oraz tłuszczu, ze względu na podwyższony poziom kortyzolu – hormonu stresu.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest dieta, która powinna być urozmaicona i racjonalna. W czasie ciąży absolutnie nie można wprowadzać żadnych restrykcyjnych diet ani głodówek, gdyż okres ciąży jest czasem, kiedy posiadamy zwiększone zapotrzebowanie na większość witamin oraz mikro i makro elementów. Należy jednak zadbać o to, aby w naszej diecie nie było zbyt dużo węglowodanów prostych. Ponadto, w diecie kobiety ciężarnej powinien się znaleźć błonnik. Planując posiłki, warto uwzględniać produkty bogate w witaminę C oraz flawonoidy, które mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowej diety w ciąży, sprawdź ten artykuł: zdrowe odżywianie dla ciężarnych.
Kosmetyki na cellulit
Stosowanie konkretnych kosmetyków może wspomóc walkę z cellulitem. Jakie kosmetyki mają działanie antycellulitowe? Takie, które zawierają składniki, które stymulują krążenie, działają przeciwobrzękowo oraz wpływają na metabolizm komórek tłuszczowych. Kosmetyki te powinny również wzmacniać ściany naczyń krwionośnych.
Okazuje się, że najbardziej skuteczne są preparaty w formie serum. Preparaty w formie serum zazwyczaj zawierają najwięcej składników aktywnych, na działaniu których nam zależy. Oprócz tego warto stosować krem lub balsam na cellulit (a także kremy na rozstępy), które wspomagać będą działanie serum oraz zapewniać odpowiednie nawilżenie skóry. Wybierając kosmetyki zazwyczaj kierujemy się opiniami innych. Warto również samemu przyjrzeć się jego składowi. Zaleca się stosowanie kosmetyków, które zawierają rośliny bogate w flawonoidy, saponiny i garbniki – substancje te wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają mikrokrążenie oraz działają pzeciwobrzękowo. Do substancji antycellulitowych zaliczamy również kofeinę oraz L – karnitynę. Substancje te wpływają na metabolizm komórek tłuszczowych.
Jakie składniki wykorzystywane w kosmetykach mają wpływ na zmniejszenie cellulitu?
- Kasztanowiec zwyczajny – zawiera flawonoidy, saponiny, garbniki. Poprawia mikrokrążenie, wpływa na elastyczność oraz prawidłowe napięcie ścian naczyń. Działa również przeciwobrzękowo.
- Wąkrota azjatycka - zawiera związki, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu oraz poprawiają krążenie skórne. Wąkrota azjatycka posiada działanie zmniejszające objętość komórek tłuszczowych, szczególnie w okolicy pośladków oraz ud. Ma również właściwości nawilżające. Efekty leczenia cellulitu z pomocą wąkroty azjatyckiej potwierdzone zostały w wielu badaniach naukowych.
- Miłorząb japoński – wykazuje działanie przeciwobrzękowe i antyoksydacyjne. Ponadto wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich przepuszczalność.
- Algi – mają działanie zwiększające przemianę materii w komórkach, poprawiają ukrwienie skóry, poprawiają elastyczność ścian naczyń.
Ćwiczenia na cellulit
Do tworzenia się cellulitu przyczynia się siedzący tryb życia. Ruch stymuluje mięśnie, a te pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu odżywienie komórek organizmu jest znacznie lepsze. Mała aktywność fizyczna lub jej brak wpływają na osłabienie pracy i siły mięśni, przez co stają się zwiotczałe. Brak aktywności fizycznej działa sprzyjająco gromadzeniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a także tworzenia się obrzęków.
Jakie ćwiczenia na cellulit można wykonywać w ciąży? Najbardziej zalecanymi formami aktywności fizycznej dla ciężarnych są: jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie, aerobik wodny, ćwiczenia ogólnokondycyjne, joga czy pilates dla ciężarnych. Każda z wymienionych aktywności fizycznych wykonywana regularnie wpłynie na poprawienie jędrności ciała, a także będzie wpływać na zmniejszenie obrzęków.
Zabiegi na cellulit w ciąży
Czy cellulit znika po ciąży, po porodzie? Jeśli cellulit pojawił się dopiero w trakcie ciąży, a jesteśmy aktywne fizycznie oraz dbamy o naszą dietę, to szanse na zmniejszenie się cellulitu są spore. Okres ciąży nasila jego powstawanie, dlatego po ciąży cellulit może się zmniejszyć. Szczególnie wtedy, kiedy jest to cellulit typu wodnego, a w trakcie ciąży nie doszło do nadmiernego przyrostu masy ciała. Nie możemy jednak liczyć na to, że po ciąży cellulit całkowicie i samoistnie zniknie.
Cellulitu niestety nie da się całkowicie, w 100 % usunąć, można jednak zmniejszyć jego rozwój. Aby zmniejszyć cellulit, należałoby połączyć wszystkie metody opisane wyżej, a więc: unikanie czynników sprzyjających tworzeniu się cellulitu, racjonalne, zdrowe odżywianie aktywność fizyczną oraz odpowiednią pielęgnację skóry.
Samemu, w zaciszu domowym jak najbardziej wykonywać można masaże oraz peelingi. Zabiegi te wpłyną na poprawę krążenia, uelastycznienie oraz poprawę napięcia skóry. Dodatkową zaletą tych zabiegów jest ułatwienie przechodzenia składników aktywnych zawartych w kosmetykach w głąb skóry. W celu wykonania masażu – kupić można masażer na cellulit w ciąży, jednak nie jest to konieczne, gdyż istnieją tańsze zamienniki. Masażer na cellulit w ciąży posiada wypustki i działa w taki sam sposób jak szczotka z włosiem do szczotkowania na sucho – pobudzając mikrokrążenie, a także redukując obrzęki. Masaż wykonywać można zatem za pomocą szczotki lub za pomocą rękawicy. Mocno rozwinięty cellulit może wymagać leczenia w postaci specjalistycznych zabiegów wykorzystujących metody laserowe, termiczne czy ultradźwięki. Zabiegi te należy wykonywać dopiero po porodzie.
Bibliografia:
- Skorupińska A., Sekuła N.: Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. Kosmetologia Estetyczna, 2017, 3 (6).
- Drąg J., Goździalska A., Jaśkiewicz J.: Udział hormonów płciowych w patofizjologii cellulitu. W: Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2013: 41-49.
- Bojarska – Hurnik S.: Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 5 (9).
- Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J.: Kosmetyki redukujące cellulit. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016, 97(4): 291-296.
- Załęska – Żyłka I.: Cellulit jako problem medyczny. Problemy Higieny i Epidemiologii,2008, 89(4): 487-491.