Zioła w ciąży

Zioła to rośliny, które wykorzystywane są przez ludzi od wieków. Wiele z nich posiada konkretne właściwości lecznicze. Chociaż są naturalne i postrzegane jako bezpieczne, to mogą wykazywać silne działanie farmakologiczne. Zioła mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu lub na funkcję macicy, dlatego część z nich nie powinna być spożywana w czasie ciąży.

Mięta w ciąży

Mięta to szybkorosnąca roślina, bardzo prosta w uprawie. Świeża mięta posiada charakterystyczny, orzeźwiający zapach oraz smak. Jej główne składniki to olejek eteryczny, flawonoidy, glikozydy, kwasy i związki mineralne.

Wyróżnia się wiele gatunków mięty, jednak tym najbardziej popularnym i dostępnym gatunkiem w sklepach oraz aptekach jest mięta pieprzowa (mentha piperita). To najczęściej uprawiany gatunek mięty. Sprzedawana jest w doniczkach lub w postaci wysuszonych liści. Mięta pieprzowa posiada szereg właściwości leczniczych, dlatego nazywa się ją również miętą lekarską.

Mięta to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Znana jest z tego, że pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz wykazuje działanie rozkurczowe. Stosować ją można zatem w celu łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego, wzdęć, niestrawności, nudności, wymiotów czy biegunki. Olejek eteryczny pozyskiwany z mięty pieprzowej ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, grzybobójcze, owadobójcze oraz przeciwutleniające. Głównym składnikiem olejku z mięty jest mentol, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Olejek z mięty pieprzowej chętnie wykorzystywany jest do produkcji past do zębów, gdyż doskonale sprawdza się w profilaktyce i leczeniu zapaleń dziąseł czy chorób przyzębia. Olejek z mięty wykorzystywany może być również do inhalacji w celu łagodzenia objawów przeziębienia, kataru oraz bólu głowy.

Szkodliwy wpływ mięty – czy mięta może zaszkodzić?

Czy mięta może zaszkodzić? Mięta pieprzowa jest bezpiecznym ziołem dla okresu ciąży. Jeśli chcemy pić miętę – jak najbardziej, można ją spożywać, jednak zawsze należy wybierać miętę pieprzową. Uważać należy na inny rodzaj mięty, jakim jest mięta polna. Mięta polna nie powinna być spożywana w czasie ciąży, gdyż w jej składzie znajdują się substancje, które mogą mieć działanie wczesnoporonne.

Nie należy również przesadzać z ilością wypijanej mięty, gdyż zioła spożywane w dużych ilościach mogą być przyczyną niepożądanych objawów. Zatem ile można pić mięty w ciąży? Herbata miętowa zaparzona w standardowym kubku i wypijana raz dziennie wydaje się być bezpieczną ilością.

W jakiej formie pić miętę w ciąży?

Forma zależy od indywidualnych preferencji. W lato dobrym wyborem będzie świeża mięta dodana do napojów czy po prostu woda z miętą lub woda z cytryną i miętą. Zimą zapewne lepiej sprawdzi się herbata miętowa, czyli zalana wrzątkiem mięta suszona. Jeśli interesuje cię picie mięty w ciąży, przeczytaj ten artykuł:  Herbata miętowa w ciąży.

Jakie zioła na mdłości można pić w ciąży?

Najlepszym naturalnym sposobem na mdłości w ciąży jest spożywanie imbiru. Imbir lekarski jest bezpiecznym surowcem do stosowania w okresie ciąży. Roślina ta posiada udowodnione działanie zmniejszające częstotliwość nudności i wymiotów w okresie ciąży. Dodatkowo imbir stymuluje ruch przewodu pokarmowego oraz ułatwia trawienie poprzez pobudzenie wytwarzania śliny i soków trawiennych. Dawka, która powinna złagodzić mdłości to 1g standaryzowanego ekstraktu z imbiru. Kobiety ciężarne nie powinny przekraczać dawki 4g. na dzień. Więcej na temat imbiru w ciąży przeczytasz tutaj: Imbir w ciąży - czy jest bezpieczny?

Innym ziołem, które wspomaga działanie układu trawiennego oraz może być pomocne w łagodzeniu dolegliwości ciążowych takich jak wzdęcia czy zgaga jest rumianek. Rumianek to roślina, która została sklasyfikowana jako bezpieczna do spożycia na każdym etapie ciąży.

Kobieta w zaawansowanej ciąży z kubkiem przy oknie, a także czy można pić miętę w ciąży
Czy można pić miętę w ciąży, czyli porady położnej na temat picia ziół w ciąży

Zatem rumianek do picia w ciąży jest jak najbardziej polecany, jednak również lepiej nie spożywać go w dużych ilościach – najlepiej maksymalnie jeden kubek herbatki dziennie.

Jakich ziół nie powinno się pić w ciąży?

W okresie ciąży należy unikać ziół takich jak:

 • Ziele piołunu,
 • Nasiona kozieradki,
 • Liść miłorzębu,
 • Korzeń lukrecji,
 • Liść szałwii,
 • Liść lub owoc senesu,
 • Liść mącznicy,
 • Aloes,
 • Korzeń rzewienia.

Mięta w okresie laktacji

Mięta pieprzowa należy do grupy ziół uważanych za hamujące laktację. Oprócz mięty, do grupy tej należy również szałwia lekarska oraz pietruszka. W przypadku mięty, efekt hamowania laktacji zależy przede wszystkim od zawartości mentolu w danym produkcie. Najsilniejsze działanie będą miały krople miętowe. Słabsze działanie wykaże herbata miętowa. Tak samo jak w przypadku stosowania mięty w okresie ciąży – w okresie karmienia piersią również przyjmujemy racjonalne dawki. Nadmiar może być toksyczny dla dziecka.

Miętę stosować można zatem do łagodnego zmniejszenia laktacji, a także w przypadku nadmiernej produkcji mleka – w trakcie nawału, obrzęku piersi czy nadprodukcji mleka, która powoduje problemy z karmieniem. Stosowanie ziół wpływających na laktację powinno obywać się pod kontrolą położnej czy też innego konsultanta laktacyjnego. W przypadku, kiedy nie chcemy zmniejszać produkcji laktacji – unikajmy picia mięty.

Bibliografia:

 1. Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A., Gugała M.: Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych.
 2. Łuczak A., Nowak M., Szałek E.: Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży. Farmacja współczesna, 2017; 10: 140 – 146.
 3. Najda A.: Skład chemiczny i działanie przeciwutleniające ekstraktów z Mentha x priperita L. Postępy Fitoterapii 4/2017.
 4. Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K.: Właściwości prozdrowotne imbiru. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2017, 2; 115 – 121.
 5. Nehring – Gugulska M., Żukowska – Rubik M., Pietkiewicz A.: Zioła i ich stosowanie w czasie laktacji w: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
ikona podziel się Przekaż dalej