Do czego służy poduszka rogal dla ciężarnej?

Właściwie od samego momentu poczęcia w twoim organizmie zaczynają zachodzić zmiany, które dotykają każdego układu w ciele. Tyczy się to również układu mięśniowo-szkieletowego. Już pod koniec I trymestru ciąży dochodzi do:

  • zwiększenia się ruchomości w stawach krzyżowo-biodrowych,
  • chrząstkozrostu krzyżowo-guzicznego,
  • chrząstkozrostu spojenia łonowego.

Zmiany te przyczyniają się do zmiany postawy całego ciała i niestety mogą powodować odczuwanie dyskomfortu w dolnym odcinku pleców.

Ciąża nieodłącznie wiąże się z przyrostem masy ciała. Jest to dla nas kobiet jedna z trudniejszych sytuacji do zaakceptowania, jednak niezbędna, aby płód mógł się prawidłowo rozwijać. Nie mówimy tu oczywiście o sytuacji, kiedy BMI wystrzeliwuje w kosmos - każda skrajność jest nieprawidłowa. Za normę przyjmuje się przyrost masy ciała w granicach 9-14 kilogramów. Więcej informacji znajdziesz w artykule: BMI w ciąży - ile powinnaś przytyć?

Te nadprogramowe kilogramy obejmują w największym stopniu okolice tułowia, co pociąga za sobą możliwość wystąpienia zaburzeń w układzie ruchowym. Mięśnie poprzeczne i prosty brzucha osłabiają się w trakcie ciąży, przez co spada ich zdolność do stabilizowania całej okolicy lędźwiowo-miednicznej.

U kobiet ciężarnych charakterystyczną jest postawa ciała, kiedy miednica pochyla się bardziej do przodu, a kręgosłup zwiększa swoją lordozę w odcinku lędźwiowym. Takie wygięcia przyczyniają się do powstawania bólu odczuwalnego w dnie miednicy i odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa u około 56% ciężarnych. Zobacz więcej: Ból kręgosłupa promieniujący do brzucha - jak sobie z nim radzić?

Te wszystkie opisane wyżej dolegliwości mają znaczenie w naszym dzisiejszym temacie, ponieważ możesz w bardzo łatwy sposób je złagodzić lub całkowicie się ich pozbyć. Odpowiedź jest bardzo prosta - rogal do spania w ciąży.

Rogal do spania w ciąży - rodzaje

Poduszka rogal, wąż do spania, wałek - niezależenie od nazwy mowa jest zawsze o wspaniałym wynalazku, który jest w stanie absolutnie odmienić twoją macierzyńską rzeczywistość. Specjalna wyprofilowana poducha dla ciężarnej przyda ci się również jeszcze długo po porodzie, kiedy będziesz karmić malucha piersią.

Poduszka do snu ma jedno podstawowe zadanie - ulżyć w bólu pleców i bioder. Jeżeli jesteś przyzwyczajona do spania na boku to poduszka rogal zdecydowanie uprzyjemni ci tę pozycję i pozwoli porządnie zrelaksować.

Rożek włożony między nogi jest gwarancją odpoczynku, gdyż taka pozycja odciąża kręgosłup oraz biodra dzięki odpowiedniej twardości i wyprofilowaniu poduszki. Wałek w kształcie rogala może być używany na wiele innych sposobów, które przyniosą ulgę w ciąży i po porodzie.

Wałek może być owinięty wokół odcinka lędźwiowego kręgosłupa, możesz założyć go sobie za głowę i dać odpocząć szyi, poducha super sprawdza się również ułożona pod brzuszkiem ciążowym, a w trakcie karmienia piersią poduszka banan do spania spełnia również rolę podnośnika i podpórki dla dziecka, aby przynieść ulgę twoim plecom i ramionom.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poduszek dla przyszłych i świeżo upieczonych mam, a wyróżnia się je ze względu na ich kształt:

  • poduszka rogal - jest to wygięty w łuk rożek, przypominający kształtem literę C lub J; czasem taka poducha może przybierać kształt cyferki 9 z mocniej zagiętym końcem,
  • wałek - swoisty wąż do spania na boku lub owijania wokół ciała, jest prosty i podłużny, przypomina literkę I; jeżeli końce ma lekko zagięte to tworzy nam się poduszka banan do spania,
  • poducha z jednym załamaniem - kształtem podobna do literki L lub cyfry 7,
  • poducha wielofunkcyjna - przybiera kształt literki U lub V, która pomaga wygodnie ułożyć się na boku lub nawet na plecach.

Jaki kształt powinnaś wybrać? Ten, który odpowiada właśnie twoim potrzebom i wygodzie. Nie ma żadnych medycznych zaleceń dotyczących wyboru odpowiedniej poduszki. Musisz jedynie pamiętać, aby dobrać poduszkę do swojego wzrostu - ich rozmiary mieszczą się pomiędzy 120 cm a 160 cm.

Poduszka U

Najbardziej uniwersalnym wydaje się być wybór poduszki U, gdyż umożliwia ona spanie zarówno na boku, jak i na plecach. Wspaniale otula ciało ze wszystkich stron i daje komfort obracania się z pozycji na pozycję bez konieczności przewracania całej poduchy. Nie będzie ona jednak odpowiednia dla osób z klaustrofobią, a latem może prowadzić do nadmiernego przegrzewania się ciała.

Poduszka rogal

Najczęściej wybieranym kształtem jest poduszka rogal typu C. Dzięki zagięciom możesz równocześnie odłożyć na niej głowę, ramię oraz ugiętą w kolanie nogę, co samo sugeruje, jak spać bezpiecznie w ciąży. Oczywiście chodzi tutaj o wybór lewej strony, kiedy najmniej uciska się narządy wewnętrzne oraz utrzymuje się optymalne krążenie krwi.

Bardzo podobne zastosowanie ma poduszka w kształcie litery J. Chociaż ma tylko jedno zakrzywienie, może akurat tobie bardziej podpasuje. Obie poduszki mają w zasadzie tylko jeden malutki minusik - podpierają ciało tylko z jednej strony. Sprawdź także informacje na temat spania na brzuchu w ciąży.

Poduszka 7 i 9

Jak sama nazwa wskazuje, jedna poducha przypomina siódemkę, a druga dziewiątkę. Siódemka to taka trochę prostsza wersja poduszki J, gdzie możesz podeprzeć głowę i ramiona oraz objąć ją zgiętą nogą. Dziewiątka to dokręcony do końca banan, na skraju której możesz ułożyć sobie głowę albo kolanko.

Kobieta w ciąży śpiąca na łóżku na poduszce typu rogal, a także rogal do spania w ciąży bez tajemnic
Jaki rogal do spania w ciąży sprawdzi się najlepiej, czyli polecane poduszki i rozwiązania do spania w ciąży

Poduszka I

Najprostszy kształt z wszystkich. Jest to po prostu taka długa fryta, którą możesz układać dowolnie, jak ci się podoba. Minusem może być fakt, że nie będzie tak stabilnie utrzymywać pozycji, jak inne kształty, więc sprawdzi się bardziej jako sama podpórka pod kolana lub za kark.

Jaki kształt poduszki wybrać?

Na pewno znajdziesz w Internecie niejeden ranking poduszek do spania w ciąży, stworzony przez użytkowniczki produktu lub producentów. Możesz jak najbardziej poczytać różne opinie na forach i wybrać tę, której cena ci odpowiada. Powinnaś jednak zapamiętać parę spraw, na które warto zwrócić uwagę przy zakupach.

Po pierwsze, najlepszym pomysłem na samym początku jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą, który doradzi odpowiedni kształt i rozmiar do twojego ciała, aby zakup i korzystanie z poduszki przyniosło ci najwięcej ulgi i satysfakcji.

Zwracaj uwagę na materiały wykorzystane przy produkcji poduszki. Środek zazwyczaj wypełniony jest jednym z trzech materiałów: kulkami, granulatem lub włóknami silikonowymi, które nie wykazują właściwości alergicznych. Jeżeli chodzi o zewnętrzną warstwę, zawsze sprawdzaj z jakiego materiału jest wykonywana - najlepiej naturalna, bawełniana oraz czy da się ją zdjąć i wyprać.

Kiedy, gdzie i za ile kupić poduszkę dla ciężarnej?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa, chociaż kojarzone z III trymetrem ciąży, mogą wystąpić od samego początku, zwłaszcza jeśli wcześnie pojawiały się już u ciebie tego typu problemy. Nie należy więc czekać, aż nadejdzie ten ostatni okres ciąży, tylko zainwestować w poduszkę w momencie, kiedy czuje się taką potrzebę. Bardzo wiele kobiet decyduje się na zakup na samym początku ciąży i już nigdy później się z nią nie rozstają. Sprawdź również: Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości, badania, zalecenia.

Jeszcze parę lat temu poduszki nie były tak popularne, jak teraz. Dzięki popularności pojawiają się one w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, sprzedających akcesoria dla ciężarnych i mam, asortymenty do spania lub wyroby ortopedyczne. Zajrzyj do różnych sklepów, sprawdź ranking, porównaj opinie.

Cena takich poduszek waha się w granicach 90-300 zł. Droższa wcale nie oznacza lepszej. Koszt poduszki zależny jest od jej wielkości, rodzaju, materiałów użytych do produkcji czy samego dystrybutora. Cena bardzo często zależna jest również od samego producenta i marki. Jeżeli jesteś obdarzona w zdolności manualne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uszyła sobie taką poduszkę sama - pamiętaj tylko o odpowiednim doborze wypełnienia i materiału na poszewkę.

BIBLIOGRAFIA:

  • H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
  • Fuerst, K. Adamczewska, Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, Kultura Fizyczna, 2017, XVI, nr 3, str. 139-151.
  • https://www.medme.pl/artykuly/poduszka-ciazowa-c-u-czy-7-jaka-najlepsza-do-spania,98215.html dostęp: 10.11.2023 r.

    https://maylily.pl/blog/wpis/poduszka-rogal-nie-tylko-do-karmienia-dlaczego-warto-miec-rogal-w-czasie-ciazy-i-po-niej dostęp: 10.11.2023 r.

    ikona podziel się Przekaż dalej